W jaki sposób zastąpić produkty jednorazowe wielorazowymi?

Jednorazowość to prawdziwa zmora naszych czasów. Właśnie w taki sposób można zaśmiecać planetę w szybkim tempie. Właśnie dlatego zawsze należy skupiać się na wielorazowości. Jak to zrobić? Sprawdzamy.

Dlaczego jednorazowość jest zła?

Jednorazowe produkty niezależnie od swojej formy są złe. Wszystko przez konieczność wyprodukowania materiałów od nowa zaraz po sprzedaży. Firmy często usprawiedliwiają taki proces recyklingiem, lecz zawsze należy wiedzieć, że to ograniczenie produkcji śmieci ma dla nas największy sens.

Jednorazowość sprawia, że nie jesteśmy w stanie ponownie użyć konkretnych przedmiotów. Są one złej jakości oraz bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Warto jednak podkreślić fakt, że nie wszystkie przedmioty jesteśmy w stanie poddać wielorazowości. Przede wszystkim będą to produkty medyczne, które wymagają utrzymania wysokiego poziomu sterylności. Obecnie technologia stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom planety, która z każdym rokiem traci na swoim blasku.

ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować się do lata?

Plastikowe butelki z wodą

Woda to bardzo ważny składnik naszego ciała. Mamy jej około 60% w całym organizmie. Bierze udział w licznych funkcjach przemiany materii, krążenia oraz funkcjonowania tkanek. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy o niej pamiętać.

Warto jednak bliżej przyjrzeć się formie, w której ją kupujemy. Najczęściej będą to małe plastykowe butelki z zawartością. Jest to najczęściej popełniany błąd, który można wykonać dla planety. Recykling takich butelek nadal kosztuje nas wiele różnorodnych materiałów oraz użycia energii. Warto zamiast tego postawić na wielorazowe butelki z filtrem, które umożliwiają filtrowanie wody prosto z kranu. Ogranicza się tym samym plastik, ponieważ jeden wkład starcza nawet na 150 litrów wody. Jest to ilość, która z pewnością uzupełnia zapotrzebowanie na minimum miesiąc codziennego stosowania. Do dyspozycji w sklepach mamy między innymi butelki z filtrem do zabierania ze sobą bezpośrednio w torbie lub plecaku oraz do sporządzania posiłków i ciepłych napojów w formie dzbanka. Z pewnością w taki sposób ograniczymy ilość jednorazowych butelek na planecie.

Wybierając się do restauracji bierzmy ze sobą własne termosy do żywności

Restauracje to prawdziwe źródła generowania plastiku zarówno pod względem jednorazowych opakowań oraz sztućców. W ten sposób zaśmieca się planetę, ponieważ takie opakowania nie nadają się do ponownego wykorzystania. Jesteśmy zmuszeni do wyrzucenia ich do śmieci. Chcąc temu przeciwdziałać zawsze należy brać ze sobą wielorazowe pojemniki oraz termosy, które pozwolą na zapakowanie posiłku na wynos. Warto mieć je zawsze pod ręką, ponieważ czasami zdarza się, że zamawiając posiłek na miejscu nie jesteśmy w stanie go dokończyć. Termos pozwoli nam na zapakowanie ze sobą resztek oraz tym samym uniknięcie marnowania żywności.

Wielorazowe sztućce na wycieczkach

Wycieczki to czas, w którym każdy z nas idzie swoją drogą. Często zdarza się, że podczas ich trwania jesteśmy zmuszeni do użycia sztućców – będzie to między innymi spożycie posiłku w czasie drogi lub będąc już na miejscu. Zawsze bierzmy ze sobą sztućce wielorazowego użytku, które przede wszystkim sprawią, że ograniczymy ilość śmieci na świecie. Jest to bardzo ważne.

Porzucone w koszach sztućce są ciekawymi narzędziami dla zwierząt. Mowa tutaj przede wszystkim o psach oraz dzikich zwierzętach. Mogą one wówczas się zranić oraz umrzeć. Warto o tym pamiętać oraz zawsze wybierać plastikowe, wielorazowe komplety sztućców, które są lekkie oraz nie zabierają dużo miejsca w walizce.

Słomki z metalu

Eksperci oceniają, że najpoważniejszym zagrożeniem dla środowiska są plastikowe słomki, które wyrzucamy do śmieci. Przepełnione wysypiska niekiedy nielegalnie wyrzucają odpady bezpośrednio do oceanu. To właśnie tam wiele ryb oraz innych stworzeń jest narażonych na śmierć na skutek zjedzenia plastiku.

Słomki przede wszystkim zagrażają żółwiom, które mogą przez przypadek zostać narażone na włożenie jej do otworu nosowego. W ten sposób ich życie jest przepełnione bólem, ponieważ nie są one w stanie jej wyjąć.

Znacznie lepszym sposobem jest korzystanie z metalowych słomek, które oprócz swojej praktyczności również prezentują się świetnie. Są one wygodne do wyczyszczenia oraz ponownego wykorzystania. Zazwyczaj są sprzedawane w pokrowcach, które zmieszczą się w każdej torebce.

Chcąc zadbać o ekologię przede wszystkim ograniczmy ilość produkowanych przedmiotów na ziemi. Mamy ich już wystarczająco, aby przeżyć na wiele długich lat. Rozwój recyklingu daje szasnę na to, aby móc wykorzystać wyprodukowany plastik ponownie. Lepiej jest jednak nie przyczyniać się do jego wytwarzania wybierając wielorazowe rozwiązania.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz