W jaki sposób ochronić się przed upałami?

Lato to czas, w którym większość z nas korzysta z pięknej, słonecznej pogody. Jednak czasami wysokie temperatury stają się dla nas niebezpieczne. Zmusza nas to do pozostania w domu lub cieniu. W jaki sposób powinniśmy chronić się przed upałami? Odpowiadamy.

Używaj kremu z filtrem.

Wychodząc na zewnątrz w letnie dni zawsze powinniśmy mieć pod ręką krem z filtrem. Jest to bardzo ważne podczas ochrony przed upałami. Zbyt duże promieniowanie słoneczne może spowodować bolące zaczerwienienie a nawet niebezpieczne dla zdrowia choroby takie jak czerniak. Opalanie się bez kremu z filtrem uszkadza włókna z kolagenu oraz elastyny. To właśnie one odpowiadają za wytrzymałość oraz elastyczność naszej skóry. Nadmierne działanie promieni słonecznych również przyśpiesza proces starzenia się skóry oraz jej wysuszania. Nasz organizm nie jest w stanie się wtedy zregenerować. W rezultacie powstają głębokie zmarszczki oraz szorstkość. Dobry krem z filtrem powinien posiadać SPF na poziomie większym niż 20. Jest to jednak uzależnione od rodzaju karnacji. Zwracajmy także uwagę na zawartość witamin w kremie. Witamina E w produkcie pomaga zwalczać wolne rodniki. Krem z filtrem należy nałożyć minimum 20 minut przed wystawieniem ciała na promieniowanie słoneczne. Czynność powinniśmy powtarzać co 2 godziny. Pamiętajmy, że pracując w ogrodzie lub spacerując w słoneczne dni także jesteśmy podatni na promieniowanie słoneczne.

Pij dużo wody.

Woda to główny składnik naszego organizmu. W naszym ciele znajduje się jej około 45-75%. Aby ochronić się przed upałami powinniśmy w szczególności pamiętać o nawadnianiu organizmu. Brak wystarczającej ilości wody w organizmie może doprowadzić do udaru cieplnego. Instytut Medycyny rekomenduje, aby pić około 2-3 litry wody w ciągu dnia. Należy to robić co kilka minut, małymi łykami.

Zadbaj o odpowiednie ubranie.

Odpowiednie ubranie może w kluczowy sposób ochronić nas przed upałem. Ciemne kolory mocniej przyciągają promienie słoneczne. Przez to szybciej ulegają nagrzaniu. Jasne kolory ubrań natomiast odbijają promienie słoneczne chroniąc nas prze upałem. Odzież w gorące dni powinna być przewiewna oraz lekka. Nie zapominajmy także o nakryciu głowy w postaci kapelusza lub czapki z daszkiem. To dzięki nim unikniemy nadmiernemu przegrzaniu głowy lub wypadaniu włosów.

Zastosuj odpowiednią dietę.

Dieta w upalne dni ma bardzo duże znaczenie. To właśnie ona może wpłynąć na to jak się czujemy. Jedząc tłuste oraz ciężkie pokarmy w gorące dni możemy nabawić się problemów zdrowotnych w postaci wzdęć lub ogólnego złego samopoczucia. Dieta w letnie dni powinna być bogata w świeże, sezonowe owoce oraz warzywa. To właśnie one dostarczą nam odpowiednich składników a przy okazji nawodnią nasz organizm. Świetnym pomysłem w upalne dni są różnego rodzaju chłodniki oraz inne potrawy podawane na zimno. Decydując się na mięso wybierajmy drób – w szczególności chude mięso indycze.

ZOBACZ TEŻ: OCHRONA PRZED UPAŁAMI TO TEŻ ZDROWA DIETA – ZOBACZ JAKĄ STOSOWAĆ, ABY CZUĆ SIĘ LEPIEJ!

Zainwestuj w klimatyzację.

Coraz częstszym rozwiązaniem w walce z upałami są klimatyzatory. Najczęściej występują one w postaci naściennych urządzeń, które wytwarzają przyjemny chłód. Na rynku dostępnych jest wiele klimatyzatorów. W zależności od budżetu oraz preferencji możemy wybrać odpowiedni dla siebie model. Koszt poboru prądu na miesiąc, zakładając pracę urządzenia 6 godzin dziennie, wynosi około 220 złotych.

Zostań w domu w godzinach największego nasłonecznienia.

Dobre zaplanowanie dnia to podstawa w celu prawidłowej ochrony ciała przed upałami. Należy pamiętać, iż największe promieniowanie słoneczne jest między 11 a 15. Wtedy powinniśmy zostać w domu oraz powstrzymać się od prac na zewnątrz. Jest to ważne, ponieważ przebywanie w pełnym słońcu zwiększa ryzyko zasłabnięcia z przegrzania a nawet może doprowadzić do udaru. W tych godzinach powinniśmy odpowiednio zaplanować czas. Możemy między innymi przygotować lekki obiad lub czytać książkę.

Jest kilka możliwości, które pozwolą nam ochronić się przed upałami. Bardzo ważne jest zachowanie rozwagi w takich dniach oraz odpowiedzialne planowanie swojego czasu. Powinniśmy regularnie stosować kremy z filtrem oraz dbać o nawodnienie swojego organizmu. Planując podróż zawsze zabierajmy ze sobą nakrycie głowy oraz pamiętajmy o odpowiednim do pogody ubiorze.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 192

Dodaj komentarz