W jaki sposób zadbać o zdrowie i rzucić papierosy?

Papierosy są używkami, które niosą za sobą wiele konsekwencji. Sięgając po nie, nie zdajemy sobie sprawy, jakie mogą być ich złe konsekwencje, nie tylko, jak mogłoby się wydawać dla naszych płuc, ale również dla wielu innych organów takich jak nerki lub dwunastnica. W jaki sposób rzucić palenie i dlaczego nie jest to tak łatwe? Odpowiadamy

Rzucanie palenia – od czego zacząć?

Rzucanie palenia to proces, którego nie można zacząć bez odpowiedniego przygotowania do tego swojej głowy. Chodzi tutaj o nastawienie psychiczne, które decyduje o tym, czy nasze działania zakończą się powodzeniem, czy będzie to kolejna próba bez skutku.

Otóż nasza psychika ogrywa w tym przypadku fundamentalne znaczenie, ponieważ sprawia, że można uświadomić sobie, po co właściwie to robimy. Zauważmy, że rzucenie palenia:

Pozwala poprawić pracę naszych płuc, przez co skuteczniej dotleniami mózg i sprawniej myślimy i przetwarzamy informacje

Sprawia, że jesteśmy mniej podatni na choroby, które wywołane są przez dym papierosowy zawierający ponad 70 substancji wywołujących raka

Poprawia naszą kondycję, ponieważ każdy dzień bez papierosa oczyszcza płuca i je regeneruje

Ułatwia zachować prawidłową higienę naszej jamy ustnej, przez co oddech staje się świeży, a problemy z zębami mniejsze

Pomaga nam w oszczędzaniu dużej sumy pieniędzy, biorąc pod uwagę, że statystycznie palacz wypala około kilku paczek papierosów miesięcznie

Przykładów może być więcej, jednak chodzi tutaj o to, aby uświadomić sobie problem. Z takim myśleniem jesteśmy zmotywowani do tego, aby móc na dobre rzucić palenie oraz do niego nie wracać. Dzięki temu stajemy się asertywni i świadomi tego, co dokładnie w życiu robimy.

CZYTAJ DALEJ  W jaki sposób ochronić się przed upałami?

Odwodnienie – jakie są jego objawy?

Sporządźmy sobie notatkę na temat tego, co dokładnie zmieni się w naszym życiu, jeśli przestaniemy palić. Może to być nie tylko 5 wymienionych już punktów, ale nawet kilkadziesiąt.

Rzucenie palenia a podjadanie

Niestety rzucenie palenia u wielu wiąże się również z podjadaniem. Naukowcy, prowadząc na ten temat badania, jednoznacznie stwierdzają, że jest to odreagowanie braku papierosów. Podobnie działa nasz mózg, gdy jesteśmy zestresowani i chcemy zajeść negatywne emocje.

Możemy jednak to kontrolować, między innymi stosując rozwiązania w postaci bezcukrowej gumy do żucia lub jedząc niskokaloryczne przysmaki. Mogą to być na przykład wafelki lub domowej roboty ciasteczka owsiane, które słodzone są erytrytolem. Warto również zasięgnąć pomocy u profesjonalnego dietetyka lub nawet psychologa. Dzięki temu każda osoba będzie mogła zlikwidować źródło nieprzyjemnego podjadania.

Wiele osób ratuje się również landrynkami, które zawsze trzyma przy sobie w pudełeczku.

Farmakologiczne rzucanie palenia

Palenie można również rzucić z pomocą współczesnej nauki i farmakologii. Leki działają przede wszystkim na zahamowanie aktywności naszych receptorów, które domagają się od nas nikotyny. To właśnie ona powoduje tak silne uzależnienie.

Leki stosowane są każdego dnia, w postaci najczęściej pastylek, gum do żucia lub plastrów. Forma zależy wyłącznie od konkretnej osoby. Co ciekawe wiele z nich toleruje walkę z nałogiem w postaci stopniowego ograniczania nikotyny. Oznacza to, że jej zażywanie w formie jednego lub dwóch papierosów dziennie jest dozwolone zazwyczaj do 5. dnia kuracji.

Farmakologiczne rzucanie papierosów jest skuteczne, bezpieczne i udokumentowane wieloma badaniami, które przeprowadzane były na palaczach.

Czy papierosy relaksują?

Zdecydowanie nie! Wiele palaczy tłumaczy sobie, że palenie sprawia, że mogą zapanować nad stresem, który najczęściej spowodowany jest pracą lub życiem prywatnym. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ papierosy nijak nie wpływają na nasze uspokojenie, a jedynie wzmagają rozdrażnienie, gdy nie mamy ich przy sobie.

CZYTAJ DALEJ  Wiosna – co można zrobić, aby wspomóc środowisko o tej porze roku?

Dla niektórych może to wydać się niespotykane, jednak to właśnie papierosy napędzają nasze złudne myślenie o regulowaniu stresu. Jeśli ich nie palimy – czujemy stres, po zapaleniu natomiast on znika, jednak jest to spowodowane błędnym kołem.

Rzucenie papierosów nie jest przyjemnym, jednak bardzo potrzebnym dla każdego człowieka zadaniem. Dzięki niemu dbamy nie tylko o siebie, ale wszystkie osoby, które możemy narazić na wdychanie dymu.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 251

Dodaj komentarz