Jak aktywność fizyczna wpływa na działanie mózgu?

Regularne uprawianie sportu jest zbawienne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dowiodły tego liczne badania naukowe przeprowadzone na całym świecie. Już zaledwie 20-30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia, znacznie zmniejsza szansę zapadnięcia na choroby układu krążenia, nowotwory oraz depresję.

Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nornic walking, aerobic czy innej formy czynnego spędzania czasu podniosą odporność naszego organizmu, co uchroni nas przed wieloma chorobami; zwiększą tempo metabolizmu i pomogą zachować idealną sylwetkę, ale również istotnie wpłyną na funkcjonowanie mózgu poprzez swoje korzystne działanie na procesy zapamiętywania i uczenia się oraz zwiększają funkcje poznawcze. Sprawdź, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na stan umysłu.

Dlaczego sport jest dobry dla mózgu?

O tym, że aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie dotlenie i odżywienie wszystkich komórek ciała, również tych mózgowych wiemy wszyscy. Jednak najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz w Japonii na Uniwersytecie Tsukuba pokazują, że uprawianie sportu może realnie wpływać na budowę i funkcjonowanie naszego mózgu poprzez stymulację hipokampa.

Wykazano, że u osób, które są aktywne fizycznie nawet przez zaledwie kilkanaście minut dziennie, powstaje o wiele więcej nowych połączeń nerwowych pomiędzy zakrętem zębatym w hipokampie a obszarami korowymi mózgu odpowiedzialnymi za pamięć i funkcje poznawcze. Zmiany w strukturze mózgu zobrazowana na podstawie badań przeprowadzonych rezonansem magnetycznym.

Dowodzą one faktu, że aktywność fizyczna nie tylko długofalowo wpływa na poprawę pamięci i ogólnej sprawności intelektualnej, ale również, że dobroczynne działanie ruchu na nasz mózg jest widoczne niemalże od razu po zakończeniu aktywności. Terapia ruchem może więc odgrywać ogromną rolę w profilaktyce poważnych schorzeń degeneracyjnych mózgu takich jak choroba Alzheimera, ale również wpłynie bardzo korzystnie na procesy myślowe u osób zdrowych.

Regularnie ćwicząc i prowadząc ogólnie aktywny tryb życia, poprawimy swoją pamięć, będziemy bardziej kreatywni, odporniejsi na stres, a nauka przyjdzie nam znacznie łatwiej. Wykazano nawet, że osoby uczące się języków obcych w ruchu- przykładowo podczas biegania czy spaceru, korzystając ze słuchawek, robią o wiele szybsze postępy, niż podczas tradycyjnej stacjonarnej nauki. Jeśli więc chcemy poprawić swoją sprawność intelektualną i zachować jasny umysł do późnej starości, bądźmy aktywni na co dzień.

Jaki sport jest najlepszy dla zdrowia?

Dobra wiadomość jest taka, że pracę mózgu poprawia właściwie każda aktywność. Od tej bardzo intensywnej jak ćwiczenia aerobowe, po spokojny spacer, czy rekreacyjną jazdę na rowerze, relaksujący streaching i spokojną jogę. To, na jaki rodzaj sportu się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji oraz aktualnej sprawności. Każdy bez względu na wiek i stan fizyczny znajdzie coś dla siebie.

Często osoby, które nigdy nie były aktywne, mają siedzącą pracę, a czas wolny spędzają na kanapie przed telewizorem, swoja bardzo niską sprawność fizyczną traktują jako wymówkę przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń. Jest to jednak zupełnie nieuzasadnione, ponieważ takie proste aktywności jak spacer, są osiągalne niemalże dla każdego. Wstańmy więc zza biurek i sprzed ekranów naszych telewizorów i udajmy się na krótką przechadzkę po parku, czy chociaż wybierzmy się po zakupy pieszo, zamiast jechać autem, albo wybierzmy schody zamiast windy.
Na nasze zdrowie, sprawność fizyczną oraz umysłową, ogromny wpływ mają nasze codziennie małe wybory, które czasami wydają się zupełnie bez znaczenia. Tymczasem ich efekt kumuluje się i przynosi nam wymierne korzystne rezultaty. Dlatego zdecydowanie warto przemóc się i wreszcie zacząć się ruszać.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 249

Dodaj komentarz