Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Zielona gospodarka kontra węgiel

Energetyka może być przyjazna dla środowiska

Zielona gospodarka kontra węgiel

Zielona gospodarka kontra węgiel

Energetyka odnawialna to odpowiedź na obawy związane z uzależnieniem od kończących się paliw kopalnych, bezpieczeństwem energetycznym i ochroną środowiska? A może raczej przereklamowany i drogi sposób na pozyskiwanie energii? Odpowiedzi na te pytania nie są proste, zwłaszcza w Polsce, gdzie według wielu energetyka jeszcze przez wiele lat powinna się opierać na węglu. Warto jednak poznać kilka za i przeciw.

Od dobrych kilku lat coraz wyraźniej można dostrzec, że wiele państw, zwłaszcza zachodnich członków Unii Europejskiej, dąży do tego, by zwiększyć liczbę innowacyjnych i jednocześnie ekologicznych inwestycji. Kraje te dostrzegają, że szeroko rozumiana ekologia to nie tylko zapobieganie negatywnemu wpływowi człowieka na środowiska, ale także korzyści dla całej gospodarki. Niektórzy twierdzą, że o poziomie rozwoju danego kraju świadczy poziom świadomość ekologicznej jego mieszkańców i zielona gospodarka realizowana przez rząd.

Zielona gospodarka, czyli odpowiedzialne gospodarowanie zasobami, wykorzystywanie instrumentów gospodarczych sprzyjających ochronie środowiska, zrównoważona konsumpcja, produkcja i rozwój, w dużej mierze opiera się odnawialnych źródłach energii, które są sposobem na ekologiczną produkcję prądu i ciepła.

Świat idzie do przodu

Jednym z najjaśniejszych przykładów na to, jak doskonale można wcielić w życie idee takie jak zrównoważony rozwój i zielona gospodarka, są nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy inwestują w sektory, których rozwój pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i tworzyć nowe miejsca pracy, pokazując, że to się po prostu opłaca. Dzięki takiemu podejściu mogą zastąpić energetyką odnawialną energetykę jądrową, która po katastrofie w Fukushimie cieszy się coraz mniejszym zaufaniem społecznym. Wkrótce za pomocą OZE uda im się też zastąpić nieekologiczną energetykę węglową. Niemcy są obecnie liderem w rozwoju zielonych technologii i wiele państw europejskich próbuje iść w ich ślady.

Zielona gospodarka w Polsce? Wciąż oddychamy spalinami

Mimo że świat przykłada coraz większa wagę do energetyki odnawialnej i rozwija systemy jej finansowego wspierania, wiele osób postrzega systemy wsparcia OZE jako budzące kontrowersje – marnotrawienie pieniędzy, za co płacić muszą podatnicy. Niestety opinie takie nie są odosobnione w Polsce.

Europa chce być pionierem zrównoważonego rozwoju, wszystkie państwa UE – zgodnie z wdrażanymi dyrektywami – muszą zmniejszać emisję dwutlenku węgla, rozwijać odnawialne źródła energii i zwiększać efektywność energetyczną. Jednak w polskiej energetyce wciąż króluje węgiel i wielu polityków jest przekonanych, że sytuacja ta nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Zdaniem ekologów skazywanie polskiej energetyki na węgiel w kolejnych dekadach nie pomoże nam zwiększyć bezpieczeństwa energetycznego, a spowoduje jedynie pompowanie pieniędzy w sektor, który jest coraz mniej rentowny i potrzebuje modernizacji.

Słychać głosy, że unijna polityka wymagająca od Polski przejścia na bardziej „zielone tory” i zielona gospodarka promowana przez Zachód to zamach na polską rację stanu. Przeciwnicy tzw. polityki klimatyczno-energetycznej twierdzą, że Polska nie jest gotowa, by rezygnować z węgla, którego wciąż mamy pod dostatkiem (ale którego wydobycie niestety jest coraz droższe, a polski węgiel jest coraz mniej konkurencyjny) i na którym oparta jest nasza – wcale nie zielona gospodarka. Nie wspominają jednak o kosztach, jakie każdy z nas przez to ponosi. Organizacja Greenpeace w swoim raporcie „Ukryty rachunek za węgiel” zauważa, że energetyka węglowa korzysta z wielu instrumentów wsparcia, o których większość z nas w ogóle nie ma pojęcia, np. różnego rodzaju dotacji oraz umorzeń zobowiązań finansowych przedsiębiorstw górniczych wobec budżetu państwa, dotacji do rent i emerytur górniczych czy dotacji z funduszy europejskich współfinansowanych ze środków krajowych. Według Greenpeace W latach 1990 i 2003 dotacje do górnictwa sięgały aż 2 proc. PKB, a więc pięciokrotnie więcej niż roczne wydatki państwa na naukę, badania i rozwój. „Ogromny, sięgający 170 mld zł, ciężar finansowy, jakie polskie społeczeństwo poniosło w latach 1990-2012 na dotowanie polskiego górnictwa i elektroenergetyki węglowej, jest piętnastokrotnie większy od dotacji jakie w tym czasie wsparły rozwój OZE. Gdybyśmy dodali do tego rachunku skumulowane koszty zewnętrzne poniesione przez polskie społeczeństwo od roku 1990 w postaci gorszego stanu zdrowia, większej absencji chorobowej i śmiertelności, to podniósłby się on co najmniej o kolejne 700 mld, a w pesymistycznym wariancie nawet o 2,2 bln zł” – czytamy w raporcie Greenpeace.

Zielona gospodarka przynosi korzyści

Zwolennicy energetyki odnawialnej przekonują, że rozwój nowych zielonych technologii to wiele korzyści dla całego kraju, bo zielona gospodarka to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez uniezależnienie się od dostaw surowców (energetyka odnawialna opiera się na darmowych lokalnych źródłach, które są niewyczerpywalne), do tego szybki postęp technologiczny w obszarze OZE z każdym rokiem obniża koszty urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych.

„Wszystkie środki publiczne przeznaczone w latach 2005-2012 na stymulowanie rozbudowy energetyki odnawialnej w Polsce można (…) szacować na ok. 19 mld zł. Jest to wielokrotnie mniej niż w wypadku energetyki węglowej, która w tym samym okresie otrzymała ok. 40 mld zł” – podkreśla Greenpeace w swoim raporcie.

Odpowiednie prawo i zachęty ze strony rządu mogą przyciągnąć zagranicznych inwestorów. A im bardziej Polska będzie stawiać na innowacyjność, tym większa szansa, że uda nam się mocno rozwinąć te gałęzie przemysłu, w których będziemy mogli konkurować na świecie, np. technologie dla biogazowni rolniczych. Przede wszystkim jednak rozwój zielonych technologii, takich jak OZE, to nowe miejsca pracy.

Obecnie w polskim parlamencie trwają prace nad przyjęciem ustawy, która ma zapewnić odpowiednie warunki prawne do rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Jednocześnie, m.in. dzięki działaniom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozwija się energetyka prosumencka, czyli wytwarzanie energii elektrycznej na własny użytek z możliwością odsprzedaży nadwyżek do sieci. Coraz więcej Polaków podgrzewa również wodę i ogrzewa dom dzięki kolektorom słonecznym. Tego typu instalacje to całkowite przeciwieństwo tradycyjnych, nieekologicznych systemów opartych na spalaniu węgla czy drewna, a więc zmniejszanie problemu, jakim jest niska emisja. Dzięki temu OZE stają się coraz bardziej popularne, a kwestia modernizacji polskiej energetyki zyskuje coraz większe grono zwolenników. To dobrze, energia odnawialna to energia tania, przyjazna człowiekowi i środowisku, a coraz więcej Polaków dostrzega, że zielona gospodarka to przyszłość świata.

 

fot. NAIT/CC BY-ND 2.0

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Wind Energy

Jak rozwija się zieloną energetykę na świecie?

14 grudnia 2014 16:53

Energetyka odnawialna to sektor, który na całym świecie bardzo dynamicznie się rozwija. W wielu krajach energia wytwarzana przez instalacje oparte na źródłach odnawialnych stanowi duży procent w całkowitym zużyciu energii. W Polsce OZE stanowią zaledwie ok. 11 proc. całkowitego zużycia energii. Do 2020 roku udział ten ma się zwiększyć do 15 proc. W realizacji tego
485094_51245383

Słownik zielonej polityki

5 maja 2015 20:27

Chcąc zrozumieć, co dzieje się w Polsce w kontekście dbania o ochronę środowiska i klimatu, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi pojęciami, które coraz częściej padają z ust polityków i ekspertów, takimi jak energetyka prosumencka czy niska emisja.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.