Te objawy mogą wskazywać na to, że jesteś odwodniony

Dbanie o dobre nawodnienie to dla każdego człowieka klucz do zachowania pełnego zdrowia. Warto to robić regularnie wypijając przynajmniej 2 litry czystej wody. Co się jednak z nami dzieje, gdy dochodzimy do stanu odwodnienia? Sprawdzamy.

Zmęczenie

Brak odpowiedniej ilości płynów to przede wszystkim uczucie zmęczenia oraz znużenia, które wynika przede wszystkim ze zwężenia się naczyń krwionośnych. Wtedy komórki otrzymują mniej składników odżywczych, co sprawia, że nie jesteśmy pełni energii oraz chętni do działania.

Zmęczenie utrzymuje się tak długo, jak nie uzupełnimy płynów. Pijąc wodę poprawia się krążenie oraz pobudza organizm do tego, aby mógł szybciej reagować na bodźce, które dostarcza mu świat. Chcąc zapanować nad tym stanem należy nauczyć się pić wodę, ponieważ nie jest to czynność, która każdemu może sprawiać łatwość.

Suchość oczu

Kolejnym symptomem, który sugeruje, że jesteśmy odwodnieni, jest suchość gałek ocznych. Możemy wtedy odczuwać ich swędzenie, pieczenie oraz tak zwany piasek pod powiekami. Trudno nam się mruga oraz skupia uwagę wzroku na jednym punkcie przez dłuższą chwilę.

Suchość oczu może wynikać również ze zbyt długiego przebywania w pomieszczeniu, w którym panuje sztuczne oświetlenie. Będzie to między innymi przebywanie w pomieszczeniu z lampami lub przed ekranem komputera.

Warto jednak pamiętać o tym, że suchość oczu to również sygnał odwodnienia, ponieważ oczy jako jedne z pierwszych dają o sobie znać, że nasz poziom wody spada.

Suchość rąk

Jeśli czujemy, że nasze dłonie robią się suche i szorstkie, to powinniśmy szybko chwycić po szklankę wody. Dłonie bardzo często mogą wydawać się nam suche, szczególnie wtedy, gdy często dotykamy wody, na przykład podczas sprzątania, lub przebywamy na zewnątrz podczas niskich temperatur.

Jednak jeśli suchość rąk występuje bez powodu, to powinniśmy zadbać o nawodnienie. Suchość jest bardzo frustrująca oraz denerwująca, ponieważ szybko doprowadza do pękania oraz samoistnych ran. Do tego może dochodzić również brak możliwości oddzielenia kartek papieru, otworzenia reklamówki oraz uczucie ograniczonej ruchowości palców.

ZOBACZ: Skąd się bierze stres i czemu się stresujemy?

Suchość ust

Usta, podobnie jak oczy, chwilę po odwodnieniu dają nam we znaki. Przede wszystkim będzie to uczucie pieczenia oraz charakterystyczna szorstkość na ich powierzchni. Usta szybko wysychają, ponieważ pokryte są wewnątrz mikro naczyniami, które mogą się znacznie zwęzić podczas odwodnienia organizmu.

Sposobem na to może być użycie pomadki nawilżającej, jednak to nie rozwiąże problemu, a jedynie go zakamufluje. Warto wtedy napić się wody tak, aby usta odzyskały swoją jędrność.

Bóle głowy

Oprócz dolegliwości zewnętrznych na skórze występują również symptomy, które odczuwamy wewnątrz nas. Będzie to przede wszystkim uporczywy oraz tępy ból głowy, przez który trudno nam jest się skoncentrować oraz skupić. Jest to spowodowane przez wszystkim odwodnieniem, które dotyka już i mózg.

Bóle głowy często mylone są z przebywaniem zbyt długo w jednej pozycji, na przykład w ławce szkolnej. Prawda jest jednak taka, że może to wynikać z nieodpowiedniej ilości wypitej wody.

Czego nie robić podczas odwodnienia?

Zdecydowanie, podczas odwodnienia, nie powinniśmy wypijać dużych ilości płynów na raz. Wodę należy pić często, ale małymi łykami. Jeśli nagle dostarczymy swojemu organizmowi dużych ilości wody, ten po prostu przyjmie część, ale większości się pozbędzie.

Właśnie dlatego należy mieć wodę zawsze pod ręką i przede wszystkim nie czekać, aż będzie chciało nam się pić. Jeśli odczuwamy już pragnienie, oznacza to, że mamy do czynienia ze wczesnymi objawami odwodnienia.

Jak widać, jest wiele różnych symptomów odwodnienia. Chcąc ich uniknąć, warto przede wszystkim skupić się na profilaktycznym piciu wody przynajmniej 2 litry dziennie. Ilość ta z pewnością nam nie zaszkodzi, a pomoże.

Wodę powinniśmy pić jak ciepłą herbatę – małymi łyczkami tak, aby nasz organizm mógł powoli ją przyswajać do komórek całego organizmu. Warto wziąć to pod uwagę.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 197

Dodaj komentarz