5 kroków do bycia bardziej eco-friendly

W dzisiejszych czasach sporo mówi się o środowisku. Strajki klimatyczne, wszechobecny aktywizm i edukacja w tym zakresie są na porządku dziennym we współczesnych mediach. Temat ten jest wyjątkowo ważny – nie sposób nie zauważyć co dzieje się z naszą planetą. Systematycznie powiększająca się dziura ozonowa czy wzrastająca temperatura na Ziemi to tylko niektóre z problemów. To wszystko może wydawać się bardzo przytłaczające. Czym jest jeden człowiek wobec całej planety? Czy jest w stanie coś zrobić? W naszej rzeczywistości każda zmiana jest ważna, nawet ta najmniejsza. Oto 5 kroków do zmienienia swojego życia na bardziej przyjazne środowisku.

Ogranicz użycie wody.

Pierwszy krok jest niby oczywisty, ale czy na pewno? Ograniczenie zużycia wody pomaga zarówno środowisku jak i Twojemu portfelowi. Zamiast wanny wybierz prysznic – podczas kąpieli w standardowej wannie 160/170 cm długości zużywa się nawet 170 litrów wody. Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów czy twarzy. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą, zamiast tego nalej jej do zlewu. Załadowuj zawsze pełną pralkę i zmywarkę. Wykorzystuj deszczówkę do podlania kwiatów. 

Ogranicz zużycie plastiku.

Nasza Planeta wręcz tonie w plastikowych śmieciach. Aby je ograniczyć wybieraj:

  • Bambusowe szczoteczki do zębów
  • Materiałowe woreczki na owoce
  • Wielorazowe butelki na wodę, np. Dafi
  • Materiałowe torby na zakupy, tzw. tote bags
  • Ubrania z naturalnych tkanin – bawełny, lnu
  • Napoje w szklanych butelkach lub w tych plastikowych, które nadają się do recyklingu
  • Wielorazowe owijki na żywność i kanapki – z materiału i wosku pszczelego

Używaj przedmiotów ponownie, dawaj im drugie życie.

Szklana butelka po winie jako wazon? Stare, pocięte koszulki jako ścierki do wycierania? Ozdobne pudełka po różnych sklepowych produktach używane ponownie zamiast wyrzucania? Tak! Dawanie drugiego życia rzeczom, które często byśmy wyrzucili jest eko pomysłem na niemarnowanie i ograniczenie kupowania niepotrzebnych rzeczy. Rozwiązanie znane już od lat naszym babciom i mamom– kto w dzieciństwie nie poczuł rozczarowania, myśląc, że znalazł lody, a to tylko pietruszka w pudełku po nich?

Jak podróżować w bardziej ekologiczny sposób?

Kupuj ubrania i inne przedmioty z drugiej ręki.

Lumpeksy w ostatnich latach stały się niezwykle popularne. Kiedyś uważane za wstydliwe, teraz są kopalnią vintage perełek, za którymi przepadają fashionistki na całym świecie. Również w Internecie, na popularnych platformach typu Vinted, można znaleźć ładne, modne ubrania w niskiej cenie. Szczególnie patrząc na ceny w sieciówkach, które poszły bardzo w górę, nie opłaca nam się przepłacać za słabo wykonane, poliestrowe ubrania, kiedy za mniej możemy dopaść unikaty w retro stylu.

Zwracaj uwagę na to, co kupujesz.

Zwykle w wypadku dbania o środowisko mniej znaczy więcej. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy, tylko dlatego, że są na promocji albo wydaje ci się, że ich potrzebujesz. Zastanów się, czy nie masz już danej rzeczy w domu lub nie da się jej czymś zastąpić. W miarę możliwości staraj się wybierać produkty ekologiczne, zdatne do poddania recyklingowi. Uważaj jednak, aby nie dać się oszukać. Marki wykorzystują tzw. greenwashing, czyli wraz z postępującym trendem na bycie eko, reklamują się jako odpowiedzialne środowiskowo, kiedy nie do końca zawsze tak jest. Wspieraj lokalne biznesy, a nie rekinów konsumpcjonizmu. Niektóre produkty możesz wykonać domowym sposobem, na przykład środki czystości, które działają często lepiej niż te sklepowe. Ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny czy kwasek – to produkty znane już od dawna w gospodarstwie domowym. 

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz