Pożyczka od rodziny i znajomych – czy to takie proste?

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub znajomych to dobry sposób na to, aby uniknąć konieczności zaciągania pożyczek lub kredytów. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wszystko ze względu na ustawy, które regulują takie międzyludzkie transakcje.

Pożyczka od rodziny a podatek – dlaczego tak jest?

Pożyczka od rodziny lub znajomych zazwyczaj odbywa się za pomocą umowy słownej. Jest to najpopularniejszy sposób na to, aby uzyskać takie szczegóły jak wysokość rat, termin spłaty oraz ogólną wartość pieniędzy. Sprawa jednak bardzo często komplikuje się, gdy członek rodziny unika kontaktu oraz ma bardzo duże problemy, aby móc uregulować należności.

Właśnie dlatego część osób sporządza tak zwaną umowę pożyczki. Jest ona dostępna do pobrania w formie gotowego pliku przez Internet. Zawiera ona dane takie jak numer PESEL, numer dowodu osobistego, imię, nazwisko oraz adres zamieszkania zarówno pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy. Jako, że jest to umowa, podlega ona opodatkowaniu, który zapisany jest w ustawie z dnia 9 września 2020 roku o podatku od tak zwanych czynności cywilnoprawnych.

Takie opodatkowanie w prawie polskim tyczy się wszystkich umów zarówno tych dotyczących pieniędzy, jak i jakichkolwiek rzeczy. Może to być również umowa dotycząca kupna-sprzedaży samochodu lub innego pojazdu.

Kto płaci podatek od pożyczki?

Zawsze to osoba, która zaciąga pożyczkę pokrywa również koszty związane z jej opodatkowaniem. Reguluje to ustawa z dnia 9.09.2000 roku o opodatkowaniu pożyczek. W ten sposób w pewnym sensie osoba, która otrzymuje pożyczkę jednocześnie deklaruje swoją gotowość do jej spłaty.

Osoba, która chce udzielić pożyczki nie musi już wykonywać żadnych czynności. Wszystko spoczywa tylko na stronie pożyczkobiorcy.

ZOBACZ TEŻ: Sposoby na finansowanie firmy!

Czy każdy musi płacić podatek od pożyczki od rodziny?

Otóż nie, nie każdy musi zapłacić taki podatek. Kiedy jest się z niego zwolnionym? Wtedy, gdy wartość pożyczki nie przekracza 9637 złotych oraz udzielana jest między osoby spokrewnione ze sobą w I grupie podatkowej.

W ten grupie podatkowej znajdują się między innymi małżeństwa, rodzeństwa, zięcia oraz synowe. Pożyczka w tym przypadku musi być jednak zawarta na okres do 5 lat spłaty.

Jest jednak inny wpis w ustawie, który reguluje brak konieczności opodatkowania pożyczki. Będzie to taki, który mówi, że poczyżki w ciągu 5 lat mogą się ze sobą łączyć. Oznacza to, że możemy otrzymać na przykład 2000 złotych od mamy, 1000 od taty oraz 6637 od brata. Wówczas mimo tego, że są to pożyczki od innych osób nadal nie musimy ich zgłaszać, ponieważ nie przekraczają limitu.

Zasada ta dotyczy również osób, które chcą udzielić sobie pożyczki, ale nie są ze sobą spokrewnione. Wówczas limit takiej transakcji wynosi do 1000 złotych.

Jak właściwie zgłosić taką pożyczkę od rodziny i ile wynosi podatek?

Sam proces zgłaszania pożyczki od rodziny nie jest w żadnym stopniu skomplikowany. Po wypełnieniu oraz podpisaniu umowy można będzie w terminie nie późniejszym niż 14 dni zgłosić się do Urzędu Skarbowego oraz złożyć deklarację PCC-3. Można bez problemu wydrukować ją przez Internet lub odebrać bezpośrednio w Urzędzie.

Do wniosku należy dołączyć wspomnianą wcześniej umowę. Niekiedy wymagane jest jeszcze potwierdzenie wykonania przelewu w formie dokumentu wygenerowanego przez bank lub można również posiłkować się przekazem pocztowym.

Taki wniosek można bez problemu złożyć online oraz podpisać podpisem elektronicznym na przykład za pomocą profilu zaufanego.

Sam podatek to 0.5% wartości całej pożyczki. Pożyczając 10000 złotych należy liczyć się z podatkiem wynoszącym 500 złotych. Trzeba pamiętać o tym, że jakiekolwiek udowodnienie przez Urząd Skarbowy faktu, że doszło do udzielenia pożyczki bez zgłoszenia oraz opodatkowania, wówczas pożyczkobiorca będzie musiał uregulować należność wynoszącą 20% podatku z kwoty pożyczki.

Pożyczka od rodziny lub znajomych może okazać się znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się przypuszczać. Warto znać system, który reguluje w tej sprawie wszystkie aspekty po to, aby uniknąć dodatkowej kary.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 242

Dodaj komentarz