Dlaczego się stresujemy i jak możemy pomóc sobie w walce tym bodźcem?

Stres jest bodźcem, który mimo swojej szkodliwości, jest nam bardzo potrzebny. Nie możemy wyobrazić sobie życia bez niego, ponieważ wtedy moglibyśmy uśpić naszą wewnętrzną czujność przed zagrożeniem. Jak jednak możemy sobie z nim radzić? Sprawdźmy.

Stres – dlaczego jest naszym towarzyszem?

Stres to bodziec, który kojarzymy z pewnym napięciem oraz silnymi emocjami. Z pewnością nikomu nie kojarzy się z czymś przyjemnym, a momentami nawet potrzebnym. Stresujemy się nieświadomie, ponieważ jest to pewnego rodzaju reakcja naszego organizmu. Nie jest ona jednak przypadkowa.

Stres jest naszym towarzyszem nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Może towarzyszyć nam w pewnym stopniu przed wyjściem z domu, byciem w tłumie lub miejscach, w których być nie lubimy, na przykład w pracy lub na rozmowie.

Takie sytuacje sprawiają, że nasz organizm chce jak najlepiej przygotować nas do tego, co za chwile się wydarzy. Mamy wtedy podniesione ciśnienie krwi, aby poprawić jej wydajność, wyostrzony wzrok, aby widzieć więcej oraz przyspieszony oddech, aby dotlenić mózg. Jak widać, nie jest to coś złego, a wręcz pozytywnego.

Stres – jak się objawia?

Stres u różnych ludzi objawia się inaczej. Najczęściej nasz organizm wytwarza wtedy większe ilości potu, nie tylko pod pachami, ale również na dłoniach oraz czole. Możemy odczuć również rozdrażnienie oraz problemy z wysławianiem się. Niektórzy stres pokazują również poprzez zwiększoną ruchowość, ponieważ nie mogą usiąść lub staną w jednym miejscu.

Pod względem anatomicznym będzie to również zwiększone tętno oraz nasilający się niepokój przed tym, co za chwilę ma się wydarzyć. Sytuacje stresowe mogą powodować również problemy gastryczne. Będzie to nie tylko sam ból brzucha, ale również nudności i biegunka.

Bodziec ten może również wpłynąć na naszą dezorientację oraz chwilową utratę pamięci. Najczęściej stres dopada nas podczas przemówień publicznych lub spotkaniach z osobami w celach biznesowych. Nie możemy wtedy się skupić oraz często zapominamy co powiedzieć.

Czy stres to coś złego?

Stres sam w sobie bardzo często postrzegany jest przez ludzi jako coś bardzo złego oraz nieprzyjemnego. Z pewnością potliwość dłoni oraz plątający się język w gardle nie jest niczym przyjemnym, gdy zmuszeni jesteśmy do tego, aby zachować powagę oraz zrównoważenie emocjonalne.

ZOBACZ: Biopaliwo – jakie są jego zalety dla środowiska?

Stresu jednak nie możemy uniknąć, ponieważ nie jest on zależny od nas. Wiele znanych osób, które możemy obserwować przed ekranami telewizorów lub smartfonów, również go odczuwa. Dlaczego więc tego nie widać?

Odpowiedź jest prosta – są oni w stanie go zaakceptować oraz nauczyć się wykorzystywać go tak, aby im nie szkodził, a pomaga. Dla przykładu osoby, które stają przed kamerami, mogą odczuwać stres, który zwiększa ich częstotliwość oddechów. Tym samym poprawia się dotlenienie mózgu, który może myśleć szybciej i skuteczniej. Łatwiej jest wtedy szybko składać zdania oraz zadawać pytania gościom, chociażby wywiadów.

Stres pomaga również w rozwoju. Uczucie napięcia oraz swego rodzaju ekscytacji może napędzać do zmian i realizacji celów. Jest to ważne dla każdego człowieka, który chciałbym osiągnąć sukces.

Stres w kontekście zdrowotnym pozwala nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Gdy stresujemy się naszym zdrowiem wiemy, że powinniśmy udać się do lekarza. Jeśli umówiliśmy się z nieznajomym, nasz mózg mówi nam, że nie jest to bezpieczna sytuacja, którą powinniśmy jeszcze przeanalizować.

Jak więc radzić sobie ze stresem?

W poradzeniu sobie ze stresem pomogą nam specjaliści, którzy pokażą nam, że stres nie szkodzi, ale pomaga każdego dnia. Nie jest to bodziec zły, ale dobry. Zmieniając swoje podejście do stresu, nie wyeliminujemy go, ale sprawimy, że nie będzie miał złych konsekwencji dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Takimi specjalistami będą psycholodzy, psychoterapeuci oraz trenerzy psychologiczni, których możemy znaleźć na przykład w poradniach. Korzystając z ich pomocy poprawiamy swoje nastawienie.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 186

Dodaj komentarz