Jak ograniczyć swój ślad węglowy?

Z każdym rokiem coraz więcej słyszy się o globalnym ociepleniu. Niektórzy z nas doświadczają jego skutki na własnej skórze. Powodzie, susze oraz silne wyładowania atmosferyczne to tylko niektóre z ich przykładów. Jak ograniczyć swój ślad węglowy tak, aby następne pokolenie miało szansę cofnąć ten efekt? Sprawdźmy.

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, które powstają w wyniku produkcji dóbr koniecznych do funkcjonowania i życia człowieka. Pochodzą one głównie z pewnych organizacji, wydarzeń, produktu lub osób. W skład gazów cieplarnianych wchodzą dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu i inne. Ślad węglowy pochodzi głównie z zużycia energii, które są wywołane budynkami oraz środkami transportu. Jego duża ilość jest zagrożeniem, które pogłębia globalne ocieplenie. Jest to termin, który oznacza wzrost temperatury na powierzchni Ziemi. Jest on spowodowany ulatywaniem do atmosfery gazów cieplarnianych, które izolują naszą planetę niczym koc. Przez taki proces energia nie może zostać wydalona do kosmosu przez co magazynuje się w naszym powietrzu. Globalne ocieplenie jest w głównej mierze spowodowane działalnością człowieka. Naukowcy wykazali, że przez 9 ostatnich lat temperatura na Ziemi wzrosła o jeden stopień Celsjusza. Jest to poważne zagrożenie, które szczególnie dotknie przyszłe pokolenia.

ZOBACZ TEŻ: Największe mity o zdrowiu!

Skutki globalnego cieplenia

Podstawowymi elementami, które uświadomią nas jak duże zagrożenie dla świata stanowi globalne ocieplenie, są jego skutki. Obserwujemy je na co dzień. Wzrost temperatury na Ziemi niesie za sobą szereg różnych anomalii, które nigdy wcześniej nie były aż tak widoczne. Mowa tutaj o zmianie w ilości i strukturze opadów. Na niektórych obszarach świata obserwujemy długotrwałe susze lub kilkutygodniowe opady. Ma to bardzo negatywne skutki dla rolnictwa, które ponosi straty finansowe. Skutkiem globalnego ocieplenia są również topniejące lodowce, które zwiększają poziom wody w oceanach. Jest to poważne zagrożenie szczególnie dla wysp takich jak Malediwy. Za kilka lat mogą one ulec doszczętnemu zalaniu. Globalne ocieplenie podnosi temperaturę oceanów i stwarza to realne zagrożenie dla raf koralowych oraz ryb. Opadający do wód węgiel zakwasza je i niszczy ekosystemy.

CZYTAJ DALEJ  W jaki sposób zadbać o pielęgnację swojej skóry?

Korzystaj z odnawialnych źródeł energii

Skutecznym narzędziem do walki z globalnym ociepleniem jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jest to bardzo ważne, ponieważ energia produkowana jest przez fabryki oraz elektrownie, które spalają różne minerały. W Polsce najczęściej są to elektrownie węglowe. Spalanie tego surowca w dużych ilościach szczególnie przyczynia się do pogłębiania efektu cieplarnianego. W domach często korzystamy z piecy węglowych, dzięki którym ocieplamy domy. Jest to kolejny czynnik, który pogłębia nasz ślad węglowy. Aby go ograniczyć należy korzystać z takich rozwiązań jak pompy ciepła oraz fotowoltaika. Dzięki temu wykorzystujemy do wytworzenia ciepła oraz energii elektrycznej jedynie źródła, które same się regenerują. Nie szkodzą one środowisku oraz nie emitują dwutlenek węgla.

Ogranicz podróże samochodem i samolotem

Nie od dziś wiemy, że samochody szkodzą naszemu powietrzu. Wytwarzają one szkodliwe substancje, które trafiają bezpośrednio do atmosfery. Jeżdżąc nimi skutecznie podnosimy swój ślad węglowy przez zużycie paliwa. Jest to szczególnie widoczne podczas samotnych podróży. Aby skutecznie zmniejszyć spalanie dwutlenku węgla warto podróżować elektrycznymi publicznymi środkami transportu. Poważne zagrożenie stanowią loty samolotami, które w zależności od długości lotu mogą wytworzyć nawet 500 kilogramów dwutlenku węgla na jednego pasażera. Jest to katastrofalna liczba, która zazwyczaj spada bezpośrednio do oceanów.

Ślad węglowy w dzisiejszych czasach towarzyszy nam nieustannie. Nawet przy dużym staraniu nie jesteśmy w stanie go uniknąć. Jednak to, co wiemy, to fakt, że możemy skutecznie go ograniczyć do bezpiecznej dla środowiska liczby. Powinniśmy w tym celu przede wszystkim korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz wybierać elektryczne publiczne środki transportu. Dobrym pomysłem jest lokalne przemieszczanie się rowerem. Globalne ocieplenie możemy spowolnić, jednak wymaga to od nas natychmiastowych działań. Warto uświadamiać o tym problemie swoje otoczenie i przedstawiać im powyższe rozwiązania. Razem możemy zmienić świat na lepsze.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 250

Dodaj komentarz