Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Zielony transport, czyli jak podróżować ekologicznie

Jest alternatywa dla samochodów

Zielony transport, czyli jak podróżować ekologicznie

Zielony transport, czyli jak podróżować ekologicznie

Zanieczyszczenia powietrza są coraz większym problemem polskich miast. Każdy z nas może zrobić coś, by je ograniczyć, na przykład przesiąść się z samochodu do autobusu albo – jeszcze lepiej – na rower. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czterech kółek, producenci samochodów mają w swojej ofercie auta elektryczne i hybrydowe. Transport może być ekologiczny.

W wielu europejskich stolicach słono się płaci za wjeżdżanie samochodem do centrum. To nie tylko sposób na zwiększenie wpływów do miejskiego budżetu, ale także remedium na coraz bardziej zakorkowane ulice – więcej osób wybiera transport miejski. W Polsce również coraz częściej słychać o planach wprowadzenia opłat za wjazd do centrum lub o całkowitym zakazie poruszania się samochodem po określonych obszarach. Zamiast czekać na wprowadzenie takich przepisów, już teraz warto pomyśleć, co zrobić, by podróżować taniej i ekologiczniej.

Ekologiczny transport górą!

Osoby, które mają w sobie sportową naturę i chcą zadbać o kondycję i stan portfela, mogą porzucić samochód na rzecz roweru. Można zainwestować we własny sprzęt lub – to opcja dla mieszkających w dużym mieście – skorzystać z sieci wypożyczalni rowerów miejskich. Wybierając rower jako sposób na codzienny transport, przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza i odciążenia zatłoczonych ulic. Do tego rowery to znacznie bezpieczniejsze od samochodów środki transportu – zwłaszcza jeśli istnieje możliwość skorzystania ze ścieżek rowerowych. Rowery są ciche, nie trzeba płacić za ich zaparkowanie czy tankowanie, a najlepszą nagrodą za korzystanie z tego środka transportu jest lepsze zdrowie i kondycja fizyczna.

Innym sposobem ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza jest transport miejski. Warto zainwestować w bilet miesięczny i podliczyć, jak dużo można zaoszczędzić, rezygnując z samochodu. Wśród niektórych osób komunikacja miejska cieszy się złą opinią – mówi się, że autobusy są zatłoczone, a jak jest korek, to i tak wszyscy stoją –bez względu na to, czy korzystają z samochodu, czy z autobusu. Jednak coraz więcej miast wyznacza na jezdniach specjalne buspasy, po których w określonych godzinach mogą jeździć tylko autobusy. W ten sposób wybór komunikacji miejskiej jest premiowany szybszą podróżą. Ponadto tabory dysponują coraz większą liczbą nowszych i bardziej ekologicznych pojazdów. W autobusy elektryczne inwestują Zielona Góra, Warszawa czy Wrocław.

Masz samochód? Podziel się!

Co zrobić, jeśli wybieramy się w daleką podróż? Rower i transport miejski nie sprawdzą się na dłuższej trasie. Odpowiedzią jest carpooling, czyli wspólne podróżowanie. Kierowca udostępnia wolne miejsce w swoim samochodzie innym osobo, które dorzucają się do kosztów podróży. Taki wspólny transport to pomysł na rozładowanie korków (jakże często w autach tworzących korek siedzi tylko kierowca!), alternatywa dla komunikacji miejskiej, pociągu, a nawet samolotu. Carpooling jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, ale i w Polsce da się znaleźć kilka serwisów internetowych, gdzie można zamieścić ogłoszenie o wolnym miejscu w samochodzie lub zarezerwować miejsce u kogoś innego. W ten sposób można oszczędzić na dojeździe do domu na święta, powrocie na uczelnię albo… zafundować sobie wycieczkę do jednej z europejskich stolic na weekend. Nie należy również zapominać o korzyściach dla ekologicznych i ekonomicznych – transport w towarzystwie to mniej spalin wyemitowanych do atmosfery i mniej zatankowanego paliwa, a więc spore oszczędności.

Samochód może być ekologiczny

Osoby, które daleko dojeżdżają do pracy, wożą ze sobą mnóstwo rzeczy albo po prostu nie ukrywają, że z czterema kółkami nie chcą się rozstać, mogą pomyśleć o samochodzie elektrycznym lub hybrydowym (spalinowo-elektrycznym). Takich pojazdów jest do wyboru coraz więcej, w swojej ofercie mają je m.in. Toyota, BMW, Lexus, Renault czy Mitsubishi. Auta elektryczne to zwykle małe miejskie pojazdy, które doskonale sprawdzą się w codziennych wycieczkach po zakupy czy dojazdach do pracy. Z kolei samochody hybrydowe nadadzą się do dłuższych podróży. Odpowiednio eksploatowane zagwarantują wiele kilometrów na jednym tankowaniu. Minusem takich ekologicznych samochodów jest niestety ich cena. Zarówno elektryczne, jak i hybrydowe auta są wciąż sporo droższe od tych o tradycyjnym napędzie.

Warto pamiętać, że nawet zwykłym samochodem można jeździć bardziej ekologicznie, trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach: płynnym przechodzeniu na wyższy bieg, jeżdżeniu za stałą prędkością (gwałtowne przyśpieszanie zwiększa spalanie), nie rozgrzewaniu na postoju zimnego silnika, prawidłowym ciśnieniu w oponach i przestrzeganiu zasad jazdy metodą „na suwak”.

zdjęcie: freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

503561466_0efa64ef7b_b

Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji

6 sierpnia 2015 19:02

Znaczny udział w powstawaniu niskiej emisji, zwłaszcza w dużych miastach, mają samochody. Duże tempo życia i naturalna w końcu potrzeba komfortu i wygody sprawia, że wielu z nas wybiera podróż własnym autem, a nie bardziej przyjazną dla środowiska komunikacją publiczną. Na szczęście postęp technologiczny przychodzi nam na pomoc – niemal każda firma motoryzacyjna ma już
6982028631_2ea89088f4_z

Można stworzyć raj

11 grudnia 2014 19:01

Na świecie i w Europie są już miejsca całkowicie wolne od niskiej emisji. Należy do nich wyspa Samsø w Danii, której mieszkańcy oddychają krystalicznie czystym powietrzem! Dlatego nazywana jest ekologicznym cudem świata.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.