4 największe mity, które dotyczą Twojego zdrowia!

Zdrowie to temat, na który każdy jest w stanie się wypowiedzieć. Wszystko dzięki nieograniczonemu dostępowi do internetu oraz wiedzy, którą pozyskaliśmy w szkole. Jednak nie każda informacja jest prawdziwa. Jakie są mity dotyczące naszego zdrowia? Sprawdzamy.

Suplementy są konieczne do zachowania odpowiedniego zdrowia

Pierwszym największym mitem, który z pewnością każdy z nas słyszał jest stwierdzenie, że regularna suplementacja jest konieczna do zachowania odpowiedniego zdrowia. Nie jest to prawdą, ponieważ to nie tabletki a równoważona dieta są odpowiedzialne za nasz cały organizm. Chcąc zaopatrzyć się w witaminę C nie stosujmy jej w formie tabletek lub syropów. Zamiast tego sięgnijmy go cytrusy. Będzie to zdrowsza alternatywa, która nie podrażni delikatnych struktur żołądka. Dodatkowo decydując się na suplementacje witamin możemy narazić się na ich przedawkowanie, na przykład podczas spożycia warzyw. Wówczas mamy do czynienia z hiperwitaminozą, która według wielu naukowców jest groźniejsza niż awitaminoza, czyli ich niedobór. Dla przykładu nadmiar kwasu foliowego w organizmie może skutkować rozwinięciem się nowotworu złośliwego jelita grubego. Zawsze warto stawiać na naturalne zamienniki. Aby zaopatrzyć się w nie w odpowiednich ilościach powinniśmy skorzystać z darmowych planów dietetycznych oferowanych prze NFZ. Wszystkie można znaleźć na internetowym koncie pacjenta.

Detoks to zdrowa forma oczyszczenia organizmu z toksyn

Detoks, czyli stosowanie głodówki lub spożywanie jedynie soków owocowych, nie jest zdrowy dla naszego organizmu. Wywołuje on w naszym organizmie wiele nienaturalnych procesów, które mogą przyczynić się do nieprawidłowego działania naszych jelit. Warto pamiętać, że nagłe zaprzestanie jedzenia uruchamia w naszym organizmie wiele zachowań, które koncentrują się na zdobyciu energii potrzebnej między innymi do wytworzenia ciepła. Wówczas organizm spowalnia metabolizm oraz przełącza się w stan uśpienia. Czujemy się słabi oraz ospali. Nasze ciało stara się wówczas nie używać cennych zasobów. Proces nagłej głodówki może mieć dla nas negatywne skutki. Przez detoks możemy nabawić się na przykład efektu jojo. Lepszym sposobem na usunięcie toksyn z organizmu będzie zbilansowana dieta, która bogata jest w kwasy omega-3 czy też chrom.

ZOBACZ TEŻ: Zalety bycia wegetarianinem!

Zawsze należy brać leki przeciwgorączkowe podczas różnych dolegliwości

Częstym błędem, który jest popełniany szczególnie przez rodziców jest podawanie dzieciom leków natychmiast po pierwszych symptomach gorączki. Warto pamiętać, że wysoka temperatura to proces obronny całego organizmu. To właśnie dzięki niemu walczy on z drobnoustrojami oraz wirusami, które nie tolerują takich parametrów. Podając lek przeciwgorączkowy upośledzamy barierę obronną ciała przez którą następnie dochodzi do chorób. Warto wiedzieć, że stan podgorączkowy to od 37 do 38 stopni Celsjusza, które utrzymują się przez pewien czas. Dopiero większe wartości wskazują nam prawidłową gorączkę. Wówczas należy spróbować złagodzić jej objawy w sposób naturalny. Mowa tutaj o naparach z lipy oraz stosowaniu chłodnych kąpieli. Pomimo uczucia zimna powinniśmy zrezygnować z okrywania się kocami, ponieważ podwyższa to naszą temperaturę. Jeśli gorączka mimo tego się utrzymuje wówczas powinniśmy zażyć lek – najczęściej jest to paracetamol, który działa łagodnie na nasz żołądek i skutecznie obniża temperaturę.

Spożywanie produktów light jest zdrowsze

Produkty typu light zawładnęły półkami sklepowymi promując przy tym zdrowe odżywianie. Jednak zawsze powinniśmy mieć się na baczności. Takie produkty posiadają mniejszą ilość kalorii – na przykład w serach lub twarogach odejmuje się tłuszcze, aby uzyskać tytułową lekkość. Jednak takie zabiegi nie są dla nas zdrowe. Wszystko przez to, że to między innymi tego typu tłuszcze rozpuszczają witaminy i pomagają im się przyswoić w naszym organizmie. Spożywając takie produkty możemy pozbawić się takiej skuteczności. Warto również kontrolować ich skład. Nie zawsze bowiem odjęcie tłuszczy sprawi, że produkty light będą mniej kaloryczne. Zamiast nich mogą wystąpić na przykład węglowodany.

Podane przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej, która obejmuje większą ilość mitów dotyczących naszego zdrowia. Zawsze należy sprawdzać informacje bazując na sprawdzonych materiałach. Wtedy będziemy mieli pewność, że sobie nie szkodzimy.

 

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 192

Dodaj komentarz