Wiosna to czas, gdy zaspana przyrodnia budzi się do życia. Możemy wówczas zaobserwować większą ilość słońca, kwiatów oraz zwierząt. Co zrobić, aby była ona dobrą porą roku dla otaczającej nas przyrody? Sprawdzamy.
Zróbmy wiosenne porządki nie tylko w domu
Wiosna to czas, który motywuje nas do sprzątania. W tym czasie zmywamy zanieczyszczenia, które zostały po zimie. Najczęściej będzie to mycie okien, podłóg oraz tarasów i altan. Powinniśmy jednak pomyśleć również o naszym środowisku, które wymaga o tej porze roku zadbania.
Warto wówczas przeprowadzić sprzątanie naszej okolicy. Można zacząć od swojej działki oraz terenu dookoła niej. Należy zwrócić uwagę na ogród, który również może być zanieczyszczony bez liście oraz kawałki kory. Późna wiosna to również czas odkrycia wszystkich roślin, które otuliliśmy warstwą gałęzi oraz liści. Potrzebują one słońca do wzrostu.
Podczas wiosny warto zadbać również o nasze lasy. Podczas spacerów weźmy ze sobą torbę na śmieci. Dzięki temu przyczynimy się do poprawy funkcjonowania tego unikalnego mikroklimatu, który tam panuje.
Zadbajmy o warzywa oraz owoce
Wiosna to pora siewu. Często decydują się na to osoby, które posiadają odpowiednią ilość działki. Warzywa i owoce, które posadzimy, z pewnością dadzą nam wiele zalet. Przede wszystkim nie będziemy musieli do zakupu ich w sklepach. Ceny ich nieustannie się zwiększają przez co opłaca się nam je samodzielnie wyhodować.
Dbając o warzywa i owoce należy odpowiednio użyźnić glebę. W tym celu powinniśmy stawiać na naturalne nawozy takie jak oborniki. Dzięki temu sprawiamy, że nasza ziemia skuteczniej rodzi plony a sama zaopatruje się w unikalne składniki odżywcze. Warto robić to właśnie na wiosnę podczas przekopywania ziemi. Obornik możemy kupić między innymi w sklepach ogrodniczych oraz przez Internet.
ZOBACZ TEŻ: Czym są flawonoidy?
Przesadzajmy rośliny
Rośliny to organizmy, które jak nikt inny czują zmieniającą się porę roku. Dlatego właśnie ważne jest, aby w tym czasie je przesadzić. Rośliny, które występują w naszych domach wymagają tego ze względu na ograniczoną ilość miejsca wewnątrz doniczki. Przez to szybko zużywają z ziemi minerały przez co wypławiają ją.
Dobrym pomysłem jest stworzenie kompostownika, do którego będziemy wrzucali zużytą ziemię oraz odpadki BIO. Dzięki temu stworzymy doskonałe warunki do owadów takich jak dżdżownice, których odchody doskonale sprawdzają się jako nawóz.
Już za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się żyzną ziemią, którą będziemy mogli ponownie używać do przesadzania roślin.
Zbierajmy deszczówkę oraz budujmy zbiorniki retencyjne
Ważnym elementem każdej wiosny są opady deszczu. Niestety przez zmianę naszego klimatu coraz częściej mamy z nimi problem. Przez to panują kilkutygodniowe susze, które nie sprzyjają naszym roślinom.
Warto wówczas zainwestować w system zbierania deszczówki, którą następnie możemy wykorzystać do podlewania roślin. Wystarczy nasze dachowe rynny dokładnie połączyć z odpływem, do którego zamontowany będzie baniak na wodę. Dzięki temu podczas ulewnych deszczów zatrzymamy wodę.
Taki sam proces możemy uzyskać decydując się na zbiorniki retencyjne. Są to pewnego rodzaju stawy, w których występuje woda. Dzięki temu podczas deszczu nie spływa ona do pobliskich rzek, ale pozostaje w wykopanym wcześniej dole oraz stopniowo nawadnia pola. Dzięki temu ziemia ma czas na to, aby odpowiednio nawodnić swoje partie gleby. Jest to szczególnie polecane w miejscowościach pod miastami, które przez liczne zabetonowanie zmuszają wodę do przelania się do studzienek. Przez to rzadziej występują opady a woda nie zostaje wchłonięta w glebę.
Wiosna to piękny czas, w którym obserwujemy zmiany. Warto wówczas iść jej śladami oraz zacząć przemianę w swoim życiu. Dzięki dbaniu o środowisko możemy przyczynić się do poprawy jego funkcjonowania. Jest to ważne dla dalszego życia planety.
Dzięki naszemu zaangażowaniu ocalimy ją od zagłady oraz damy możliwość życia przyszłym pokoleniom. Warto zacząć zmiany od siebie oraz inspirować nimi innych.