Jak pomóc planecie w regeneracji?

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o planecie oraz o tym, w jaki sposób jej pomóc. Wizja przyszłości ze złymi nawykami może okazać się fatalna. Już dziś powinniśmy pomóc naszej planecie oraz wziąć sprawy w swoje ręce.

Staraj się sprzątać swoją okolice.

Przydomowe pole, ogródek a może las? Wszystkie te miejsca potrzebują pomocy w zwalczaniu śmieci. Ze statystyk wynika, że przeciętnie Polak wytwarza około 300 kilogramów odpadów. Niestety część z nich trafia nie tam gdzie powinna. Cierpią na tym lasy oraz pola. Aby pomóc planecie w regeneracji powinniśmy zawsze wychodząc na spacer zabierać ze sobą reklamówkę na śmieci. Zebranie nawet kilku odpadów dziennie przybliża nas do czystych lasów pozbawionych niebezpiecznych substancji oraz przedmiotów. Pamiętajmy, iż oprócz tego, że śmieci brzydko wyglądają mogą również przyczynić się do powstawania pożarów lub bezpośrednio zagrażać życiu zwierząt. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż zbieranie śmieci to nie wstyd! Jest to szlachetny czyn, który pozwala światu się zregenerować.

Oszczędzaj wodę.

Woda to życiodajna substancja. Człowiek przetrwa bez niej około 4 dni. Wyobraźmy sobie przyszłość, w której ze względu na braki wody musimy płacić za nią kilkaset złotych. Ta wizja wkrótce może stać się rzeczywistością. Co roku każdy z nas zużywa jej około 150 litrów dziennie. Około 50 litrów dodatkowo marnujemy. Dzieje się tak przez między innymi branie kąpieli, niezakręcanie kranu lub niewłaściwe gospodarowanie wodą podczas mycia naczyń. To właśnie te szczegóły kosztują nas około 900 złotych rocznie. Należy pamiętać, iż woda nie jest potrzebna jedynie ludziom. To także substancja potrzebna roślinom i zwierzętom. Marnując wodę możemy w skuteczny sposób doprowadzić do wysuszenia pobliskich zbiorników wodnych takich jak studnie. Oczyszczalnie ścieków mają ograniczoną moc pracy. Już dziś możemy słyszeć o przerwach w dostawie wody ze względu na susze. Odpowiedzialnie gospodarujmy wodą.

Staraj się nie używać plastiku.

Plastik występuje na naszej planecie już wszędzie. Możemy go spotkać w ziemi, w wodzie a nawet w powietrzu. Przez tanie koszty produkcji jest on wytwarzany na masową skale. Jednak ze względu na swoją nietrwałość często trafia na wysypiska, gdzie rozkłada się przez długie lata. Plastik możemy zamienić na materiały wielorazowego użytku. W tym celu powinniśmy nabyć wielorazowe, bawełniane torebki na zakupy lub używać metalowych słomek do picia. Dzięki temu znacząco odciążymy planetę od plastiku oraz pozwolimy jej się zregenerować.

Staraj się ograniczać jedzenie mięsa.

Dzięki rozwojowi już dziś mamy możliwość zakupienia gotowych żywności, które nie zawierają w swoi składzie mięsa. Wegetarianizm przestał być uciążliwy. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o tym rodzaju odżywiania się. Dlaczego jest to takie ważne dla planety? Otóż zwierzęta hodowane na farmach wytwarzają metan. Jest to substancja, która trafiając do atmosfery powoduje wytworzenie się gazu cieplarnianego. To z kolei powoduje ocieplanie się klimatu, którego skutkami są susze. Już dziś możemy dostrzec przerażająco wysokie temperatury, które nigdy wcześniej nie występowały. Przechodząc na wegetarianizm ograniczamy wytwarzanie się metanu, który w atmosferze utrzymuje się około 20 lat.

Sadźmy drzewa.

Drzewa to rośliny, które są naturalnymi płucami naszej planety. To dzięki nim wytwarzany jest tlen, który jest nam niezbędny do życia. Niestety w dzisiejszych czasach zauważamy coraz częstszych wycinek drzew na rzecz pół uprawnych lub dróg. Odbudowa wyciętego lasu trwa zazwyczaj około 15-20 lat. Jest to przerażająca informacja, jednak przez udział w różnego rodzaju inicjatywach dotyczących sadzenia drzew przyczyniamy się do nowego początku życia tych roślin. Coraz częściej możemy zauważyć liczne projekty, które skupiają się na budowie drzew w przestrzeni miast. Jest to spowodowane tym, iż rośliny skupiają na sobie promienie słoneczne oraz zapobiegają upałom. Dodatkowo są w stanie przefiltrować powietrze i usunąć z niego zanieczyszczenia. Mają także charakter dekoracyjny.

Możemy pomagać planecie się zregenerować na wiele sposobów. Należy jednak pamiętać o tym, iż to my jesteśmy odpowiedzialni za to jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Ziemia w obecnych czasach nie jest w stanie poradzić sobie sama. Dlatego starajmy się sprzątać śmieci, oszczędzać wodę lub nawet posadzić nowe drzewo.

ZOBACZ TEŻ: Jak zredukować plastik w swoim domu?

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 192

Dodaj komentarz