Jak podróżować w bardziej ekologiczny sposób?

Prawie każdy kocha podróże. Większość osób postrzega je jako idealną formę odpoczynku. Wojaże, zarówno te małe jak i większe, pozwalają na jakiś czas odciąć się od codziennych zmartwień oraz problemów, a także wypocząć. Wyjazd poza miejsce swojego zamieszkania bywa często oczyszczający i pozwala spojrzeć na życie z nieco innej perspektywy. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie podróżowanie jest możliwe niemal dla każdego. Odpowiedzią na zagrożenia płynące z przemysłu turystycznego jest nowa forma turystyki – ekoturystyka.

Dlaczego ekoturystyka jest tak ważna?

Podróżowanie ma ogrom zalet – rozwija wrażliwość, edukuje, zwiększa świadomość na temat świata i rozwija człowieka na wiele innych sposobów. Jednocześnie jest bardzo przyjemne. W końcu kto nie lubi fantazjować o wypoczynku w blasku słońca na egzotycznej plaży lub oddychaniu rześkim, czystym powietrzem podczas zdobywania górskich szczytów? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie czeka z wytęsknieniem na długo planowany city break, zapowiadający długie godziny gubienia się w uroczych uliczkach europejskich stolic oraz poznawanie zupełnie nowych smaków. 

Jak efektywnie zarządzać finansami? Zobacz!

Takie fantazje mają jednak swoje ciemne strony. Turystyka bywa bardzo obciążająca dla środowiska naturalnego. Wiele niegdyś rajskich miejsc ucierpiało już znacznie z jej powodu. Dobrym przykładem jest tutaj Maya Bay – jedna z najpiękniejszych tajskich plaż, która swoją popularność zawdzięcza temu, że na jej terenie nagrywano film „The beach” obsadzony m.in. takimi gwiazdami jak Leonardo DiCaprio. Ogromny ruch turystyczny, który rozpoczął się po premierze produkcji, doprowadził do tak dużej dewastacji środowiska naturalnego, że plaża musiała zostać na jakiś czas zamknięta. Inną kwestią są także przykłady degradowania kultury oraz pogarszania się życia lokalnych społeczności z powodu turystyki. Niestety wiele turystycznych miejscowości, które są głównymi celami letnich wyjazdów, musi mierzyć się z problemami takimi jak np. niemożliwość normalnego funkcjonowania mieszkańców ze względu na wyparcie ich miejsca w mieście przez turystów.

https://www.youtube.com/watch?v=SGIlt0WSp7w&pp=ygUwSmFrIHBvZHLDs8W8b3dhxIcgdyBiYXJkemllaiBla29sb2dpY3pueSBzcG9zw7Ni

Czym jest ekoturystyka?

Ekoturystyka to forma turystyki, której głównym założeniem są podróże z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz kulturowego odwiedzanych miejsc. Ważną jej częścią jest powiększanie swojej świadomości na temat ochrony dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego danych regionów. Z tego powodu istotnym jej elementem jest edukacja. Osoby, chcące podróżować zgodnie z ideą ekoturystyki powinny poświęcić czas na zdobycie informacji na temat tego, w jaki sposób należy dbać o środowisko i  kulturę wybranej destynacji.

Jak podróżować zgodnie z ideą ekoturystyki?

Nie zostawiaj po sobie śladów

Oczywistą, niestety wciąż nie zawsze przestrzeganą, podstawą jest zasada jak najmniejszego ingerowania w zastane środowisko. Dotyczy to rzecz jasna takich zachowań jak niepozostawianie po sobie śmieci, unikanie tworzenia śladów w terenie, a także niszczenia przyrody poprzez np. zrywanie kwiatów. Ważne także, by nie naruszać środowiska naturalnego zwierząt oraz nie przeszkadzać faunie w funkcjonowaniu. 

Oszczędzaj surowce

Kolejny ważny aspekt rozsądnego podróżowania wiąże się z oszczędzaniem surowców. Istotne by podczas pobytu w hotelach i miejscach wypoczynku pamiętać o ograniczaniu zużycia wody i energii. Oznacza to zakręcanie kranu, unikanie długich kąpieli, a także wyłączanie światła i klimatyzacji podczas opuszczania pokoju. Będąc na wakacjach, łatwo zapominać o tak prostych czynnościach, gdyż konsekwencje w postaci wysokich rachunków nie dotykają turysty osobiście. Pieniądze to jednak nie wszystko. Każdy dla kogo ważna jest troska o środowisko, powinien wziąć to pod uwagę spędzając wakacje w kurorcie.

Korzystaj z transportu publicznego

Używanie transportu publicznego lub ekologicznych sposobów poruszania się takich jak np. jazda rowerem jest kolejnym dobrym sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki wywiera turystyka na środowisko naturalne. Dzięki temu podróżnik nie przyczynia się do powiększania emisji gazów cieplarnianych. 

Unikaj używania jednorazowych opakowań i plastiku 

Wiele miejscowości znanych jako atrakcyjne dla turystów mierzy się z dużym problemem w postaci zaśmiecenia i zanieczyszczenia plastikiem. Jest to bardzo dobrze widoczne szczególnie w państwach południowej Azji oraz Afryki. Plastikowe kubki, sztućce i talerze używane przez punkty gastronomiczne są bardzo wygodne, jednak ich negatywny wpływ na środowisko jest ogromny. Podróżując, warto powstrzymać się od korzystania z tego typu udogodnień. 

Turystyka jest nie tylko wspaniałą rozrywką dla ludzi, ale niestety także sporym zagrożeniem dla planety. Zmienić to może jedynie zmiana podejścia i większa troska o środowisko naturalne i kultury lokalne podczas podróżowania. Oczywiście zastosowanie się do wszystkich zasad ekoturystyki bywa czasami niemożliwe. Warto jednak pamiętać o jej ideach podczas zwiedzania świata.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 195

Dodaj komentarz