Emisja CO2 – jak można ją ograniczyć i zaoszczędzić pieniądze?

Rozwój technologiczny sprawił, że w pełni korzystamy z różnorodnych udogodnień dnia codziennego. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rozwiązania nie sprzyjają ekologii – wydzielają do atmosfery nadmiar dwutlenku węgla, który pogłębia problem klimatyczny. Jak można go ograniczyć? Sprawdzamy.

Postaraj się nie podróżować samemu

Rozwój technologiczny to przede wszystkim wiele różnego rodzaju rozwiązań, które mogą również pomóc środowisku. Problem zbyt dużej emisji dwutlenku węgla dotyczy głównie transportu. To właśnie wzmożony ruch na drodze sprawia, że zostaje on wyemitowany do naszej atmosfery.

ZOBACZ: Jak zimowe przysmaki wpływają na odporność?

Nie możemy całkowicie z tego zrezygnować, jest to po prostu niemożliwe ze względu na konieczność przemieszczania się na przykład w celu zarobowym, edukacyjnym lub rekreacyjnym. Możemy jednak ograniczyć dwutlenek węgla na przykład nie jeżdżąc samemu.

Jedna osoba podróżując samodzielnie wytwarza duże ilości dwutlenku węgla. Zabierając ze sobą inne osoby, oczywiście spalanie będzie większe ze względu na wagę, jednak nadal o wiele mniej dwutlenku zostanie dostarczone do atmosfery.

Jak można zabierać ze sobą innych? Z pewnością nie należy proponować przejazd ludziom prosto z ulicy. Możemy to zrobić w bardziej cywilizowany sposób.

Wiele różnorodnych aplikacji oraz portali jest w stanie zagwarantować nam taką możliwość. Wystarczy założyć konto oraz zaoferować przejazd internautom. Zespół serwisu zagwarantuje nam bezpieczeństwo między innymi za pomocą weryfikacji danych użytkowników.

Taki sposób sprawia, że nie tylko nie jeździmy samemu, ale również oszczędzamy pieniądze, ponieważ każdy przejazd jest dodatkowo płatny. Zróbmy coś dobrego dla planety oraz innych i oferujmy im taką pomoc.

Kup wielorazowe opakowania

Szkodliwość plastiku z pewnością jest udowodniona – należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach może być na korzyść dla planety. Z pewnością taką sytuacją będzie fakt, że wielorazowe sztućce oraz opakowania są w stanie przetrwać z nami nawet przez kilka lat. Dzięki temu oszczędzamy między innymi produkcję jednorazowych opakowań, które wyrzuca się zaraz po użyciu.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są one wykonane z cienkiej warstwy plastiku. Dodatkowo nie da się go poddać sterylizacji. Zupełnie inaczej ma się gruby plastik taki jak lanchboxy. W ten sposób po użyciu można je umyć oraz wykorzystać jeszcze wiele razy.

Należy pamiętać, że tego typu opakowania to nie tylko bezpieczeństwo dla samego posiłku, ale również utrzymanie temperatury przez wiele godzin. Warto wziąć pod uwagę taki zabieg oraz zakupić wytrzymałe oraz przede wszystkim lekkie wielorazowe zestawy na wynos.

Zrezygnuj z plastikowych torebek

Plastikowe torebki zdecydowanie nie są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Skutecznie zastępują je tkaninowe torby, które nie tylko są bardziej wytrzymałe, ale również stylowe oraz nadające się do wielokrotnego użytku.

Plastikowe torebki to przede wszystkim mało wytrzymałe materiały, które często się dziurawią, co może powodować liczne nieprzyjemności – mowa tutaj szczególnie o słoikach. Dodatkowo takie uszkodzone torebki zazwyczaj wyrzucamy do pojemników, skąd z łatwością może porwać je wiatr. Takie reklamówki stanowią przede wszystkim duże zagrożenie dla zwierząt oraz planety, ponieważ rozkładają się w niektórych przypadkach nawet kilkaset lat oraz zanieczyszczają wodę.

Warto pamiętać, że każda plastikowa torebka zgodnie z prawem musi być odpowiednio wyceniona. Warto zainwestować w bawełnianą torbę, która szybko jest w stanie zwrócić się w praktyce.

Ekologia to coś więcej niż tylko teoria. To przede wszystkim praktyka, która powinna zacząć się dziać w każdym domu. Warto ją zapoczątkować w swoim środowisku oraz przekazywać dalej między innymi za pośrednictwem porad. Tylko wtedy można obniżyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze oraz przede wszystkim oszczędzić.

Z pewnością nie jest łatwo zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, jednak warto to robić, aby uczynić świat lepszym.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz