Jakie zioła możemy spotkać na naszych łąkach?

Zioła to rośliny, które nie tylko są pięknym dopełnieniem naszego środowiska naturalnego. To również cenne źródło wielu witamin oraz minerałów. Wiele osób zapomina jak blisko można je spotkać oraz korzystać z ich unikalnych właściwości. Jednak jakie rośliny znajdziemy na przydomowych łąkach? Sprawdzamy.

Krwawnik

Krwawnik pospolity to roślina, która wyróżnia się spośród innych roślin na naszej łące. Ma ona bowiem charakterystyczne drobne listki. Najlepiej zbierać ją późną wiosną, ponieważ to właśnie wtedy będzie miała najlepsze właściwości lecznicze. Krwawnik to zioło, które wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle dermatologicznym. Doskonale oczyszcza naszą skórę oraz odblokowuje pory. Szczególnie krwawnik polecany jest osobom, które zmagają się z uporczywym trądzikiem. Warto sporządzić z niego wywar zalewając roślinę wrzątkiem. Ostudzonym naparem można przemywać twarz. W ten sposób uzyskamy naturalny tonik. Krwawnik również możemy jeść. Pasuje on do sałatek lub jako zdrowa przekąska. Zioło działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwkrwotocznie. Dodatkowo polecany jest osobom z problemami trawiennymi oraz żółciowymi.

Mniszek pospolity

Mniszek pospolity jest ziołem, którego zna każdy. Jednak nie wszyscy widzą w nim pożyteczne aspekty. Zazwyczaj mlecz traktuje się jako uciążliwy chwast, którego jak najszybciej należy pozbyć się z trawnika. Jednak posiada on szczególne uznanie wśród zielarzy. Nie bez powodu jego inna nazwa to mniszek lekarski. Żółte kwiaty zioła posiadają właściwości przeciwcukrzycowe, moczopędne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo pomagają w leczeniu uporczywego trądziku a nawet zwalczają groźne nowotwory. Mniszek pospolity również działa korzystnie na odporność organizmu. Jest to szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym. Mlecz najlepiej jest zbierać wczesną wiosną. Żółte kwiatki możemy umieścić w słoiczkach oraz zasypać cukrem. W ten sposób sporządzimy cenny syrop, który po wymieszaniu ze spirytusem może posłużyć nam nawet na cały rok.

Babka lancetowata

Babka lancetowata to jedno z najbardziej popularnych łąkowych ziół w Polsce. Nie tylko jest lubiana przez gryzonie, ale również przez zielarzy. Jej korzystne właściwości były już wykorzystywane w starożytności. Wywar z zioła jest dla naszego organizmu przeciwgorączkowy. Doskonale sprawdzi się w początkowych fazach grypy. Dodatkowo babka lancetowata może zwalczyć kaszel. Oprócz wywaru możemy sporządzić z niej maść, która przyśpieszy gojenie się ran. Ponadto działa korzystnie również na oparzenia oraz odmrożenia. Liście można przykładać bezpośrednio do rany. Sprawdzi się także na ukąszenia owadów, ponieważ zmniejsza ból i opuchliznę.

ZOBACZ TEŻ: Jak pomóc planecie w regeneracji?

Glistnik

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, którą wszyscy chociaż raz w życiu widzieliśmy. Charakteryzuje się małymi żółtawymi kwiatkami i rośnie na każdej przydomowej łące. Nie każdy jednak wie, że to zioło posada wiele unikalnych właściwości, które pomagają naszemu organizmowi w ciężkich czasach. Przede wszystkim roślina doskonale sprawdzi się na różnego rodzaju zmiany skórne. Szczególnie zielarze cenią ją za szybkie zwalczanie uporczywych kurzajek. Dodatkowo jako napar glistnik działa przeciwbólowo, znieczulająco, przeciwobrzękowo oraz detoksykująco. Zioło obniży nasze ciśnienie krwi i ułatwi oddychanie.

Dziurawiec

Dziurawiec to zioło, które często nazywane jest również zielem Świętego Jana. Coraz częściej sięgamy po nie, ponieważ posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Roślin charakteryzuje się drobnymi żółtymi kwiatami oraz wysoką łodygą sięgającą nawet do metra. Dziurawiec działa przede wszystkim rozkurczowo. Sprawdza się to szczególnie przy uporczywych zaparciach. Zioło przyczynia się do regeneracji dróg żółciowych oraz naczyń krwionośnych. Olejek z dziurawca jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym oraz odkażającym. Popularny jest również wyciąg z rośliny, który możemy wykonać z kwiatów oraz liści. Wystarczy około 100 gram dziurawca zalać pół litra spirytusu. Taki wywar działa doskonale w sytuacjach stresowych.

Istnieje wiele ciekawych ziół, które rosną na naszych łąkach. Zawsze warto korzystać z naturalnych metod leczenia, ponieważ wtedy mamy pewność, że nam one nie zaszkodzą. Jednak decydując się na zbiory ziół zachowujmy ostrożność. Upewniajmy się, czy roślina na pewno jest docelowym ziołem. Warto sprawdzać to między innymi przez ogólnodostępne aplikacje na smartfony.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 197

Dodaj komentarz