Czym są flawonoidy?

W zadbaniu o dobrą kondycję naszego zdrowia przede wszystkim powinniśmy regularnie zaopatrywać się w wiedzę o nim. Dzięki temu będziemy mogli skuteczniej walczyć z czynnikami chorobotwórczymi, których nie chcemy w naszym życiu. Dziś porozmawiamy o flawonoidach. Czym są oraz skąd je pozyskać? Zapraszamy do artykułu.

Kilka słów o flawonoidach

Flawonoidy to organiczne związki chemiczne, które występują między innymi w roślinach. Chronią je one przed szkodnikami oraz grzybami skutecznie niszczących strukturę łodygi i liści. Flawonoidy w roślinach również odpowiadają za ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Aktualnie naukowcy rozpoznali około 8000 rodzajów flawonoidów. Po raz pierwszy wyróżniono flawonoidy jako witaminę P w 1930 roku. Wszystko przez ich działanie prozdrowotne dla naszego organizmu.

Każdy człowiek potrzebuje zróżnicowanej diety do tego, aby móc prawidłowo funkcjonować. Zaleca się spożywanie 400 gramów owoców i warzyw w ciągu dnia. Dzięki temu zaopatrzymy się w cenne witaminy i minerały – w tym i flawonoidy.

Jakie działanie mają flawonoidy?

Flawonoidy mają różnorodne działanie. W zależności od tego, jaką roślinę zjemy, będzie ono mniej lub bardziej nasilone. Naukowcy odkryli, że flawonoidy posiadają bardzo silne działanie przeciwutleniające. Przydaje się to między innymi do tego, aby zwalczyć wszelkie wolne rodniki. Ważnym działaniem jest również skłonność do niszczenia komórek rakowych. Badania pokazują, że flawonoidy poprawiają działanie chemioterapii.

Witamina P to również działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Jest to doskonały sposób szczególnie dla osób, które chcą wspomóc swój organizm podczas infekcji. Naturalne leczenie to zdecydowanie bardziej korzystna forma zwalczania bakterii. Jest ona skuteczna oraz bezpieczna dla naszego żołądka. Flawonoidy działają przeciwmiażdżycowo. Jest to ważne dla osób, które mają zwiększony poziom cholesterolu. Ważne, aby regularnie dbać o poziom blaszki miażdżycowej w naszym organizmie. Dzięki temu unikniemy między innymi zawałom serca.

Działanie przeciwzapalne szczególnie wykazuje fiołek trójbarwny, moczopędny – skrzyp polny a wzmacniający naczynia krwionośne – miłorząb japoński. Flawonoidy możemy spotkać w wielu syropach dostępnych w naszych aptekach. Warto zapytać o nie farmaceutów.

Kto musi uważać na flawonoidy?

Na flawonoidy powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży. Badania pokazują, że mogą one prowadzić do pękania DNA. Doprowadza to u płodów do ostrej białaczki. Należy zawsze konsultować swoją dietę z lekarzem ginekologiem, który dokładnie opisze nam co powinniśmy spożywać, a czego lepiej unikać.

W jaki sposób możemy wykorzystać flawonoidy?

Flawonoidy możemy między innymi aplikować na skórę. Warto to robić, ponieważ przede wszystkim wspomaga to ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jeśli chcemy możemy samodzielnie wykonać proste kremy nawilżające o stosunkowo skutecznej ochronie UV. Do tego będziemy potrzebowali między innymi oleju kokosowego, makadamia, słodkich migdałów, pestek malin, witaminę E oraz kilku liści mięty. Wszystko należy podgrzać do temperatury około 70 stopni Celsjusza przez 30 minut.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto ograniczyć spożycie cukru?

Przykładowe stężenie flawonoidów w produktach

Flawonoidy występują w roślinach. Przykłady stężeń:

  • Wiśnie – 4,5 mg/kg
  • Truskawki – 0,15 mg/kg
  • Herbata – 1 mg/ml
  • Jabłka – 0,03 mg/g

Średnio powinniśmy przyjmować od 100 do 1000 mg flawonoidów dziennie. Wysokie stężenie flawonoidów znajdziemy w cebuli, pomidorach, brokułach, karczochach, papryce, cytrusach oraz czarnych porzeczkach.

Flawonoidy to nasi sprzymierzeńcy w walce z chorobami. To również doskonała forma profilaktyki, która uchroni nas przed ciężkim przebiegiem infekcji. Zawsze warto spożywać dużą ilość świeżych owoców oraz warzyw. Dzięki temu będziemy mogli dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Warto zacząć swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem właśnie na wiosnę. Jest to czas, gdy możemy sami zaopatrzyć się w sezonowe rośliny, które nie tylko dodadzą nam zdrowia, ale również pomogą rozwinąć nową pasję.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 185

Dodaj komentarz