Salon jak z Pinteresta: wybieramy dywan, który stworzy wymarzony klimat

Zgodzisz się, że w dywanach kryje się jakaś magia? I to wcale nie w latających, szybujących w powietrzu z zawrotną prędkością, ale w tych salonowych. Bo przecież nic tak wspaniale nie ociepla i nie podkreśla charakteru aranżacji. Dlatego dziś postanowiliśmy zaprosić je na dywanik i przyjrzeć się im bliżej. Dołącz do nas!

Duży dywan do salonu, a może niewielki dywanik przy sofie?

Na początek przyjrzyjmy się wymiarom dywanów. W modzie są zarówno niewielkie modele, jak i te nieco większe, pozwalające zakryć sporą część podłogi. To, który wariant wybierzesz, zależy wyłącznie od Twojego gustu. Jest tylko jedno „ale”: pamiętaj o odpowiednim ułożeniu go względem mebli, aby wyglądał elegancko i spójnie dopasował się do pozostałych elementów aranżacji.

Reguła mówi, że duży dywan do salonu powinien być położony w taki sposób, żeby stały na nim co najmniej dwie nogi sofy oraz foteli. Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji nie sprawia wrażenia zbyt małego – nawet jeśli nie przykrywa całej powierzchni posadzki. O wiele większą dowolność dają niewielkie dywaniki, które świetnie prezentują się np. między narożnikiem i stołem albo pod stolikiem kawowym.

Geometryczne dywany – hit do nowoczesnego wnętrza

Oprócz wymiarów dywanu oczywiście istotny jest również design. Które modele wpisują się w najgorętsze pinterestowe trendy? Prym wiodą produkty z motywami geometrycznymi. Im bardziej wyraziste i kolorowe, tym lepiej. Domyślasz się z pewnością, że tekstylia tego typu doskonale komponują się z modernistycznymi i industrialnymi wnętrzami. Mondrianowskie desenie znakomicie je ożywiają i dodają im dynamizmu, co oczywiście wychodzi aranżacji na dobre.

Stonowane kolory i botaniczne desenie – modne dywany do salonu w stylu boho lub japandi

Salon jest dla Ciebie miejscem odpoczynku? Być może obawiasz się, że modne dywany do salonu ze zbyt wyrazistymi deseniami będą przyprawiać Cię o zawrót głowy. Spokojnie, to niejedyne warianty, które można zobaczyć na Pintereście. W modzie są też stonowane, łagodne kolory, np. odcienie ziemiste, tonacje szare i zielone, dlatego na podłodze możesz ułożyć również model mniej wyrazisty, z botanicznym deseniem lub np. oliwkowo-beżowym gradientem ombre. Tego typu dywany do salonu w wielu odsłonach są dostępne np. w Agacie.

Motywy roślinne efektownie wpisują się w modne trendy boho. Zieleń wspaniale dopełnia przestrzeń japandi, a nowoczesne dywany do salonu w odcieniach szarości z pewnością przypadną do gustu miłośnikom minimalizmu. Jak widzisz, w pinterestowych trendach każdy znajdzie coś dla siebie.

Focus na retro – dywany jak królewskie gobeliny albo perskie tapiserie

Być może zauważasz, że w ostatnich sezonach jak bumerang powracają trendy z minionych epok. Moda na retro zawładnęła nie tylko światem stylizacji, ale zakradła się do branży aranżacyjnej. W odniesieniu do dywanów oznacza to, że na topie znów są modele przypominające królewskie gobeliny. Większość z nich wyróżnia się kwiatowymi deseniami, chociaż nie brakuje też etnicznych printów, nadruków przypominających arabeski czy dywanów wyglądających jak perskie tapiserie.

Co ciekawe, modne stały się również modele celowo postarzane. Niektóre wręcz wymagają wytężenia wzroku, aby odkryć na nich „pierwotny” wzór. Przecierane dywany znakomicie wpisują się w aranżacje vintage, a także w klasyczne wnętrza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić nimi przytulną rustykalną przestrzeń, która dzięki nim stanie się jeszcze piękniejsza i cieplejsza – nie tylko optycznie.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 194

Dodaj komentarz