4 rzeczy, których nie można robić latem

Lato to pora roku, która pozwala nam się zrelaksować. Jest to czas po zimie, kiedy zupełnie możemy zrezygnować z rozpalania w piecach a nasza garderoba zmienia się na bardziej przewiewną oraz jasną. Czego jednak należy się wystrzegać latem? Sprawdzamy.

Wypalanie traw

Niestety wypalanie traw niegdyś stanowiło rodzaj tradycji, który obowiązywał niemalże w całym kraju. Wypalanie przeprowadzało się na początku lata tak, aby użyźnić glebę. Wierzono wówczas, że popiół może ją spulchnić oraz zadziałać jak nawóz poprawiając plony.

Naukowcy alarmują jednak, że tego typu procesy z pewnością nie wpływają korzystnie na wzrost roślin. Zagrażają za to faunie i florze, która występuje na dzikich łąkach. Z pewnością nie zdajemy sobie sprawy jak duży ekosystem znajduje się na takich terenach. Podpalając go możemy nie tylko zabić wiele gatunków zwierząt takich jak ptaki, sarny oraz zające, ale również doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia na pobliskie lasy. Jest to realne zagrożenie, które co roku doprowadza do strawienia większych powierzchni zalesionych.

Pływanie po alkoholu i w nieoznaczonych miejscach

Co roku setki, a nawet tysiące osób ginie przez utopienie w zbiornikach wodnych. Lato jest sezonem, w którym każdy szuka ochłody, aby móc prawidłowo funkcjonować. Popularną metodą są wyjazdy nad jeziora, które w kontrolowanych warunkach świetnie się sprawdzają.

ZOBACZ TEŻ: Czy warto odwiedzać gospodarstwa agroturystyczne?

Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie wchodzić do zbiorników bez odpowiedniego oznaczenia oraz ratowników. Może to nieść za sobą realne niebezpieczeństwo utonięcia. Zawsze pamiętajmy o tym, że dno zbiorników może zmieniać się z dnia na dzień. Właśnie dlatego w kontrolowanych warunkach ratownicy regularnie patrolują głębokość dna oraz sprawdzają, czy jest ono bezpieczne. Należy wystrzegać się nie tylko nieoznaczonych zbiorników, ale również takich, które posiadają znak „czarny punkt wody”. Oznacza on, że w tym miejscu dochodzi do dużej ilości utonięć.

Oprócz tego nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Jest to realne niebezpieczeństwo dla naszego życia. Wszystko ze względu na fakt, że alkohol upośledza nasze zmysły i spowalnia czas reakcji. Najczęściej pijane osoby po zachłyśnięciu się wodą nie potrafią się z niej wynurzyć. Jest to jednak sytuacja, która może wystąpić u osób trzeźwych, którzy nie potrafią pływać. Właśnie tak ważny jest rozsądek, jeśli chodzi o zbiorniki wodne.

Praca na zewnątrz bez nakrycia głowy

Słońce może być dla nas pozytywnym bodźcem, który stymuluje nasze ciało do wytwarzania witaminy D. To także sposób na to, aby mieć lepsze samopoczucie. Niestety latem temperatury mogą osiągać tak wysokie temperatury, że stanowią one dla nas realne niebezpieczeństwo. Mowa tutaj nie tylko o stereotypowych starszych osobach. Coraz częściej to właśnie młodzi są narażeni na wystąpienie udaru słonecznego.

Właśnie tak ważne jest noszenie ze sobą nakrycia głowy. W godzinach szczytowych słońca zaleca się pozostanie w domu. Dzięki temu można uchronić się przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą zagrozić naszemu życiu.

Brawura na wakacjach

Wakacje to czas podróży oraz spotkań ze znajomymi. Często jednak można być świadkiem brawury osób, które za wszelką cenę chcą udowodnić swoją wyższość oraz odwagę. Wówczas może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, które realnie zagrażają życiu człowieka. Mowa tutaj między innymi o uczestnictwie w niesprawdzonych atrakcjach turystycznych oraz korzystanie ze sportów wodnych w towarzystwie osób bez odpowiednich certyfikatów. Wówczas można nie tylko stracić pieniądze, ale również cenne zdrowie, którego już nigdy nie będzie można odzyskać.

Właśnie dlatego należy wystrzegać się zachowań, które mogą doprowadzić do tragedii nie tylko jednej, ale także wielu osób. Warto zawsze o tym pamiętać oraz zachowywać zdrowy rozsądek na wakacjach. Wakacje to czas beztroski oraz relaksu. Dzięki nim możemy zebrać potrzebne do pracy siły. Warto jednak pamiętać o powyższych wskazówkach po to, aby móc spędzić je bezpiecznie oraz w następnym roku również się nimi cieszyć.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz