Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
WHO: zanieczyszczenia powietrza głównym zagrożeniem dla ludzkości

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

WHO: zanieczyszczenia powietrza głównym zagrożeniem dla ludzkości

WHO: zanieczyszczenia powietrza głównym zagrożeniem dla ludzkości

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła 26 maja rezolucję dotyczącą wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Rezolucja ma na celu zmobilizowanie krajów członkowskich WHO do aktywnych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Delegaci krajów członkowskich WHO, podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie, przyjęli 26 maja br. rezolucję w sprawie rozwiązania problemu wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie – najpoważniejszego, jak podkreślano, światowego zagrożenia dla zdrowia i środowiska.

Żeby uzmysłowić sobie, jak poważnym problemem są zanieczyszczenia powietrza, wystarczy przytoczyć kilka liczb: co roku z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach umiera 4,3 miliona ludzi, 3,7 miliona zgonów jest związanych z zanieczyszczeniami powietrza zewnętrznymi.

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczącego ekonomicznych skutków zanieczyszczeń powietrza, wynika, że każdego roku zła jakość powietrza w Europie kosztuje podatników 1,6 tryliona dolarów, kalkulowanych jako zewnętrzne koszty zdrowotne.

Ten sam raport przedstawia również dane dotyczące Polski. W naszym kraju koszty te wynoszą 101,8 miliarda dolarów, a więc niemal 13 procent polskiego PKB. W Polsce za ogromne zanieczyszczenia powietrza odpowiada przede wszystkim niska emisja, czyli spalanie w domowych piecach węgla niskiej jakości i śmieci, zanieczyszczenia pochodzące z lokalnych kotłowni i spaliny samochodowe.

Rezolucja przyjęta 26 maja przez delegatów Światowego Zgromadzenia Zdrowia podkreśla kluczową rolę władz poszczególnych krajów członkowskich w podnoszeniu świadomości na ten temat. Odpowiednie działania mogą zmniejszyć koszty ochrony zdrowia i przede wszystkim – ratować ludzkie życia.

W rezolucji podkreślono również potrzebę ścisłej współpracy pomiędzy różnymi sektorami i koncernami zdrowotnymi, które powinny podjąć wspólne, ponadnarodowe działania mające na celu powstanie polityki dotyczącej problemów zdrowotnych związanych z problemem, jakim są zanieczyszczenia powietrza.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała swoje państwa członkowskie do opracowania systemów monitorowania jakości powietrza i rejestrów zdrowotnych mających monitorować choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza. Krajowe władze powinny wzmacniać międzynarodowy transfer wiedzy dotyczący zanieczyszczenia powietrza i promować czyste, bezpieczne dla środowiska technologie, m.in. energetyczne.

Polski rząd podjął już pierwsze działania w tej sprawie. Opracowany przez Ministerstwo Środowiska projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP) wskazuje kluczowe działania niezbędne do poprawy jakości powietrza w Polsce i zachęca resorty, samorządy, organizacje pozarządowe i społeczeństwo do współpracy w tym obszarze. W KPOP podkreślono także potrzebę rozwoju i upowszechniania instrumentów wsparcia, rozwoju nowoczesnych technologii, w szczególności dotyczących produkcji kotłów, oraz modernizacji transportu miejskiego w kierunku transportu przyjaznego dla środowiska.

Mimo że temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie jest niezaprzeczalny i od lat głośno się o nim mówi, to podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia został on poruszony po raz pierwszy. Jednak WHO zapowiedziała już, że podczas kolejnego Zgromadzenia zostanie zaproponowana mapa drogowa mająca ma celu zmniejszenie negatywnych skutków zdrowotnych związanych z problemem zanieczyszczenia powietrza.

 

fot. US Mission Geneva/CC BY-ND 2.0

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Przechwytywanie

Jak dbać o czyste powietrze, czyli emitenci pozytywnej energii w Pytaniu na śniadanie

2 lipca 2015 21:17

Jak dbać o środowisko i o powietrze, którym oddychamy? Odpowiedzi na to pytanie szukają Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Adam Górczyński, redaktor naczelny miesięcznika „Mody na Zdrowie” – goście Pytania na śniadanie.
logo

Podsumowanie konferencji ‘Ważna misja – Zdrowa emisja” 25 maja

19 maja 2016 15:00

Co każdy z nas może zrobić dla ochrony środowiska? Bardzo wiele. Potwierdzili to wykładowcy i uczestnicy konferencji „Ważna misja – Zdrowa emisja”, która odbyła się 25 maja w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.