Biopaliwo – ekologiczne źródło ciepła

Ciepło to jeden z najważniejszych potrzeb człowieka w domu podczas zimy. Aktualne wydarzenia na świecie sprawiły, że dostęp do niektórych surowców zapewniających optymalne warunki do życia, stał się utrudniony. Jak radzić sobie z takim problemem jednocześnie oszczędzając środowisko? Sprawdzamy.

Czym jest biopaliwo?

Biopaliwo to termin, który powinien kojarzyć nam się z czymś pozytywnym. Są to wyselekcjonowane paliwa, które uzyskuje się z tak zwanej biomasy. Pochodzi ona zarówno z roślin jak i niektórych zwierząt. Warto podkreślić, że w przypadku zwierząt nie jest to proces ich zabijania, ale wykorzystywania na przykład ich odchodów lub substancji, które wydzielają. Mogą być to na przykład krowy oraz produkowany przez nie metan.

Biogaz

Biogaz to popularny na całym świecie przykład biopaliwa, który wytwarza się z metanu oraz innych gazów, takich jak dwutlenek węgla. Najczęściej jest to proces fermentacji beztlenowej, czyli takiej, która zachodzi bez konieczności użycia tlenu. Wtedy to zachodzi mikrobiologiczny rozkład za pomocą między innymi bakterii metanogennych, z których pozyskiwany jest biogaz rolniczy.

Co ciekawe proces ten może odbywać się bez konieczności udziału człowieka. Wystarczy w specjalnym zbiorniku, który wyposażony jest w system odgazowujący, umieścić na przykład kiszonkę z kukurydzy, ziarna, trawy, odpady organiczne, obornik lub glicerynę. Już w temperaturze nieco powyżej 35 stopni Celsjusza można zaobserwować pierwsze reakcje.

ZOBACZ TEŻ: Jak oszczędzić na emisji CO2?

Współcześnie używa się do wytworzenia takiego gazu bioreaktory, które najczęściej podgrzewają mieszankę do temperatury 70 stopni Celsjusza uzyskując tym samym największą wydajność. Z około 180 tysięcy ton odpadów organicznych można uzyskać około 60 GWh gazu.

Do czego wykorzystuje się taki biogaz? Biogaz można wykorzystać na przykład do wytwarzania prądu elektrycznego, do ogrzewania wody oraz nawet po odpowiednim oczyszczeniu nawet paliwo do silników CNG.

Pellet

Pellet coraz częściej występuje w naszych domach jako główne źródło pozyskiwania ciepła. Jego największą zaletą jest fakt, że jest on stosunkowo tani, wydajny oraz można pozyskać go inwestując w specjalną maszynę zwaną pelleciarka.

Pellet powstaje na skutek sprasowania ze sobą odpadków takich jak trociny, słoma oraz kora pod wysokim ciśnieniem. W efekcie można uzyskać produkt wyglądem przypominający granulat. Jest on lekki oraz posiada dobre właściwości grzewcze.

Co ciekawe palenie w piecach, które obsługują pellet, dostarcza ciepło bezpośrednio do budynku. W przypadku tradycyjnych pieców ciepło mimowolnie ucieka przez komin razem z dymem. Warto zaznaczyć także, że pellet nie pozostawia po sobie zbyt dużej ilości odpadów. Są one zredukowane nawet 25 razy, niż w przypadku węgla.

Węgiel drzewny

Kolejnym przykładem pozytywnego źródła energii będzie węgiel drzewny. Jest on ekologiczny, ponieważ wytwarza się go z drewna. Ostateczny produkt ma nawet trzykrotnie lepszą wydajność energetyczną, niż zwykłe drewno.

Ten rodzaj węgla wytwarza się bez konieczności pozyskiwania go z kopalń. Na skutek suchej destylacji drewna w tak zwanych retortach powstaje węgiel dodatkowo wzbogacony o popiół oraz inne związki organiczne.

Z węgla drzewnego można pozyskać również brykiety, czyli sprasowane jego części. Są one praktyczniejsze w zastosowaniu, ponieważ nie pylą się oraz nie łamią podczas przewozu. Ten rodzaj węgla zaliczany jest jako paliwo stałe o najmniejszej ilości zanieczyszczeń oraz zawartości substancji smolistych. Sprawdza się on lepiej niż węgiel kamienny lub co gorsza brunatny.

Dlaczego warto inwestować w ekologiczne źródło ciepła?

Warto inwestować w biopaliwo, ponieważ to właśnie dzięki niemu możemy ograniczyć ilość smogu w atmosferze. Jest to kluczowe, aby nie tylko poprawić stan środowiska naturalnego, ale również nie dostarczać do swoich płuc rakotwórczych związków.

Nie należy zapominać również o tym, że takie alternatywy są również o wiele tańszym źródłem energii cieplnej, który może przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej wielu osób.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 197

Dodaj komentarz