Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Wywiady
Nasza Liga
MSK: Co można zrobić dla poprawy klimatu?

Świąteczne postanowienia dla klimatu

MSK: Co można zrobić dla poprawy klimatu?

Młodzieżowa Sieć Klimatyczna to grupa młodych ludzi, którzy zachęcają do działania na rzecz klimatu i wykorzystywania zielonej energii. My zaś postanowiliśmy zapytać dwójkę z nich – Zuzannę Naruszewicz oraz Adama Markuszewskiego – jak wyglądają ich przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 1253469_49255664

Czy przy kupnie świątecznych prezentów ekologia jest dla Was ważna? Czy sprawdzacie, skąd pochodzą i kto je wyprodukował?

Zuzanna: Tak, to dla mnie podstawa! Powinny być praktyczne, trwałe i produkowane w pobliżu. Mój chłopak rok temu dostał ode mnie kupon na warsztaty gotowania wegeburgerów, a mama kupon na masaż. Świetnym pomysłem jest również bon na zakupy w internetowym sklepie z żywnością prosto od rolnika. Takie pomysłowe prezenty mieszczą się w małej kopercie, a dają tyle wrażeń, ile w całym pokoju się nie zmieści!

Adam: Ja już od kilku lat staram się wybierać prezenty wykonane lokalnie. To moja codzienna praktyka, żeby sprawdzać, skąd pochodzi dany produkt. Dla mnie najlepsze są te wykonane ręcznie albo takie, które przyniosą nowe doświadczenia, np. wspólna kolacja czy bilet do teatru.

W jaki sposób rozsądne kupowanie prezentów i jedzenia wyprodukowanego lokalnie może wpłynąć na obniżenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery?

Z: W sposób niewidoczny dla oczu, ponieważ kupując lokalnie, zdecydowanie skracamy drogę produktu do nas i zmniejszamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych…

A: …jednocześnie zmniejszając koszty transportu towarów. Nie będą płynąć do nas statkiem, lecieć samolotem czy jechać tirem…

Z: To trochę taki trend polegający na uznaniu, że sympatyczne Mikołaje są wśród nas. Nie musimy zawsze korzystać z usług tego z Laponii, ale rozejrzeć się dookoła i docenić to, co blisko!

A: Razem z moją dziewczyną od wielu lat nie jemy mięsa. Nasi rodzice w związku z tym zgodzili się na święta wegańskie lub więcej bezmięsnych (czyli też bezrybnych!) potraw na stole. Warzywa, z których korzystamy, pochodzą z kooperatywy, która wspiera rolników prowadzących zrównoważone uprawy (o kooperatywach można przeczytać także na str. 70 – przyp. red.). Współpracując z nimi, zmniejszam zużycie paliw kopalnych, które są wykorzystywane w rolnictwie przemysłowym do produkcji pestycydów i herbicydów.

Co można zrobić, aby ekologia była ważna również w święta?

Z: Moja pierwsza myśl – choinka! Jeśli chodzi o naszą szerokość geograficzną, drzewa iglaste najlepiej akumulują dwutlenek węgla z atmosfery. Starajmy się kupować choinki, które potem można posadzić w przydomowym ogródku lub gdzieś w pobliskim lesie czy na polanie.

A: Na czas świąt dobrym pomysłem byłoby też zostawić samochód w domu i do bliskich pojechać komunikacją miejską albo koleją. W momencie, w którym nie da się już dłużej wysiedzieć za stołem, warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego lasu, żeby docenić świeże powietrze, nawiązać kontakt z naturą, pokazać dzieciom różne gatunki drzew.

Wielu nas robi postanowienia noworoczne. Jakie są wasze? Też w stylu eko?

A: Podpiszę się pod petycją wspierającą prosumentów, czyli tych, którzy produkują i konsumują energię z odnawialnych źródeł. Chcę też wziąć udział w publicznym wydarzeniu, które wspiera produkcję energii z odnawialnych źródeł, zmierzyć się z mitami o zmianach klimatu i poczytać ciekawe artykuły na portalu naukaoklimacie.pl. Inne moje postanowienia to całkowite zrezygnowanie z palenia liści na działce, zamiast tego wykorzystam je jako kompost. Zamierzam też wyszukać w mojej miejscowości kooperatywy lub firmy, które wspierają lokalnych rolników, prowadzących zrównoważone uprawy, albo nawiążę z nimi bezpośredni kontakt.

Z: A ja chcę wreszcie odkurzyć rower, który gdzieś niszczeje w piwnicy, a planując wakacje, postaram się wybrać inny środek transportu niż samolot. Poza tym zrezygnuję z jedzenia mięsa, a już na pewno z jedzenia wołowiny. Emisje związane z hodowlą bydła i wyrębem lasów tropikalnych w celu tworzenia pastwisk to jedno z głównych źródeł emisji szkodliwych gazów do atmosfery w skali globalnej! Mam również postanowienie dla bardziej zaawansowanych ekologów: będę śledzić losy ustawy o odnawialnych źródłach energii i jeśli usłyszę o organizowanej akcji na rzecz uwzględnienia energetyki obywatelskiej w tym nowym projekcie, po prostu wezmę w niej udział. Ale przede wszystkim będę mówić ludziom, dlaczego podejmuję takie, a nie inne decyzje. „Dlaczego nie latasz samolotem? Dlaczego nie jesz mięsa?” – to doskonały wstęp do rozmowy na ekologiczne tematy.

Jak przekonać naszych rodaków do tego, by ekologia stała się ich stylem życia?

Z: To kwestia priorytetów. Jeśli czyste powietrze i zdrowy klimat są dla kogoś ważne, to nie trzeba go namawiać i będzie potrafił żyć w sposób przyjazny dla środowiska.

A: Zmiana nawyków może rodzić obawy, jeśli nie wiemy, jakie skutki przynoszą nasze codzienne wybory. Poza tym, aby nauczyć się żyć ekologicznie, musimy zmienić stare przyzwyczajenia. Na dodatek system, w którym żyjemy, nie ułatwia podejmowania decyzji przyjaznych środowisku. Wiele lat temu straciliśmy uważność obywatelską i system ewaluował w kierunku niebezpiecznym dla Ziemi, przyszłych pokoleń i tych, którzy są w gorszej sytuacji ekonomicznej.

A: Jednak jest nadzieja na zamianę, bo władze samorządowe i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska promują ekologiczne inicjatywy lokalne, i przeznaczają na to pieniądze.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Komentarze

  • szulc -

    Witam
    trudno mi oglądać i słuchać media co i jaki ogrom pracy jest robiony w naszym państwie dla ochrony środowiska,ponieważ moja rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.Proponuję się zmierzyć z problemem powstającego w bliskim sąsiedztwie za tzw. „miedzą kurnika” mimo że zostało zgłoszony masowy protest mieszkańców i mimo zapisu w „Planie zagospodarowania przestrzennego” zakazu lokalizowania obiektów szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi,zostało wydane pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

1409035_18880081

Ekologia w święta – zielona choinka, pachnący las

19 grudnia 2014 07:43

Sztuczna czy prawdziwa? To dylemat pozorny. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że kilkaset lat po naszej wigilii sztuczna choinka będzie się nadal rozkładać na wysypisku śmieci. A nie takie pamiątki chcemy po sobie zostawiać.
Przechwytywanie

Jak przeciwdziałać niskiej emisji – Pytanie na śniadanie

4 listopada 2015 09:56

Pod koniec października nasi goście po raz kolejny wzięli udział w dwójkowym porannym programie Pytanie na śniadanie, w którym opowiadali, jak przeciwdziałać niskiej emisji.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.