Bezpieczeństwo nad wodą – kilka przydatnych rad

Woda to świetny sposób na to, aby schłodzić się podczas panujących dookoła upałów. Dzięki niej możemy przede wszystkim zyskać przestrzeń do relaksu oraz odprężenia. O czym jednak warto pamiętać, spędzając czas nad wodą? Sprawdzamy.

Stopniowe schładzanie ciała

Woda jest świetna do tego, aby pomóc sobie w czasie lata. Dzięki niej można przede wszystkim obniżyć temperaturę ciała, ponieważ nie nagrzewa się ona tak szybko, jak piasek lub ziemia.

Zazwyczaj podczas wakacyjnych podróży wybieramy morze, które doskonale sprawdza się do zabaw oraz ochłody. Bałtyk w okresie letnim ma temperaturę około 18 stopni Celsjusza. W przypadku pięknej, letniej pogody powietrze może być nagrzane nawet do temperatury 40 stopni Celsjusza. Taka dysproporcja sprawia, że po zbyt szybkim zanurzeniu się w wodzie można dostać tak zwanego szoku termicznego. Objawia się on gwałtownym skurczeniem się naczyń krwionośnych, co doprowadza do omdlenia. Jest to bardzo niebezpieczny proces szczególnie w wodzie, gdzie może dojść do utonięcia lub porwania przez fale.

Aby temu zapobiec wystarczy stopniowo wchodzić do wody oraz poprzez rozprowadzanie jej rękoma po ciele przyzwyczajać organizm do jej temperatury. Dzięki temu nie dostaje się szoku oraz można bezpiecznie się zanurzać.

Kąpiele tylko w miejscach do tego przeznaczonych

Wybierając się nad jezioro można ciekawie spędzić czas. Należy zauważyć, że woda tam zazwyczaj jest o wiele czystsza oraz cieplejsza od morza. Dodatkowo nie występują tam fale.

To właśnie rodziny z dziećmi najczęściej decydują się na tego typu atrakcje, ponieważ jeziora wyróżniają się stopniowym zwiększaniem się głębokości. Dzięki temu dzieci mogą bezpiecznie bawić się przy brzegu.

Warto jednak pamiętać, aby nigdy nie kąpać się w miejscach, w których nie ma odpowiedniej ekipy ratowników. Wszystko ze względu na fakt, że w razie sytuacji zagrożenia życia przez podtopienie można narazić się na niebezpieczeństwo. Ratownicy zawsze wybierają miejsca, w których można wyznaczyć bezpieczne strefy. Dzięki temu zapobiega się niebezpiecznym sytuacjom. Warto o tym pamiętać.

Używaj kremu z filtrem

Słońce może być przyjacielem oraz jednocześnie największym wrogiem każdego człowieka. Z pewnością każdy wie, jak nieprzyjemne jest poparzenie skóry przez nadmierne opalanie się na słońcu na przykład podczas wykonywania prac domowych na zewnątrz.

Należy zauważyć, że plaże nieopodal wody, jeszcze skuteczniej skupiają na sobie energię. Wszystko ze względu na fakt, że to właśnie dzięki tafli wody, słońce jest przyciągane. Osoby, które się kąpią, powinny szczególnie uważać na poparzenia słoneczne stosując krem z wodoodpornym filtrem oraz nakrycie głowy.

Kremu z filtrem należy używać za każdym razem, gdy wychodzi się z wody oraz po 2 godzinach od ostatniego nakremowania. Należy także pamiętać, że kremu używa się na kilkanaście minut przed wyjściem na słońce. Tylko wtedy spełnia swoje zadanie.

Zainwestuj w skrzydła do pływania

Osoby, które chcą bezpiecznie spędzić czas w wodzie powinny zainwestować w tak zwane skrzydła do pływania. Ich budowa sprawia, że można bez problemu unosić się na wodzie oraz płynąć. Wykorzystuje się je szczególnie na basenach podczas korzystania z lekcji pływania.

Zobacz czego nie powinieneś robić latem!

Skrzydła do pływania zakłada się na ramiona oraz pompuje używając do tego na przykład ust. Dzięki temu wypierają one całe ciało do góry i tym samym zapobiegają podtopieniu. Zawsze należy je mieć ze sobą, gdy nie potrafi się pływać. W ten sposób można uratować sobie zdrowie.

Skrzydła zalecane są dla dzieci, ponieważ to właśnie one najczęściej przez nieuwagę tracą równowagę oraz wpadają do wody. Skrzydła są proste w montażu oraz nie zabierają dużo miejsca. Warto również wspomnieć, że nie ograniczają one ruchów w wodzie.

Woda to środowisko, które zdecydowanie sprzyja człowiekowi. Dzięki niej możemy bez większych problemów się zrelaksować oraz odpocząć. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze dokładnie się zabezpieczyć. Mowa tutaj szczególnie o zainwestowaniu w skrzydła do pływania oraz dobry krem z filtrem. Dodatkowo zawsze korzystajmy z wody w wyznaczonych do tego miejscach oraz nigdy nie wskakujmy do niej bez odpowiedniej aklimatyzacji.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz