Orzechy to bardzo popularna przekąska, szczególnie jeśli chodzi o jesień. To właśnie wtedy w Polsce można zbierać między innymi popularne orzechy włoskie. Jakie są ich właściwości? Sprawdzamy.
Orzech włoski
Orzech włoski to jeden z najpopularniejszych orzechów, które można spotkać w Polsce. Wiele osób je hoduje ze względu na szybki wzrost oraz obfite plony. Z jednego drzewa można uzbierać nawet 70 kg orzechów.
Orzech włoski charakteryzuje się przede wszystkim specyficznym wyglądem. Posiada twardą okrągłą skorupkę, a w środku wyglądem przypomina mózg. Zazwyczaj zbiera je się na początku października oraz po wysuszeniu można wykorzystywać je w ciągu roku.
Takie orzechy są doskonałym źródłem kwasu tłuszczowego Omega 6 oraz 3. Świetnie wpływa on na rozwój mózgu oraz połączeń nerwowych. Posiada także aminokwasy oraz witaminy z grupy B. Przeciwdziała on jednocześnie chorobom psychicznym takim jak depresja.
ZOBACZ TEŻ: Jesienne herbaty – jak wzmocnić swój organizm?
Oprócz tego orzechy włoskie zawierają różnorodne minerały, takie jak potas, fosfor, cynk oraz jod. Lekarze zalecają spożywanie garstki różnorodnych orzechów na kolację. Orzechy ze względu na swoją ciężkostrawność nie powinny być stosowane przez osoby, które posiadają schorzenia trzustki. Warto jednak spożywać je regularnie, ale w niewielkich ilościach. W.
Dziennie można zjeść około 7 całych orzechów łuskanych. Należy jednak uważać na ich kaloryczność. 100 g orzechów włoskich to około 650 kalorii.
Orzech laskowy
Orzech laskowy to kolejny popularny w Polsce orzech, który najczęściej kojarzy się nam z wiewiórkami – jest to ich ulubiony przysmak, który magazynują na zimę. Drzewo to jest odmianą leszczyny. Występuje niemal w całej Europie oraz Azji Mniejszej.
Zbiory orzechów laskowych mogą być już dostępne pod koniec sierpnia do późnego października. Takie orzechy są świetnym źródłem witaminy E. Działa ona doskonale przede wszystkim w rozwoju komórek jajowych. Kobiety, które starają się o dziecko, powinny spożywać je regularnie. W przypadku mężczyzn witamina ta doskonale przyczynia się do podniesienia jakości nasienia. Brak odpowiedniej ilości tej witaminy może doprowadzić między innymi do anemii oraz pogorszenia się widzenia. Właśnie dlatego należy spożywać te orzechy regularnie. Dziennie można spożyć około 20 sztuk tych orzechów.
Dodatkowo, podobnie jak orzechy włoskie posiadają różnorodne witaminy z grupy B. Można zaobserwować tam także stężenie błonnika i potasu. Wpływa to korzystnie na pracę jelit. Warto jeść orzechy przede wszystkim na kolację. To właśnie one wspierają produkcję melatoniny, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za rytm dobowy organizmu.
Orzechy ziemne
Orzechy ziemne, czyli potocznie zwane fistaszki, są orzechami, które również można spotkać w Polsce. Hoduje je się bezpośrednio w gruncie – stąd ich nazwa. Orzechy ziemne zbiera się późną jesienią. Wykopuje się je za pośrednictwem specjalistycznych wideł. Konieczna jest do tego słoneczna oraz ciepła pogoda.
Można zjadać około jednej małej garści orzechów ziemnych dziennie. Taka ilość nie powinna zaszkodzić zdrowemu człowiekowi. Warto jednak unikać regularności, jeśli chodzi o spożywanie tych orzechów, nie tylko z powodu ich kaloryczności. Ich zbyt duża ilość może powodować również problemy z wątrobą oraz sercem. Należy również unikać zjadania ich z solą lub w panierce. Najlepsze będą prosto z pieca bez jakichkolwiek dodatków.
Spożywanie orzechów ziemnych może przede wszystkim zapobiec różnorodnym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać o ich sporadycznym podjadaniu. Warto także wspomnieć, że orzechy ziemne mogą skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu. Posiadają również witaminy z grupy B oraz PP.
Orzechy to bardzo zdrowe przekąski, w które zdecydowanie warto inwestować. W ten sposób można przede wszystkim zyskać wiele różnorodnych korzyści zdrowotnych. Są one doskonałym zamiennikiem tradycyjnych cukierków. Warto spożywać je przede wszystkim przed zaśnięciem. W ten sposób można będzie tylko się wyciszyć, ale również pobudzić do pracy melatonina, która odpowiedzialna jest między innymi zasadami.