Wymiana drzwi – kiedy warto to zrobić?

Drzwi wejściowe tak jak okna stale narażone są na czynniki zewnętrzne, jak słońce, deszcz, wiatr czy mróz śnieg. Aby spełniały swoje funkcje, konieczne jest odpowiednie ich zamontowanie, jednak nie oznacza to, że nie ulegną one zniszczeniu i nie będzie konieczna ich wymiana na nowe. Kiedy należy o tym pomyśleć?

Kiedy należy wymienić drzwi?

Zdarza się, że wymiana drzwi zewnętrznych jest konieczna, by spełniały one swoje funkcje. Kiedy należy to zrobić? Gdy są nieszczelne, gdy nie możemy ich otworzyć lub zamknąć, dochodzi zza nich hałas i wyglądają nieestetycznie lub najzwyczajniej nie pasują do elewacji i okien. 

  • Nieszczelność — im starsze drzwi, tym bardziej stają się nieszczelne, co niestety przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. W sytuacji. Gdy wymiana uszczelkę nie pomogła, to niestety jest to dla nas sygnał, że konieczne jest zakupienie nowych. Dobra izolacja termiczna jest bardzo ważna.
  • Zła akustyka – drzwi zewnętrzne powinny mieć wysoki współczynnik RW, czyli izolację akustyczną. Jeśli zauważymy, że hałas z zewnątrz staje się nie do zniesienia, to niestety pozostaje nam już tylko wymiana drzwi na nowe.
  • Problemy z zamykaniem – drzwi stale poddawane są czynnikom zewnętrznym, takim jak słońce deszcz i mróz. Z biegiem lat zauważalny jest problem z ich otwieraniem i zamykaniem. Drzwi zewnętrzne nie przylegają prawidłowo do futryny, co wpływa również na ich nieszczelność i złą kaustykę oraz jest zaproszeniem włamywaczy do środka.
  • Zniszczenia — pęknięcia i uszkodzenia zdarzają się najbardziej ostrożnym właścicielom. Sprawiają one, że drzwi zewnętrzne nie tylko nie wyglądają dobrze, ale przede wszystkim nie spełniają swoich funkcji.
  • Zaburzona estetyka — schodząca farba, podrapanie przez zwierzęta domowe próbujące dostać się do środka czy wyblakniecie koloru, sprawiają, że nie wyglądają one zbyt estetycznie, często decydujemy się na wymianę, gdy przestają one współgrać z nowymi oknami lub elewacją.

Nowe drzwi – co wpływa na ich jakość?

Obecnie wymieniając drzwi, mamy już większe doświadczenie i zazwyczaj z góry wiemy jakie parametry nas interesują. Wybór wysokiej jakości produktu kojarzy nam się z dobrymi parametrami, estetyką i funkcjonalnością. Na co zwrócić uwagę, przy kupnie nowych drzwi zewnętrznych?

  • Trwałość — bezpieczeństwo to podstawa. Konstrukcja powinna być wytrzymała, zapewnić nam ochronę przed włamaniem i być odporna na warunki atmosferyczne. Warto też dopilnować by klamki i zamki były wytrzymałe, stabilne i trwałe.
  • Izolacja – im grubsze drzwi, tym szczelniejsze. Oznacza to, że zapewnią nam nie tylko ochronę przed wiatrem, mrozem, ale także hałasem i włamywaczami.
  • Estetyka – na rynku kupimy drzwi wysokie jakości, które cechuje również estetka. Do wyboru mamy materiały, z których są wykonane jak na przykład drewno, aluminium czy stal. Poza tym musimy wybrać wzór, kolor i przeszklenia lub ich brak. Jesteśmy w stanie dopasować je do okien i elewacji.
  • Certyfikaty i atesty – coraz większa ilość klientów szuka drzwi, które posiadają atesty i certyfikaty związane z wysoką jakością produktu.

Wymiana drzwi – jakie powinny być?

Przede wszystkim szczelne, bezpieczne i odporne na czynniki bezpieczne. Gdy jesteśmy zmuszeni wymienić drzwi, to chcemy kupić takie o wysokich parametrach. Podczas zakupu powinniśmy wziąć pod uwagę, w jaki sposób są wykonane i czy wymagają konserwacji, która jest łatwa. Jeśli wejście do domu znajduje się w miejscu nasłonecznionym, to niestety będą one narażone na stałe działanie wysokiej temperatury, co z czasem może spowodować ich wypaczenie.

Aby spełniały swoje funkcje przez kolejne kilka lat, konieczny jest ich prawidłowy montaż, w innym wypadku, po pewnym czasie mogą pojawić się problemy z zamykaniem i szczelnością. Dlatego też zadanie ich wymiany warto, jest zlecić doświadczonym fachowcom, którzy nie tylko odpowiednio je wstawią, ale i zadbają o wszystkie detale.

Artykuł powstał we współpracy z https://plusprojekt.eu/

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 192

Dodaj komentarz