Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Co jest eko? Recykling na co dzień

Jak segregować śmieci

Co jest eko? Recykling na co dzień

Co jest eko? Recykling na co dzień

Czy recykling musi być trudny? Jak uniknąć błędów przy segregacji odpadów? Co zrobić z rzeczami niepotrzebnymi? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej nam będzie dbać o nasze środowisko.

W świetle nowych przepisów to gmina organizuje wywóz śmieci i staje się właścicielem wszystkich odpadów produkowanych na jej terenie. To od niej zależy więc, które z nich uzna za wartościowe i odpowiednie do ponownego wykorzystania, a które nie. Odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajmują się firmy, które w drodze przetargu wybrały gminy. Podział segregowanych odpadków zależy od decyzji gminy i firmy odbierającej odpady, dlatego najlepiej w swoim miejscu zamieszkania dopytywać o szczegóły dotyczące segregacji. Najczęściej stosuje się dwa podziały. Albo prostszy – na odpady suche i mokre, albo nieco bardziej rozbudowany – na odpady zmieszane, roślinne, szkło, papier oraz tworzywa sztuczne i metale. Recykling staje się coraz popularniejszy. Jednak, niezależnie od tych podziałów, są pewne zasady, które obowiązują wszędzie i warto je znać.

Recykling? Tak, ale… gdzie to wyrzucić?

Świetlówki, sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory i lekarstwa nigdy nie mogą trafić do „zwykłych” śmieci. To odpady uznane za szkodliwe i należy pozbyć się ich wyłącznie, wrzucając do odpowiednich pojemników, np. w sklepie czy aptece lub wywożąc do punktu zbiórki selektywnej. Tam też powinniśmy oddać meble, zabawki czy ubrania nie nadające się już do użytku ani przetworzenia. Wszystkie odpady wielkogabarytowe, elektroodpady, tonery, aerozole, styropian itp. Przyjmują także specjalnie do tego przeznaczone stacje recyklingu.

Obsługa Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) może odpowiedzieć na pytania dotyczące sortowania śmieci. Pojawiają się też firmy usługowe, które odbierają tego typu odpady w odpowiednich punktach, wyznaczonych przez władze gmin.

Jak właściwie segregować odpady

Choć zasady segregacji wydają się łatwe, to kiedy na poważnie zabieramy się za podział na papier, szkło i plastik, pojawia się wiele problemów. Posłużmy się przykładem pudełka po pizzy. Wydawałoby się, że jest to karton, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wrzucić go do pojemnika na papier. Nic bardziej mylnego! Papier lub karton, które miały styczność z jedzeniem, są zabrudzone, mokre i mają tłuste plamy, przez to nie nadają się do przetworzenia. To samo dotyczy torebek foliowych czy folii spożywczej, które służyły do przechowywania pokarmów.

Do pojemnika na papier nie wyrzucajmy więc:

  • pudełek po pizzy,
  • zatłuszczonego lub ubrudzonego resztkami jedzenia papieru,
  • papieru pergaminowego.

Te opakowania powinny trafić do kosza na odpady mieszane.

Do powtórnego przetworzenia nie nadają się również foldery i ulotki reklamowe, które są foliowane lub lakierowane oraz paragony, które przynosimy ze sklepów.

Do często popełnianych błędów należy wyrzucanie do pojemnika na szkło:

  • żarówek i luster,
  • porcelany, ceramiki i doniczek,
  • szkła okiennego czy z okularów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno o zgniataniu puszek i opakowań plastikowych, a także o usuwaniu zszywek z papieru. Kartony po mleku i napojach wrzucamy nie do pojemnika na papier, a na plastik. Nie musimy myć dokładnie opakowań i usuwać z nich etykiet, choć w pudełkach nie powinno znajdować się jedzenie czy jego resztki.

Recykling, mniej rzeczy, mniej śmieci i niskiej emisji

Recykling się rozwija, coraz więcej rzeczy można przetworzyć lub spalić w spalarni, która dostarczy budynkom energii elektrycznej. Jednak pamiętajmy, że główną przyczyną problemów ze zużyciem zasobów jest to, że przyroda nie nadąża za tym, co produkujemy i wykorzystujemy. Stawiając na recykling, zmniejszając liczbę odpadów, ograniczamy konieczność ich transportu i palenia, a tym samym niską emisję. Robiąc zakupy, myślmy o środowisku. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy tylu rzeczy. Zwracajmy uwagę na to, w co opakowane są nabywane przez nas produkty, gdzie powstały i ile kilometrów musiały przebyć, aby trafić do pobliskiego sklepu (transport to jeden z największych wytwórców toksycznej niskiej emisji i zanieczyszczonego powietrza!). Zamiast kupować nowe rzeczy, wiele starych można przecież naprawić, przetworzyć, a zamiast wyrzucać – oddać komuś, kto jeszcze z nich skorzysta. Na portalach społecznościowych już od kilku lat istnieją grupy, które wymieniają się niepotrzebnymi ubraniami, biżuterią czy przedmiotami domowego użytku. Recykling to drugie życie dla rzeczy! Uczmy dzieci od najmłodszych lat, że recykling może być świetną zabawą.

Jeżeli lubimy czytać, zainteresujmy się bookcrossingiem, czyli wymianą książek w wyznaczonych punktach. W takich miejscach znajduje się zwykle kartka z informacją, że tu można zostawić swoje przeczytane książki i w zamian wybrać sobie kilka z tych, które już czekają na nowych właścicieli.

W czerwcu tego roku odbyła się już 11 edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, takie akcje są popularne w wielu krajach na całym świecie.

Warto zainspirować się też stronami internetowymi, takimi jak np. zycierzeczy.pl. Ich twórcy prezentują pomysły na wykorzystanie, stworzenie lub przerobienie wielu przedmiotów użytkowych, np. wykonanie lampy z pasków gazety czy półki z rolety okiennej. To recykling w bardzo twórczym wydaniu.

 

 fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

941278_27918427

Święta z recyklingu

22 grudnia 2014 20:45

Zachwyt na widok ręcznie wykonanych drobiazgów otrzymanych pod choinkę, to dobry początek rozmowy o kreatywności i potrzebie tworzenia. Recykling sprawi, że święta mogą być przygotowane ekologicznie.
Wojna przeciwko niskiej emisji-625

Wasze sposoby na przeciwdziałanie niskiej emisji

14 października 2015 11:17

Dobiegł końca organizowany przez magazyn „Moda na Zdrowie” konkurs fotograficzny „Emitenci pozytywnej energii”. Dzięki zdjęciom nadesłanym przez Czytelników dowiedzieliśmy się, jakie są najpopularniejsze sposoby na codzienne przeciwdziałanie niskiej emisji.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.