Jak dobrać akumulator do fotowoltaiki?

Skuteczny akumulator do fotowoltaiki powinien zapewniać nam dostęp do energii bez dostępu do produkcji co najmniej przez około 3 dni. Jest to element, który przy odpowiednim utrzymaniu posłuży nam nawet do 15 lat, zależnie od częstotliwości użytkowania czy warunków atmosferycznych. Jak dobrać akumulator do fotowoltaiki, by posłużył nam długie lata?

Fotowoltaika – dlaczego jest tak popularna?

System fotowoltaiczny cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Co na to wpływa? System jest ekologiczny, jednak co najważniejsze wpływa na niższe rachunki za prąd, co nas bardzo cieszy. Poza tym w razie przerwy w dostępie do prądu, mamy możliwość pobierania energii z magazynu. Podczas wyboru odpowiedniego akumulatora do fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę:

  • Pojemność akumulatora, im wyższa pojemność, tym więcej prądu może skumulować
  • Moc akumulatora dobrana na podstawie wszystkich urządzeń, jakie będą zasilane energią w domu.
  • Gęstość energii elektrycznej w przeliczeniu na jednostkę masy lub objętości. Im wyższa gęstość, tym mniejszy i lżejszy akumulator będzie potrzebny.
  • Liczba cykli ładowania i rozładowania akumulatora to na jej podstawie określimy żywotność akumulatora. 

Akumulator do fotowoltaiki – czy jest konieczny? 

Na https://kon-tec.eu/produkty/akumulatory-lifepo4/fotowoltaika-i-magzyn-energii/akumulatory-do-fotowoltaiki znajdziemy szczegółowe informacje na temat akumulatorów do fotowoltaiki. Okaże się wiec, że nie jest on konieczny, jednak zalecany. Eksperci uważają, że jego posiadanie zwiększa sprawność całej instalacji. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które w ciągu dnia nie wykorzystują 100% pobranej energii. W nocy lub pochmurne dni prąd nie jest kierowany do publicznej sieci energetycznej, ale zostaje magazynowany lub przekierowany do grzejników czy pompy ciepła, lub właśnie akumulatorów. 

Czym powinien cechować się akumulator do fotowoltaiki?

Po pierwsze bardzo istotna jest kwestia szybkości ładowania akumulatora do fotowoltaiki. Łączy się to również z możliwością całkowitego rozładowania w trybie regularnym.  Poza tym powinien on pracować buforowo, nie poddając się całkowitemu naładowaniu. Poza tym powinien wyróżniać się kilkoma innymi cechami dotyczącymi:

  • Pojemności – powinien być dostosowany do zapotrzebowania systemu
  • Cyklu pracy — umożliwiają wielokrotne naładowani i rozładowanie
  • Napięcia — powinien być on kompatybilny z całą instalacją fotowoltaiczna
  • Prędkości naładowania — powinien ładować się szybko i efektywnie
  • Bezpieczeństwa — konieczne jest wybieranie modeli z zabezpieczeniami przed przetarciami, przegrzewaniem i nadmiernym rozładowaniem
  • Trwałości — opłacalne są akumulatory o dużej żywotności

Akumulatory do fotowoltaiki powinny utrzymywać stałą pojemność przez cały okres eksploatacji. Dzięki temu będą ekonomiczne i efektywne.

Akumulator do fotowoltaiki– najpopularniejsze rodzaje

Niestety nie wszystkie akumulatory fotowoltaiczne nadają się do użytkowania. Eksperci uważają, że na przykład akumulatory kwasowo — ołowiowe często bardzo szybko rozładowują się, co wpływa na ich krótką żywotność. Najpopularniejszymi akumulatorami do fotowoltaiki są:

  • Akumulator litowo -żelazowo- fosforanowy — cechuje się dużą mocą, jest stabilny przy wysokich temperaturach i wykonany z mało toksycznych materiałów. Dodatkowo nie tylko szybko się ładuje, ale również jest odporny na głębokie rozładowanie.
  • Akumulator litowo — jonowy — zapewnia on wysoką gęstość energii, cechuje się długą żywotnością oraz dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania.
  • Akumulator AGM — jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska i, mimo że cechuje się wysoką gęstością energii, to zarazem ma krótszą żywotność.
  • Akumulator żelowy — jego zaletą jest długa żywotność, odporność na rozładowanie, na wstrząsy i uderzenia.

Podczas wyboru akumulatora dla fotowoltaiki zaleca się akumulatory żelowe, które są przystosowane do pracy buforowej oraz cyklicznej, a dodatkowo można montować je w dowolnej pozycji i wypełnione są żelową formą elektrolitu, dzięki czemu ryzyko wycieku jest minimalne.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 190

Dodaj komentarz