W jaki sposób zadbać o pielęgnację swojej skóry?

Skóra jest narządem, który chroni nasze ciała jak tarcza. Dzięki niej możemy żyć w zdrowiu oraz regulować swoje potrzeby, które płyną z narządów wewnętrznych organizmu. Jednak w jaki sposób zadbać o jej właściwą pielęgnacje? Sprawdzamy.

Dlaczego skóra odgrywa tak ważną rolę?

Skóra jest narządem, który otacza cały nasz organizm. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest ona w stanie samoczynnie się regenerować. Chroni nas to przez upadkami oraz wdarciem się do krwioobiegu różnorodnych pasożytów, wirusów oraz bakterii. Skóra reguluje również liczne procesy, które zachodzą wewnątrz ciała. Będzie to między innymi wydzielanie potu, który jest w stanie ochłodzić organizm w upalne dni. Skóra wydziela także łój, który nawilża oraz sprawia, że skóra jest odpowiednio zabezpieczona przed drobnoustrojami.

Skóra odbiera różnorodne sygnały z otoczenia. Będzie to między innymi zmiana temperatury lub dotyk. Wszystko dzięki temu, że skóra jest dobrze unerwiona oraz posiada skomplikowaną sieć połączeń neuronów. Skóra chroni organizm przed negatywnym wpływem słońca na nasz organizm. Zatrzymuje to promieniowanie oraz jego skutki.

Zadbaj o właściwe zidentyfikowanie typu skóry

Każda skóra jest inna – jedna ma skłonność do przetłuszczania, druga natomiast do przesuszania oraz łuszczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby poprawnie zidentyfikować to, do której z nich należymy. Najlepiej będzie to widoczne na skórze twarzy, która zazwyczaj ukazuje wszelkie niedoskonałości naszego organizmu. Mowa tutaj o wypryskach oraz zmianach zapalnych.

Identyfikacja skóry jest ważna, ponieważ daje możliwość dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Nie można stosować tych samych metod oraz produktów do różnego typu. Może to wówczas nasilić negatywne objawy lub pozostawić je bez większych zmian. Właściwe zidentyfikowanie skóry jest ważne szczególnie w przypadku jej chorób. Przez to można szybciej dobrać odpowiedni lek.

Skóra może być między innymi wrażliwa, naczyniowa, trądzikowa, dojrzała, sucha lub normalna.

Używaj do mycia produktów z naturalnymi składnikami

Wiele różnorodnych produktów na sklepowych półkach to już codzienność, z jaką spotykamy się każdego dnia. Warto jednak mieć świadomość, że wiele z nich nie jest przyjazna naszej skórze, ponieważ zawiera chemiczne dodatki. Mogą one zapychać nasze pory i tym samym powodować większą skłonność do wyprysków.

Mydła z naturalnymi składnikami nie powinny zawierać alkoholu. Jest to składnik, który dobrze konserwuje produkt, jednak jednocześnie przesusza naszą skórę. Wszystko przez szybkie odparowywanie z niej wody. Wybierając odpowiedni środek zawsze patrzmy na skład. Osoby, które się na nim nie znają mogą pobrać odpowiednie aplikacje, które po zeskanowaniu kody pokazują ocenę naturalności. Można także bazować na poleceniach sprawdzonych blogerów lub lekarzy.

Używanie środków do mycia skóry z naturalnymi składnikami przede wszystkim zachowuje ją w dobrej kondycji.

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o środowisko w trakcie podróży?

Ostrożnie myj swoją skórę

Niewiele osób wie, jednak nasza skóra jest bardzo wrażliwa. Mycie jej to przede wszystkim ingerencja w jej naturalną florę bakteryjną, która chroni ją przez drobnoustrojami. Właśnie dlatego nie zaleca się częstego poddawania jej działaniu składników myjących lub nawet wody. Nie bez powodu mówi się: „częste mycie skraca życie”. Przysłowie niesie za sobą prawdę. Częste mycie się sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na choroby. Ma na to wpływ przede wszystkim zabicie dobrych bakterii, które się na niej znajdują oraz zbyt mocne usunięcie naskórka. Dzieje się tak przez stosowanie gąbek do kąpieli.

Naukowcy otwarcie mówią o tym, aby myć się 2 razy w tygodniu. Taka ilość w zupełności powinno nam wystarczyć. Zasada nie obejmuje jednak trzech miejsc na ciele człowieka, które muszą być myte regularnie – mowa tu o narządach intymnych, pachach oraz stopach. W sezonach zwiększonej potliwości wystarczy używać wody z niewielkim dodatkiem szarego mydła.

Nasza skóra to bariera ochronna. Warto wiedzieć, w jaki sposób o nią dbać. Stosując się do powyższych rad z pewnością będzie ona utrzymana w odpowiedniej kondycji oraz sprawności.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 185

Dodaj komentarz