Dlaczego warto ograniczyć spożycie cukrów?

To co jemy bezpośrednio wpływa na nasz cały organizm. Niewiele osób jednak wie, że niektóre substancje spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych w naszym organizmie. Na co zwrócić uwagę? Zobaczmy.

Czym są cukry?

Cukry to przede wszystkim związki organiczne, które możemy spotkać w roślinach. To co je wyróżnia to fakt, że mają one słodki posmak. Są one inaczej nazywane węglowodanami lub sacharydami. Składają się z atomów wodoru, węgla oraz tlenu. Cukry są nam potrzebne do prawidłowego rozwoju. Przede wszystkim odpowiadają za różnego rodzaju procesy trawienne oraz dostarczają nam energię. Ponadto wchodzą w skład naszego materiału genetycznego i modyfikują niektóre białka.

Cukier a różnorodne choroby

Cukier, tak jak różnego rodzaju inne substancje, w nadmiarze mogą być dla naszego organizmu chorobotwórcze. Główną chorobą, która przy okazji stała się cywilizacyjna jest nadwaga oraz otyłość. Coraz więcej osób na świecie cierpi z tego powodu przez niewłaściwą dietę oraz brak odpowiedniej ilości ruchu. Cukier nie stymuluje wydzielania insuliny oraz innych substancji trawiennych w naszym organizmie przez co niezależnie od tego, ile go zjemy zawsze będziemy czuli łaknienie. Przez taki proces jemy więcej i przez to gromadzimy w sobie więcej tłuszczów.

ZOBACZ TEŻ: Jakie mogą być skutki przedawkowania witaminy C i D?

Nadwaga oraz otyłość mogą prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia chorób. Przede wszystkim będą to problemy ze stawami ze względu na duże ich obciążenie. Wówczas szybko się starzeją i ulegają zużyciu. Może to doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieli poważne problemy z chodzeniem oraz przemieszczaniem się.

Osoby, które są otyłe mogą zapaść na choroby nerek. Będą to głównie kamienie, które produkowane są na bazie składników zawartych w cukrach.

Cukier oprócz chorób fizycznych może także powodować zaburzenia psychiczne. Uzależnienie od węglowodanów jest niemal 8 razy mocniejsze niż narkotyki. Badania pokazują, że w Ameryce spożywa się nawet 53 łyżeczki cukru dziennie pod różnymi postaciami. Efekty odstawienia cukru mogą być podobne do zespołu odstawiennego – będzie to nerwowość oraz stres.

Najnowsze badania pokazują, że cukier odżywia komórki rakowe, które szybciej się namnażają.

W jaki sposób ograniczyć cukier?

Ograniczyć cukier nie jest łatwo. Należy robić to stopniowo tak, aby zniwelować różnego rodzaju problemy odstawienne. Możemy zacząć od niepodjadania słodkich przekąsek takich jak czekolada, cukierki lub ciasta. Zamiast tego możemy wybierać produkty, które są pozbawione cukru. Możemy je znaleźć w napojach oraz batonikach. Innym sposobem jest zaopatrzenie się w ksylitol, który posiada mniejszą ilość kalorii oraz nie podnosi naszego indeksu glikemicznego. Takie zamienniki nadal dostarczają nam słodkiego posmaku, jednak nie powodują u nas powstawanie otyłości oraz innych chorób.

Podjadanie szybko możemy zniwelować za pomocą diet. Jesteśmy w stanie skorzystać z nich za darmo, ponieważ są one dostępne na naszym internetowym koncie pacjenta. To właśnie tam znajdziemy między innymi ankiety stanu zdrowia. Internetowe diety dostępne są na miesiąc i kierowane są zarówno dla osób z cukrzycą jak i problemami hormonalnymi, dla wegan oraz z zaburzeniami trawienia. Warto z nich skorzystać i cieszyć się miesięcznym harmonogramem żywienia całkowicie za darmo. Diety zapewnią nam odpowiednią sytość na cały dzień tak, aby móc uniknąć podjadania cukrów.

Cukry są nam potrzebne, jednak w określonych ilościach. Zawsze warto o tym pamiętać oraz zwracać uwagę na ich stężenie w żywności. Cukier może być obecny nawet w produktach, których się nie spodziewamy. Jego redukcja szybko pozwoli nam zadbać o odpowiednią kondycję zdrowotną oraz zapobiegnie powstawaniu otyłości. Warto oprócz stosowania diety poświęcić około 30 minut dziennie na wykonanie treningu. Dzięki temu pobudzimy swój układ trawienny do pracy oraz zredukujemy tkankę tłuszczową. Warto to robić nawet w domowym zaciszu sugerując się ogólnodostępnymi filmami na platformach internetowych.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 185

Dodaj komentarz