4 rośliny antysmogowe, które warto hodować w domu

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym występuje największa ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Wystarczy jednak ustawić w domu 4 popularne kwiaty, a większość z nich zostanie pochłonięta. Rośliny antysmogowe to ekologiczne oczyszczacze powietrza. Otaczając się nimi, minimalizujemy ryzyko alergii i inwestujemy w zdrowie.

Rośliny antysmogowe jako ozdobne i naturalne oczyszczacze powietrza

Rośliny pochłaniające smog to zielone filtry w naszych domach i mieszkaniach. Inwestując w odpowiednie rośliny doniczkowe, zapewniamy sobie czyste, zdrowe powietrze w pomieszczeniach. Roślinne oczyszczacze powietrza oczyszczają skażone powietrze ze szkodliwych związków chemicznych m. in. z formaldehydu i benzopirenu (jeden ze składników smogu). Są szczególnie ważne w dużych aglomeracjach miejskich gdzie zanieczyszczenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, przekracza dozwolone wartości. Jest to wyjątkowo niebezpieczne dla osób z chorobami płuc, alergią oraz dla małych dzieci. Inwestując w rośliny antysmogowe, chronimy Swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich. Jednym z najczęściej wybieranych i hodowanych kwiatów w domu jest skrzydłokwiat. Roślina ta doskonale oczyszcza powietrze i jest wyjątkowo dekoracyjna.

Skrzydłokwiat – roślina o wyjątkowych właściwościach

Urokliwy rozłożysty skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to roślina o silnych właściwościach antysmogowych. Łatwa w pielęgnacji, o pięknych białych kwiatach jest ozdobą każdego pomieszczenia. Do Europy została sprowadzona w 1870 roku z Wenezueli. Występuje w różnych rozmiarach i formach. Cechą wspólną tych gatunków jest długa żywotność i piękne, białe kwiaty. Preferuje stanowiska słabo nasłonecznione. Wystawiona na bezpośrednie działanie słońca szybko zmarnieje. Skrzydłokwiat lubi stale wilgotne podłoże, należy więc pamiętać o jego obfitym podlewaniu. Regularnie nawadniany będzie prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Przy wyborze rośliny najlepiej kierować się jej wielkością. Duża powierzchnia zielonych liści gwarantuje lepsze filtrowanie zanieczyszczeń. Skrzydłokwiat radzi sobie doskonale ze wszystkimi szkodliwymi (toksycznymi) substancjami w pomieszczeniach takimi jak: amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trichloroeten.

Egzotyczna, antysmogowa roślina z Madagaskaru

Pochodząca z Afryki tropikalna Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) na stałe wpisała się na listę najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w domu. Ta piękna roślina pochodząca z dżungli jest prawdziwą ozdobą salonu. W naturze dracena dorasta nawet do kilku metrów. Uprawiana w warunkach domowych osiąga 70-80 cm. Charakterystyczne biało i żółto paskowane liście zebrane w pióropusz z wyglądu przypominają palmę. Jest łatwa w uprawie i odporna na szkodniki. Dracena woli jasne stanowisko i wilgotne powietrze. Odpowiednio pielęgnowana roślina jest naturalnym oczyszczaczem powietrza. Doskonale radzi sobie z substancjami toksycznymi takimi jak: benzen, formaldehyd, ksylen, toluen i trichloroeten.

Bluszcz pospolity doniczkowy

Niezwykle dekoracyjny z ciemnozielonymi lub pstrokatymi liśćmi Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest pnączem, które chętnie uprawiane jest w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Łatwy w pielęgnacji, z niewielkimi wymaganiami jest ozdobą mieszkań, tarasów i balkonów. Bluszcz doniczkowy szybko rośnie i można go prowadzić ku górze (wtedy potrzebuje podpórek, po których będzie się piął) lub puścić swobodnie ku dołowi. Roślina dobrze znosi cięcie i może być formowana według uznania. Często podlewany i zraszany, odwdzięczy się i oczyści powietrze, neutralizując toksyny. Bluszcz zaliczany jest do roślin antysmogowych i bardzo dobrze radzi sobie z formaldehydem, ksylenem, toulenem, trichloroetenem i benzenem.

Sukulent z Afryki

Uprawiana od stuleci Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) jest kwiatem z Afryki równikowej. Ten długowieczny sukulent zaliczany jest do grupy roślin antysmogowych. Wytrzymały na niekorzystne warunki takie jak: duże różnice temperatur, susze i silne nasłonecznienie jest często spotykany w domach i biurach. Uprawiany jako naturalny oczyszczacz powietrza pochłania szkodliwe substancje (benzen, formaldehyd, ksylen, toluen, trichloroeten) i jest żywą ozdobą. Kwitnie zazwyczaj na początku czerwca, a delikatne, pachnące kwiatostany wyrastają wprost z podłoża. Pielęgnacja tego sukulenta nie jest skomplikowana. Wystarczy, że nie będzie nadmiernie podlewany i zraszany.

Kwiaty doniczkowe tworzą dobrą energię w pomieszczeniach, w których zostały ustawione. Oczyszczają powietrze z toksyn, nawilżają je i zaopatrują w tlen. Odpowiednio pielęgnowane będą doskonałym uzupełnieniem każdego wnętrza, niezależnie od jego wystroju.

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 174

Dodaj komentarz