Jak założyć swoje własne konto maklerskie?

Inwestycje to ciekawy sposób na to, aby oprócz wykonywania swojej podstawowej pracy zdobywać również dodatkowe środki, które wspomogą nasz budżet. Może wydawać się to skomplikowane przede wszystkim dla osób, które nie mają w tym żadnego doświadczenia. Od czego powinno się wtedy zacząć? Sprawdzamy.

Konto maklerskie — czym właściwie jest?

Konto maklerskie, inaczej rachunek maklerski, to specjalne konto, które służy nam do przechowywania tam papierów wartościowych i różnych innych instrumentów finansowych, które pozwalają nam na kupno oraz sprzedaży na giełdzie.

Należy podkreślić, że nie są to rachunki bankowe, z jakimi mamy do czynienia na przykład zgłaszając się do banków oraz przelewając tam pieniądze regularnie. Zakładając konto maklerskie, należy udać się do biura lub domu maklerskiego, gdzie wypełnia się specjalny wniosek. Początkowa opłata za taką czynność wynosi 50 zł na rok. Następnie musimy liczyć się z opłatami zaczynającymi się już od 0,13 proc. oprocentowania za każdą transakcję związaną z rachunkiem.

ZOBACZ: Jak sfinansować wydatki firmowe?

Kto może założyć konto maklerskie?

Każda osoba, która jest pełnoletnia, a więc posiada skończone 18 lat, może wnioskować o otwarcie takiego konta. Należy również wcześniej złożyć wniosek w banku o otworzenie podstawowego konta bankowego, na którym można przechowywać swoje pieniądze.

Wiele banków takich jak PKO, mBank lub BNP Paribas oferuje założenie konta maklerskiego za pomocą wniosku online. Jest to bardzo komfortowy sposób na to, aby zyskać oszczędność czasu. Konto może zostać założone natychmiast, ponieważ bank ma dostęp do naszych danych osobowych oraz szybko może je potwierdzić.

Dlaczego akurat konto „maklerskie”?

Konto bierze nazwę od maklera, czyli osoby, która pośredniczy w transakcjach pomiędzy rynkiem giełdowym a inwestorami. Ma on prawnie nadaną licencję, która upoważnia go do doradztwa w sprawie kwestii inwestycyjnych, w szczególności tych, które dotyczą papierów wartościowych.

W biurach maklerskich mamy do czynienia z maklerami front office. Będą to podstawowi doradcy, u których otworzymy swoje konto. Podpowiedzą, w jaki sposób działa takie konto oraz w jaki sposób bezpiecznie zarządzać papierami, które się tam znajdują.

Mamy do czynienia jednak również z maklerami back office, czyli takimi, którzy bezpośrednio kontrolują giełdę. Znajdziemy ich w domach maklerskich. Nie obsługują klientów, jednak czuwają nad tym, aby każde zlecenie było zrealizowane poprawnie.

Co umożliwia konto maklerskie?

Konto maklerskie przede wszystkim umożliwia przechowywanie wszystkich papierów wartościowych, których jesteśmy właścicielem. Są to inaczej prawa majątkowe takie jak akcje, obligacje oraz bony skarbowe. Będą to również instrumenty finansowe. Są to formy zobowiązania pieniężnego jednego podmiotu względem drugiego. Mogą to być na przykład prawa poboru lub certyfikaty inwestycyjne.

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o słynnych kryptowalutach. Są to wirtualne aktywa, które zakupuje się również poprzez takie konto. W ten sposób możemy nie tylko je nabywać, ale również sprzedawać.

Czy założenie konta maklerskiego jest skomplikowane?

Otworzenie konta maklerskiego nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie poprawnego wypełnienia wniosku oraz zabrania ze sobą dokumentu, który mógłby zweryfikować nasze dane. Jest to prosty zabieg, który może wykonać każdy po ukończeniu 18 roku życia. Nie powinno zająć nam to dłużej niż kilka minut.

Warto jednak przed zdecydowaniem się na otworzenie konta maklerskiego poprosić doradcę (maklera) o przedstawienie oferty oraz ewentualnych kosztów. W ten sposób świadomie można będzie manipulować swoimi inwestycjami.

Jak widać, założenie konta maklerskiego jest proste oraz daje wiele możliwości. Warto wziąć to pod uwagę po to, aby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie. Należy jednak mieć świadomość, że niesie to za sobą pewne ryzyko tak jak wszystkie inne inwestycje, które obejmują giełdę. Przed założeniem dobrze będzie zapoznać się z opiniami ekspertów na ich blogach.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 185

Dodaj komentarz