Na co zwracać uwagę podczas kupowania produktów do jedzenia?

Jedzenie to bardzo ważny element w naszym życiu, który ma związek bezpośrednio z między innymi naszą kondycją zdrowotną oraz długością życia. W dzisiejszych czasach na półkach sklepowych mamy wiele produktów, które swoimi kolorowymi pudełkami kuszą, aby spróbować ich zawartości. Jednak na co powinniśmy zwracać uwagę, aby nie kupować niezdrowej żywności? Zobaczmy.

Czytaj skład.

Skład produktów to najważniejszy element na każdym opakowaniu. Dzięki niemu możemy zobaczyć co tak naprawdę znajduje się wewnątrz. Kolorowe etykiety zachęcają nas do kupna, jednak to skład powinien być dla nas priorytetem. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na obecność konserwantów oraz sztucznych barwników. Konserwanty to związki chemiczne dodawane do produktów spożywczych, które spowalniają psucie się lub całkowite zahamowanie mikrobiologicznych i enzymatycznych procesów. Są one niezdrowe, ponieważ mogą wywoływać choroby alergiczne takie jak pokrzywkę, obrzęk, zapalenie, astmę oraz niebezpieczną dla życia reakcję anafilaktyczną. Sztuczne barwniki natomiast to składniki takie jak żółcień, karmiozyna czy też czerwień koszenilowa. Użycie ich do produkcji tanie, jednak bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Mogą one powodować alergie oraz inne choroby. Niektóre z nich mogą także przyczynić się do rozwoju raka. Najbardziej powinniśmy wystrzegać się kupowania produktów z barwnikami: E102, E104, E110, E122, E124 oraz E129. Sztuczne barwniki nie mogą być dodawane do między innymi kawy, herbaty liściastej, masła, czekolady oraz mięsa i ryb.

Zwracaj uwagę na firmę.

Jest to bardzo ważny element podczas zakupów. Firmy w dzisiejszych czasach mają bardzo duże znaczenie. To opinia na ich temat może wpłynąć na decyzję dotyczącą kupna. Przez rosnącą konkurencję na rynku muszą stale ze sobą rywalizować przez udoskonalanie swojej strategii marketingowej. Niektóre firmy chcąc wpłynąć na naszą decyzję realizują liczne projekty, które pozytywnie oddziaływają na nasze zdrowie oraz planetę. Produkty oznaczone znakiem BIO i EKO mówią konsumentowi, iż produkt pochodzi z ekologicznej uprawy lub hodowli. Uprawy nie są pryskane chemikaliami oraz pestycydami. Niektóre firmy również realizują projekty korzystnie wpływające na środowisko. Konkretny procent zysku, który przedsiębiorstwo osiągnie ze sprzedaży zostanie przeznaczony na ochronę na przykład zagrożonych gatunków. Jest to bardzo ważne, ponieważ wybierając takie firmy zyskujemy zdrowy produkt oraz pomagamy środowisku.

Wybieraj produkty przecenione.

Cena odgrywa ważną rolę podczas naszych zakupów. Coraz częściej możemy otrzymać tańsze produkty, które mają krótki termin ważności. Jest to bardzo korzystne, jeśli chcemy zapobiec marnowaniu żywności. Przed zakupami dokładnie określmy harmonogram tego, co będziemy jeść w tym tygodniu. Posiadając taką wiedzę możemy skutecznie dobierać produkty, których termin ważności jest krótki. Zwracajmy uwagę również na owoce. W szczególności banany. To właśnie one pozostawione pojedynczo często trafiają do śmieci. Wybierając je starajmy się kupować pojedyncze banany, aby uchronić je przed zmarnowaniem.

Zwracaj uwagę na opakowania.

Opakowania to bardzo ważny element każdego produktu. Ich rodzaj jest kluczowy do prawidłowej ochrony środowiska. Pamiętajmy, że po każdym produkcie pozostaje odpad. To my decydując się na jego kupno możemy zadecydować ile czas będzie się rozkładał. Coraz popularniejsze stają się opakowania tekturowe, które łatwo można poddać recyklingowi. Dodatkowo nie wpływają one na jakość artykułów spożywczych. Inną możliwością jest kupowanie produktów po recyklingu. Jest to sygnał dla nas, że firma inwestuje w ekologię. Warto wspierać takie przedsiębiorstwa, ponieważ to one małymi kroczkami zmieniają świat na lepsze.

Jedzenie to bardzo ważny element w naszym życiu. To dzięki naszej czujności podczas wybierania produktów na półkach sklepowych możemy dostarczyć swojemu organizmowi naturalnych składników odżywczych oraz wystrzec się substancji powodujących choroby. Dodatkowo przemyślane zakupy mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Szanujmy naturę przez wybieranie produktów EKO oraz BIO a także zadbajmy o zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz