Podczas wyboru klimatyzacji zwracamy uwagę nie tylko na jej budowę, ale również na łatwość montażu. Należy wybrać taką, która będzie skutecznie schładzała nasze mieszkanie, ale będzie też wydajna i opłacalna. Na jaki rodzaj klimatyzatora warto, jest się zdecydować i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Klimatyzator – co powinniśmy o nim wiedzieć?
Klimatyzator zbudowany jest ze sprężarki, wentylatorów, skraplacza, parownika i roztworu rozprężnego. W zestawie znajduje się jednostka montowana wewnątrz pomieszczenia i druga zewnętrzna. Oprócz tego posiada on przewody zasilające i łączeniowe obie jednostki.
Rodzaje klimatyzacji
Na rynku znajdziemy bogatą ofertę klimatyzatorów przenośnych i typu split. Zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie, powinniśmy zapoznać się z ich rodzajami, zaletami i wadami, budowa i parametrami. Dzięki temu wybierzemy ten, który będzie skuteczny, biorąc pod uwagę metraż naszego domu.
Klimatyzator split
Jest to najpopularniejszy klimatyzator na rynku. Składa się on z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej), które połączone są ze sobą rurkami miedzianymi pokrytymi izolacją oraz instalację elektryczną. Zaletą tego urządzenia jest niski poziom hałasu i możliwość montażu zarówno na ścianie, jak i na suficie.
Klimatyzator multi split
Jest to odpowiedni wybór dla osób, które chcą schłodzić więcej pomieszczeń niż jedno. Dlaczego? Ponieważ system ten uwzględnia montaż kilku jednostek wewnątrz budynku. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu będziemy mogli ustawić inną temperaturę.
Klimatyzator monoblok
Klimatyzator tego typu składa się z jednego modułu, z którego rura odprowadzona jest na zewnątrz. Istnieje także możliwość montażu go w otworze okiennym. Niestety nie ma on zbyt dużej mocy, dlatego chłodzenie dużego mieszkania, a nawet więcej pomieszczeń niż jedno jest niemożliwe.
System VRF
Jest to profesjonalny klimatyzator, który można połączyć z maksymalnie trzema jednostkami zewnętrznymi. Nie jest to jednak jego wada, ponieważ istnieje możliwość zamontowania aż około 60 sztuk jednostek wewnętrznych. Sprawdzi się on w dużych budynkach, ponieważ ma bardzo dużą moc.
Klimatyzator w domu – montaż
Biorąc pod uwagę klimatyzatory typu split i multisplit, należy wiedzieć, że istnieje jeszcze jeden dodatkowy podział, związany z montażem, który jest bardzo ważny dla estetyków.
- Klimatyzator ścienny — najczęściej spotykany, montowany na ścianach.
- Klimatyzator kanałowy — montowany wewnątrz elewacji lub w suficie podwieszanym
- Klimatyzator podsufitowy – mocowany do sufitu
- Klimatyzator kasetonowy – sufitowy, imitujący jak sama nazwa wskazuje kaseton
- Klimatyzator przypodłogowy — umieszczony w podłodze
- Klimatyzacja w domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając klimatyzator do domu, bierzemy pod uwagę nie tylko parametry i estetykę, ale również montaż. Jest to bardzo ważne, jeśli ten ostatni czynnik wymaga kłucia ścian i przeprowadzenia remontu. Skuteczny klimatyzator zapewni nam nie tylko wygodę, ale również zdrowe i czyste powietrze. Wpływają na to filtry, które pozbawiają powietrze z zewnątrz pyłów, kurzy i roztoczy, co ucieszy alergików. Inwestując w tego typu urządzenie, warto, jest wybrać to, które posiada funkcje ogrzewania pomieszczenia i sprawdzi się w okresie wczesnej wiosny i jesiennym, gdy kaloryfery są jeszcze chłodne. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
- Hałas – optymalny wynosi 30 – 35 dB
- Klasa energetyczna — pożądana, najbardziej oszczędna A+++
- Dodatkowe opcje – funkcje jonizacji, ogrzewania pomieszczeń, sterowania przez WiF-i, ustawienie prędkości przepływu powietrza, automatyczne włączanie i wyłączanie, zmiana kierunku nadmuchu powietrza.
Klimatyzatory powinno montować się w miejscach, w których pobór powietrza nie będzie utrudniony. Wysokie nasłonecznienie również nie jest odpowiednie, ponieważ urządzenie będzie narażone na nieprawidłową pracę i nieprawidłowy odczyt temperatury na zewnątrz.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.systerm.pl/