Agregaty FOGO – jak wybrać urządzenie o optymalnej mocy?

Generatory prądotwórcze są dzisiaj wykorzystywane w wielu miejscach i celach. Szpitale, domy jednorodzinne, biura, imprezy plenerowe – w wielu z tych lokalizacji jako podstawowy lub awaryjny system zasilania stosuje się agregaty FOGO. Polska firma słynie z bogatej oferty oraz wysokiej jakości wykonania. Rozbudowy asortyment każe stawiać sobie pytania o to, jakiej mocy urządzenie wybrać? Podpowiadamy.

Badanie potrzeb

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniej mocy agregatu jest zrozumienie swoich potrzeb. Pytania, które warto sobie zadać na tym etapie, dotyczą między innymi takich kwestii jak:

  • Cel zakupu agregatu – czy ma to być podstawowe źródło zasilania w miejscu odległym od sieci dystrybucyjnej (np. domek letniskowy), czy może interesuje nas tylko zabezpieczenie na wypadek awarii?
  • Ilość i typ urządzeń planowanych do zasilenia? – wynotowanie sprzętu, który ma zostać podłączony do agregatu, jest podstawą dalszych obliczeń. Warto pamiętać, że niektóre urządzenia, takie jak klimatyzatory czy sprężarki, wymagają znacznie większej mocy na starcie, co może mieć wpływ na wybór mocy generatora.
  • Częstotliwość wykorzystywania generatora – jeśli jest to jednorazowa sytuacja, lepszym pomysłem może okazać się wynajem. W przypadku chęci częstszego użytkowania agregatu lepiej będzie zakupić własny sprzęt.
  • Długość zasilania – czy agregat będzie potrzebny tylko na kilka godzin, czy może na więcej dni lub nawet dłużej? To pomoże określić, ile paliwa należy zabrać ze sobą lub ile czasu upłynie do kolejnego uzupełnienia.

Odpowiednio przeprowadzone badanie potrzeb stanowi fundament dalszych obliczeń, a tym samym odpowiedzi na pytanie o to, czy lepszy będzie dla nas agregat prądotwórczy FOGO 5 kW, czy może większa jednostka. 

Obliczenie zapotrzebowania na moc

Gdy lista urządzeń przewidzianych do podłączenia do agregatu jest gotowa, można przejść do szacunków całkowitej mocy, jaką potrzebuje agregat. W tym celu należy sprawdzić ich moc znamionową, która podana jest zwykle w watach (W) na tabliczce znamionowej. Wartości te sumujemy, aby uzyskać orientacyjną wartość całkowitego zapotrzebowania na moc. Nie zapominamy o mocy chwilowej dla urządzeń takich jak lodówki czy klimatyzatory, która jest zwykle o 2-3 razy wyższa od mocy znamionowej.

CZYTAJ DALEJ  Jak wprowadzić więcej ruchu do naszego życia?

Do tak przygotowanej sumy warto dodać pewien margines bezpieczeństwa, aby agregat nie pracował na pełnych obrotach. W dłuższej perspektywie mogłoby to wpływać na jego wydajność i żywotność. Przyjmuje się, że margines ten powinien wynosić około 20-30%.

Kwestię doboru zapotrzebowania na moc pokażemy na prostym przykładzie. Jeśli nasza analiza wykazała potrzebę zasilenia lodówki (moc chwilowa pozorna na poziomie 500 W), telewizora (200 W) i oświetlenia (100 W), to łączna moc tych urządzeń wynosi 800 W. 

Zakładając 30% margines bezpieczeństwa, moc agregatu powinna wynosić co najmniej 1040 W. W tym wypadku nie ma potrzeby kupowania agregatu FOGO 6001, gdyż nie bylibyśmy w stanie wykorzystać w pełni jego potencjału. Ekonomiczniej będzie zainteresować się modelem inwerterowym. W przypadku wątpliwości można zasięgnąć porady fachowców o agregatach FOGO w sklepie gotexbudowlane.com.pl.

Inne parametry urządzenia

Oprócz samej mocy istnieje kilka dodatkowych czynników, które mogą wpłynąć na wybór agregatu prądotwórczego FOGO 7 kW lub innego. Zaliczamy do nich:

  • rodzaj paliwa (benzyna, diesel, gaz),
  • poziom generowanego hałasu,
  • wagę i mobilność,
  • rozruch (ręczny, elektryczny),
  • dostępność stabilizatora napięcia.

Wpływają one w sposób bezpośredni na koszty eksploatacji, wydajność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania agregatu prądotwórczego.

Obraz zawierający urządzenie, silnik

Opis wygenerowany automatycznie

Agregat prądotwórczy Fogo F 6001

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 251

Dodaj komentarz