Aby nasz komfort spania był wysoki, powinniśmy zapewnić sobie na tylko odpowiednią atmosferę w sypialni, ale również odpowiednie łózko i pościel. Wysokiej jakości poduszka i kołdra zapewnią nam nie tylko spokojny, ale przede wszystkim zdrowy sen.
Firma Softimi.pl wspomogła nas przy tworzeniu tego artykułu. Dziękujemy!
Dobra kołdra — rodzaje pościeli
Aby spać zdrowo i wygodnie należy zapewnić sobie wygodny materac, ciszę i spokój. Bardzo ważny jest również aspekt związany z doborem odpowiedniej kołdry, które latem powinna być przewiewna, a w okresie zimowym powinna dawać nam komfort cieplny. Jaką wybrać?
Kołdra z pierza
Uwielbiana przez nasze babki i prababki, wykonane z pierza gęsiego, spełniające swoje funkcje zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Zapewnia ona odpowiednią cyrkulację powietrza, jest trwała i sprężysta. Należy jednak o nią szczególnie dbać, poddając ją odświeżeniu w pralni.
Kołdra puchowa
Sprawdzi się w okresie zimowym i letnim. Puch jest nie tylko wygodny, lekki, ale i miękki. Dodatkowo też pozwala skórze oddychać, nie zatrzymuje wilgotności, jest odpowiednia dla alergików, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.
Kołdra wełniana
Ma wysokie właściwości termoizolacyjne, jest trwała, odprowadza wilgoć i ma ujemną jonizację. Co to oznacza? Ma właściwości antyalergiczne i wpływa na regulację pracy serca. Ciśnienie krwi, na stawy i przyśpieszenie metabolizmu. Utrzymuje się w czystości i jest bardzo trwała.
Kołdra bambusowa
Jej cena jest dość wysoka, jednak zapoznając się z jej zaletami, warto jest swojej ceny. Wykonana jest z bambusowych włókien, dzięki czemu jest przewiewna i odprowadza wilgoć, posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Jest łatwa w utrzymaniu czystości, biorąc pod uwagę, że bambus utrudnia rozwój drobnoustrojów.
Kołdra obciążeniowa
Zwana również sensoryczną. Wykorzystywana jest w trakcie terapii podczas leczenia depresji i bezsenności. Co ciekawe spanie pod nią wycisza i stymuluje nasz układ nerwowy i redukuje napięcie mięśni. Jest to odpowiedni wybór dla osób chorujących na ADHD, zaburzenia SI, autyzm i Aspergera.
Kołdra jedwabna
Jest miękka, lekka i można używać jej przez cały rok. Jej zaletą jest antystatyczność, czyli nie przyciąga kurzu i roztoczy, sprawdzi się dla osób borykających się z alergiami i podrażnieniami skóry.
Kołdra syntetyczna
Zwana także kołdrą silikonową wykonana z włókien poliestrowych lub silikonowych. Jest przede wszystkim wytrzymała i można ja prać w pralce. Ma właściwości termoizolacyjne i antyalergiczne.
Dobra kołdra syntetyczna czy naturalna?
Kołdry z materiałów naturalnych, czyli jedwabna, z pierza, bambusowa, puchowa czy wełniana pozwalają skórze oddychać i są częstym wyborem przy zwiększonej potliwości. Kołdry te nie tylko są lekkie i trwałe, wymagają też odpowiedniego czyszczenia, co przekłada się na konieczność oddania jej do pralni i pokrycie jego kosztów.
Jeśli natomiast chodzi o kołdry syntetyczne, to są one łatwe w utrzymaniu czystości, a zarazem sporo tańsze niż te naturalne. Są nie tylko wytrzymałe, ale również miękkie. Posiadają właściwości termoizolacyjne i antyalergiczne.
To, na jaki wybór się zdecydujemy, zależy od nas samych. Jeśli jesteśmy alergikami, to najrozsądniejszym i zarazem najzdrowszym wyborem będzie kołdra syntetyczna, jeśli natomiast na utrzymaniu ciepła w okresie zimowym, to strzałem w dziesiątkę będzie ta naturalna. Dla dzieci sprawdzą się kołdry antyalergiczne i lekki, odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu. Dla dorosłych lekkie i utrzymujące ciepło oraz powinny zapewniać komfort snu. Seniorzy ucieszą się przede wszystkim z ciepła, które daje kołdra puchowa, półpuchowa i z pierza.
Oczywiście na rynku dostępne są kołdry całoroczne, które są znacznie grubsze i mają inną gramaturę wypełnienia. Warto jest również zwrócić uwagę na materiał poszycia, na rynku znajdziemy wykonane z bawełny, kory, jedwabiu, bawełny, batystu, poliestru i bambusu. Należy też sprawdzić jej wypełnienie, rozmiar, klasa ciepła, tkaninę poszycia, kąt budowy i komfort spania oraz pielęgnację.