W jaki sposób samodzielnie wykonać środki do czyszczenia domu?

Coraz częściej słyszymy o tym jak chemiczne potrafią być preparaty do czyszczenia naszego domu. Dodatkowo zawierają one w sobie plastik, który jak wiadomo zagraża naszemu życiu na planecie. Jednak w jaki sposób możemy się go pozbyć oraz samemu zrobić środek do czyszczenia naszego domu?

Spray do czyszczenia mebli

Spraye często występują w naszych domach. Dzieje się tak dlatego, że są wygodną możliwością usunięcia nawet zaschniętego brudu. Wystarczy kilka psiknięć, aby skutecznie doczyścić powierzchnię. Jednak coraz częściej chemia zawarta w takich środkach podrażnia zarówno metal oraz drewno. Są wtedy widoczne jasne zabarwienia a nawet rdza. Co zrobić w takiej sytuacji? Przygotujmy sobie oczyszczony spray po poprzednim środku do czyszczenia. Kilka przelania wodą powinny wystarczyć. Następnie wlejmy do środka pół szklanki wody destylowanej, pół szklanki octu spirytusowego oraz kilka kropel ulubionego olejku zapachowego. Taki środek zachowuje swoje właściwości nawet przez rok. Jest on tani oraz bardzo skuteczny. Szczególnie polecany jest do czyszczenia blatów kuchennych, ponieważ mają one bezpośrednią styczność z żywnością. Preparat nie zawiera chemicznych substancji, które mogłyby nam zaszkodzić.

Płyn do płytek

Płyny do podług i płytek to bardzo ważne elementy w naszych domach. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie szybko i skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia. Jest to ważne szczególnie jeśli mamy zwierzęta domowe lub małe dzieci. Mają one bezpośredni kontakt z podłogą, która musi być czysta, aby nie zagrażała ich zdrowiu. Dodatkowo takie płyny muszą skutecznie usuwać tłuszcz, który gromadzi się w kuchni podczas smażenia na naszych płytkach. Do przygotowania takiego specyfiku potrzebujemy szklanki octu spirytusowego, około 5 litrów wrzątku oraz 10 kropel naszego ulubionego olejku zapachowego. Ocet idealnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia oraz działa antybakteryjnie. Jest to szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Jeśli chcemy pozyskać jego dużą ilość powinniśmy zaopatrzyć się w 5 litrowe baniaki z octem, które są dostępne w przystępnych cenach w hurtowniach.

ZOBACZ TEŻ: Sposoby na przygotowanie domowej lemoniady!

Płyn do czyszczenia łazienki

Rożnego rodzaju mleczka oraz płyny to z pewnością przydatne produkty szczególnie w naszych łazienkach. To właśnie dzięki nim możemy usunąć kamień oraz osad, który zalega na ściankach wanny czy też umywalki. Za ich pomocą także doczyścimy przestrzenie pomiędzy płytkami, w których zbiera się kurz oraz mydło. Chemiczne mleczka do czyszczenia nie tylko mogą zniszczyć sprzęty łazienkowe, ale również zanieczyszczają naszą kanalizacje ściekową. To właśnie one są powodem różnych blokad rur. Aby przygotować taki płyn do czyszczenia łazienki powinniśmy do szklanego słoiczka wsypać większe pół szklanki sody oczyszczonej oraz dodać około 10 kropel naszego ulubionego olejku zapachowego. Następnie należy rozpuścić w 125 ml wrzącej wody około 3 łyżki startego szarego mydła. Płyn dodajemy do słoiczka oraz mieszamy. Taki specyfik można przechowywać przez rok w zamknięciu. Świetnie usuwa zabrudzenia oraz eliminuje brzydki zapach.

Proszek do odświeżenia dywanów

Każdy kto ma w domu wykładzinę lub dywan często zastanawia się jak odświeżyć materiał, aby można było cieszyć się jego dawnym blaskiem. Jednak problemem nie jest tylko brzydki wygląd powierzchni. Jest to również nieprzyjemny zapach, który spowodowany jest między innymi obecnością w domu zwierzaka. Aby skutecznie temu zaradzić powinniśmy do szklanki sody oczyszczonej dodać około 5 kropli naszego ulubionego olejku zapachowego. Następnie taki proszek rozprowadzamy po całej powierzchni dywanu lub wykładziny. Później używając twardej szczotki wprowadzamy go bezpośrednio do materiału. Po kilku godzinach odkurzamy powierzchnię i cieszymy się przyjemnym zapachem, który utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Zaletą tego specyfiku jest to, że nie traci on swoich właściwości, jeśli przechowywany jest w zamknięciu. Warto stosować go również na sofy, materace czy też fotele.

Istnieje wiele różnych metod na to, aby przygotować własnoręcznie środki do czyszczenia naszego domu. Są one bezpieczne dla środowiska, skuteczne oraz o wiele tańsze od tradycyjnych preparatów. Możemy przygotować je w łatwy sposób i cieszyć się ich działaniem antybakteryjnym oraz hipoalergicznym.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 192

Dodaj komentarz