Lato zbliża się ku końcowi, więc jeśli chcemy aktywnie spędzić czas poza domem, musimy się pośpieszyć. Ruch to zdrowie, więc warto połączyć przyjemne chwile spędzone na świeżym powietrzu i aktywność w postaci odrobiny sportu.
Zdrowie jest bezcenne, ale codziennym pośpiechu może brakować czasu, by o to zadbać. Na szczęście w polskich miastach można znaleźć coraz więcej miejsc, w których wyznaczono specjalne przestrzenie, aby uprawiać sport na świeżym powietrzu. To nie tylko coraz częściej budowane ścieżki rowerowe, ale także osiedlowe boiska do gry w tenisa czy miejskie siłownie. Aktywność na świeżym powietrzu może przybierać różne formy. Dla każdego coś miłego.
Siłownia pod chmurką
Nie każdy spędza wieczory na wyciskaniu siódmych potów w osiedlowych siłowniach. Niektórzy nawet chętnie popracowaliby nad kondycją, ale nie każdego pociąga monotonia i perspektywa wpatrywania się podczas ćwiczeń w ścianę. Sport to zdrowie, więc w słoneczny dzień warto wybrać się na miejską siłownię pod chmurką. Dużą zaletą i ułatwieniem w korzystaniu z miejskiej siłowni są dokładne instrukcje umieszczone na każdym urządzeniu wraz z rysunkami wyjaśniającymi, które partie mięśni można rozwinąć, wykonując dany zestaw. Tempo i intensywność treningu reguluje się samodzielnie w zależności od potrzeb. Miejska siłownia to doskonały sposób na poprawienie kondycji, przeciwdziałanie negatywnym skutkom siedzącego trybu życia lub po prostu miłe spędzenie czasu. I co ważne, taka siłownia jest całkowicie bezpłatna.
Rowerem przez miasto
Osoby, które lubią jeździć na rowerze, ale nie mają własnego sprzętu, powinny rozejrzeć się po okolicy i poszukać wypożyczalni. Coraz więcej miast buduje dla swoich mieszkańców sieci wypożyczalni rowerowych. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych miesięcy obecnego sezonu rowerowego mieszkańcy Warszawy, Opola, Poznania, Trójmiasta i Wrocławia, a ostatnio także Krakowa dokonali aż pół miliona wypożyczeń rowerów miejskich. Intensywny rozwój wypożyczalni rowerów to wygoda dla mieszkańców miast, którzy, dbając o zdrowie, chcą zażyć trochę ruchu. Rowery miejskie wybierają osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z komunikacji miejskiej czy autobusu. To nie tylko zdrowie, ale i ekologia – pedałując, przyczyniamy się do redukcji emisji spalin do powietrza.
Prawie cała Polska biega
Obserwując modę na bieganie, jaka ostatnio dopadła Polaków, można dojść do wniosku, że biegają niemal wszyscy. Polacy pokochali bieganie, i nie ma się co dziwić – to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu i poprawę sylwetki. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, powinni zacząć od… czytania. Na forach i w pismach tematycznych można znaleźć wiele cennych rad o tym, jak skompletować odpowiedni strój, gdzie i jak biegać oraz jak kontrolować swój organizm, aby wysiłek był optymalnie dobrany do możliwości.
Nordic wal king, czyli sport nie tylko dla emerytów
Na naszych ulicach coraz częściej da się zauważyć osoby spacerujące z kijkami. Zwykle są to starsze osoby, dla których inne sporty są zbyt wymagające. Nordic wal king, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, jest polecany dla osób w każdym wieku. Pozwala poprawić ogólną kondycję organizmu, pomaga spalić więcej kalorii niż przy zwykłym marszu, wreszcie poprawia stabilność, koordynację ruchów i postawę. Maszerując z kijkami zużywamy nawet do 40 proc. więcej energii niż podczas zwykłego spaceru.
Nie ważne, jaki sport wybierzemy, ważne, żeby wykorzystać ostatnie słoneczne na odrobinę ruchu. Regularne uprawianie dowolnego sportu zwiększa wspomaga nasze zdrowie, zwiększając objętość krwi nawet o 15 proc. To wzmacnia odporność organizmu, który sprawniej walczy z chorobami. Trening zwiększa siłę i objętość mięśni i płuc. W trakcie ruchu wdychamy więcej tlenu, a ten z kolei pobudza organizm do produkcji endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, działających przeciwbólowo i poprawiających humor.
zdjęcie: freeimages.com
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2 września 2014 17:58
18 listopada 2015 19:59