Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Własne źródła ciepła

Polacy docenili kolektory słoneczne

Własne źródła ciepła

Własne źródła ciepła

Coraz powszechniejsze staje się na świecie produkowanie ekologicznej energii we własnym zakresie. W Polsce będzie to możliwe dzięki programowi dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”, który dofinansowuje zakup i montaż takich instalacji jak np. kolektory słoneczne.

Jeśli chcemy choć trochę uniezależnić się od dostaw ciepła i elektryczności z sieci oraz postawić na ochronę środowiska, warto pomyśleć o takich instalacjach jak np. pompy ciepła i kolektory słoneczne lub innych systemach dostarczających jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Dzięki nowoczesnym technologiom i odpowiedniemu doborowi instalacji mogą być one bardzo efektywne i przynieść wiele korzyści.

Według informacji udzielonych przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej instalacja solarna przynosi korzyści o każdej porze roku. O jej skuteczności nie decyduje bowiem temperatura powietrza, ale natężenie promieniowania słonecznego. Zatem nawet w czasie mroźnej zimy z powodzeniem możemy za pomocą kolektorów słonecznych wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu. Wystarczy, że jest słonecznie. Najefektywniej kolektory słoneczne działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie na ciepła wodę w gospodarstwie domowym.

Kolektory słoneczne coraz popularniejsze

W 2012 roku firmy działające na krajowym rynku kolektorów słonecznych odnotowały wyraźny wzrost sprzedaży, a powierzchnia zainstalowanych i użytkowanych kolektorów wyniosła w sumie 1,2 mln m2. To oznacza, że kolektory słoneczne stały się drugą najpopularniejszą technologią wytwarzającą ekologiczne ciepło, plasując Polskę na drugim miejscu w rankingu sprzedaży kolektorów spośród wszystkich europejskich państw.

Jednocześnie cena tej technologii nie wzrosła, co nie jest bez znaczenia. – Można powiedzieć, że instalacja solarna zastępuje w dużym stopniu „pracę” drzew – tłumaczy Ireneusz Jeleń. Jeden kolektor płaski jest w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla CO2 o ok. 150 do 300 kg rocznie. Taka ilość CO2 musiałaby być normalnie zaabsorbowana przez ok. 40 drzew w ciągu roku ich wegetacji.

Zastosowanie kolektorów słonecznych jest stosunkowo łatwe i tanie w praktycznie każdym budynku potrzebującym ciepła szczególnie dla podgrzewania wody użytkowej, ale również dla centralnego ogrzewania czy podgrzania wody w basenie.

Kolektory słoneczne mogą współpracować w budynku z pompą ciepła, która oprócz ciepła potrafi dostarczać także chłód. Pompa może ogrzewać pomieszczenia, pobierając ciepło z otoczenia, np. z gruntu, wody czy powietrza. Taki zintegrowany system to komfortowy i tani w eksploatacji sposób podgrzewania wody użytkowej, który jest samowystarczalny przez większość roku (najwięcej oszczędności uzyskamy wiosną, latem i wczesną jesienią). Jest to rozwiązanie warte rozważenia podczas planowania termomodernizacji, zwłaszcza wobec rosnących cen tradycyjnych paliw.

 

fot. yellowcloud/CC BY 2.0

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

1098140_37167956

Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

21 września 2014 19:49

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się zima, czyli okres, w którym każdy chce mieć w domu jak najcieplej. Jak to zrobić, że było i zdrowo, i ekologicznie? Sposobów jest kilka. Wprawdzie wcielenie ich w życie wiąże się z kosztami, lecz nie będzie to tylko wydatek na remont. Dobre ogrzewanie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie
12302287493_574da69019_z

Jeszcze cieplej we własnym domu

12 listopada 2014 20:10

Tak jak ubraniami chronimy nasze ciało przed zmianami pogody, tak chronimy od zewnątrz nasze domy, aby nie uciekało z nich cenne ciepło. Dzięki termomodernizacji możemy mieszkać zdrowo, ekologicznie i nie przepłacać za energię.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.