Jak zredukować plastik w swoim domu?

Obecnie świat toczy walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Z badań wynika, że to właśnie plastik jest odpadem, który najczęściej można spotkać w środowisku naturalnym. Jest to bardzo niepokojący sygnał, który powinien zmusić nas do jego ograniczenia. Jednak w jaki sposób to zrobić? Zobaczmy.

Czym właściwie jest plastik?

Plastik to inaczej tworzywo sztuczne. Ten materiał składa się z wytworzonych sztucznie przez człowieka polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Jest to bardzo ważne do zrozumienia jak dużym zagrożeniem może on być dla naszego środowiska. Plastik nigdy nie występował naturalnie na Ziemi. Doprowadza on do zachwiania naturalnej harmonii. Tworzywa sztuczne są produkowane na masową skale ze względu na ich niski koszt produkcji oraz łatwość przetwórstwa. Niestety ze względu na niską odporność na właściwości mechaniczne często trafia on do naszych śmieci. Plastik charakteryzuje się również bardzo długim czasem rozkładu. Jest to bardzo duże zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz składowisk odpadów. Aż 79% tworzyw sztucznych trafia na wysypiska śmieci.

Ogranicz spożywanie wody w plastikowych butelkach.

Plastikowe butelki są bardzo częstym odpadem, które produkuje nasze gospodarstwo domowe. O ile korki mogą być przeznaczane na szczytne cele, tak pozostała część musi zostać zutylizowana. W obecnych czasach możemy bez problemu spożywać wodę bezpośrednio z kranów. Jest ona czysta oraz zdrowa dla naszego organizmu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że jest ona odpowiednio przefiltrowana powinniśmy zaopatrzyć się w dzbanki z filtrem. Wewnątrz urządzenia zainstalowany jest węgiel, który pochłania metale oraz zanieczyszczenia. W ten sposób możemy spożywać wodę bez konieczności używania plastikowego opakowania. Jeśli jednak chcemy wziąć ją na wynos, powinniśmy zaopatrzyć się w coraz popularniejsze bidony na wodę. Są one zazwyczaj wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Ich łatwość w czyszczeniu pomoże nam zachować jej odpowiednią higienę.

Materiałowe torby na zakupy.

Bardzo często możemy zauważyć plastikowe torebki w sklepach spożywczych. Najczęściej stosuje się je do zapakowania owoców lub warzyw. Stanowią one źródło odpadu, ponieważ po powrocie do domu stają się bezużyteczne. Przy małych zakupach jesteśmy w stanie całkowicie z nich zrezygnować. Owoce i warzywa możemy umieścić w koszyku bez torebki. Jeśli jednak chcemy użyć reklamówki zaopatrzmy się w materiałową. Bardzo popularne bawełniane torby znacząco redukują zużycie plastiku w gospodarstwach domowych. Mają one wiele zalet. Są one bardzo ładne wizualnie, ponieważ możemy spersonalizować ich kolor oraz wzór. Dodatkowo jesteśmy w stanie użyć je zarówno do pracy jak i na zakupy. Są wygodne oraz bardzo pojemne. Ponadto są bardziej skuteczne, ponieważ wytrzymują większy ciężar i nie zrywają się.

https://www.youtube.com/watch?v=KwfDvqkjweE

Pudełka wielorazowego użytku.

Będąc w restauracji nieraz spotkaliśmy się z plastikowymi opakowaniami. Przez swoją miękkość nie mogą być ponownie użyte. Często ulegają uszkodzeniu lub po prostu wyglądają mało atrakcyjnie. Idealnym sposobem na zredukowanie plastiku będą specjalistyczne pudełka. Są one wykonane zazwyczaj z grubego tworzywa sztucznego, który pozwoli nam użytkować je nawet kilka długich lat. Są bardzo szczelne oraz praktyczne. Niektóre z nich mogą zabezpieczyć posiłek przez wystygnięciem. Wystarczy tylko o nich pamiętać oraz przy zamawianiu jedzenia na wynos poprosić o spakowanie dania we własne pudełko. Dodatkowo możemy je użyć również w supermarketach. Pakujmy w nie wędliny lub sałatki na wagę.

Używaj drewnianych zamienników.

Bardzo często w naszych domach możemy zaobserwować plastikowe sztućce, patyczki do uszu lub szczoteczki do zębów. Są to produkty, które ułatwiają nam codzienne życie. Jednak chcąc zredukować poziom plastiku na świecie powinniśmy starać się szukać drewnianych zamienników. Są one bezpieczniejsze zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla naszego organizmu. W dzisiejszych czasach zamienniki możemy kupić już wszędzie. Dodatkowo ich drewniana forma jest przyjemniejsza oraz łatwiejsza do utylizacji. Używajmy ich jednak sporadycznie. Niektóre produkty takie jak sztućce możemy używać w wersjach metalowych.

Szukajmy naturalnych zamienników.

Środki czystości to produkty, które są nam potrzebne do zachowania odpowiedniej higieny. Jednak ich opakowania są wytworzone z plastiku, który jedynie zaśmieca nasze środowisko. Chcąc temu zapobiec starajmy się szukać informacji o ich zamiennikach. Do przygotowania skutecznego środka czyszczącego możemy użyć jedynie octu, soku z cytryny oraz sody. Preparat możemy przechowywać w wielorazowym opakowaniu. Warto za pośrednictwem internetu zbierać informacje o przygotowywaniu prostych środków czyszczących, które są przyjazne środowisku naturalnemu oraz ograniczają zużycie plastiku.

Jak widać istnieje wiele zamienników plastiku, który zalega w naszych domach. Każdy z nas może pomóc naszej planecie i zrezygnować z tworzyw sztucznych. Już dziś naukowcy pracują nad wynalezieniem materiału, który nie wpłynie na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jednak starajmy się używać przedmiotów wielorazowych, które nie tylko są atrakcyjną alternatywą ale również skutecznie wpływają na nasze zdrowie.

Sprawdź więcej informacji o dbałości o środowisko w tekście Co należy wiedzieć o programie „Czyste powietrze”?

(fot. pixabay.com)

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 192

Dodaj komentarz