Jakie rośliny najlepiej hodować w domu?

Rośliny doniczkowe dobrze jest mieć w domu nie tylko ze względów wizualnych. To również wiele cennych właściwości orz procesów, które zachodzą w ich strukturze. Bezpośrednio wpływają one na nasze zdrowie oraz komfort. Jednak jakie rośliny powinniśmy hodować w domu? Zobaczmy.

Palma Areka

Palmy to rośliny, które coraz częściej możemy spotkać w polskich domach. Dzieje się tak dlatego, że są one doskonałym dopełnieniem stylu nowoczesnego. Palmy idealnie pasują do podłużnych pionowych doniczek. Dzięki temu są one rośliną oraz rzeźbą w jednym. Palma Areka to roślina egzotyczna, która pochodzi z Madagaskaru. W naturalnym środowisku mierzy ona nawet kilka metrów wysokości. Posiada ona cienkie oraz długie łodygi zakończone gęstymi listkami. Jest jaskrawo-zielona dzięki czemu wyróżnia się na tle innych roślin doniczkowych. Palmę Areka możemy z powodzeniem hodować również w altance w okresie wiosenno-letnim. Roślina dzieli się na dwa gatunki. Jest to Areka złotolistna oraz katechu. Pierwsza charakteryzuje się przede wszystkim widoczną linią wzdłuż łodygi o zabarwieniu żółtawym. Jest to nerw palmy, który dostarcza jej cennych właściwości odżywczych. Doskonale sprawdzi się w naszym domu, ponieważ posiada zdolność usuwania toksyn z powietrza. Dodatkowo nawilża je. Palma katechu natomiast wyróżnia się wyższą budową łodygi. Doskonale pochłania dwutlenek węgla, benzen czy też ksylen. Roślina wymaga od nas jednak dużej ilości światła słonecznego. Palma nie lubi suchego powietrza, więc warto w porze ogrzewania grzejnikowego zraszać liście przegotowaną wodą co 2 dni. Podłoże musi być utrzymane stale wilgotne. Nawożenie rośliny nie jest skomplikowane. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w płyną odżywkę do palm i stosować ją od wiosny do lata. Jeśli palma jest zbyt duża na dotychczasową doniczkę należy zmienić ją na większą w lutym lub marcu.

Bluszcz

Bluszcz to bardzo popularna roślina doniczkowa oraz ogrodowa w Polsce. Możemy go spotkać praktycznie w każdym domu. Nie jest to przypadkowy zabieg, ponieważ roślina charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale również unikalnymi właściwościami zdrowotnymi. Bluszcz to roślina, która posiada długie łodygi oraz średniej wielkości liście. Najczęściej wykorzystuje się ją do dekoracji ścian, po których chętnie się wije. Roślina oprócz tego nie jest skomplikowana w hodowli. Wystarczy kontrolować wilgoć w doniczce oraz chłodną temperaturę pomieszczenia. Roślina rośnie nawet 10 lat. Pnącze dobrze jest przycinać minimum raz w roku, aby odświeżyć łodygę. Bluszcz został uznany jest ekspertów jako druga najlepsza roślina do oczyszczania powietrza z toksyn. Redukuje ona stężenie benzenu, formaldehydu czy też toluenu. W okresie grzewczym warto stosować nawilżacze powietrza na grzejnikach, ponieważ w ten sposób pomożemy roślinie walczyć z przesuszeniem łodyg.

ZOBACZ TEŻ: Kilka pomysłów na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Fikus

Fikus jest rośliną, która pochodzi z krajów międzyzwrotnikowych. Liście są duże oraz błyszczące. Z łatwością można oczyścić je z kurzu wilgotną ściereczką. Roślinę dobrze jest umieścić w nasłonecznionym pokoju, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Figowiec, bo tak inaczej nazywamy roślinę, najczęściej możemy spotkać w biurach. Najpopularniejszą odmianą jest fikus benjamina. Pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana. Często poleca się go początkującym fanom florystyki. Fikus w doniczce może wyrosnąć nawet do 2 metrów wysokości. W przeciwieństwie do powyższych roślin figowce dobrze znoszą suche powietrze i mogą się dzięki temu rozwijać nawet w okresie dogrzewania. Fikusy doskonale oczyszczają powietrze z różnego rodzaju toksyn. Jest to między innymi szkodliwy benzen oraz amoniak.

Powyższe rośliny to tylko kilka podstawowych przykładów roślin, które warto hodować w domu. Wszystkie łączy fakt, że idealnie oczyszczają nasze powietrze z szkodliwych substancji. W zależności od preferencji możemy dobrać odpowiednią roślinę, która nie tylko nacieszy oko, ale również doda pozytywnej energii wnętrzu. Warto inwestować w roślinność w pomieszczeniach, ponieważ wpływa to bezpośrednio na nasze samopoczucie oraz relaks.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz