Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Wasze sposoby na przeciwdziałanie niskiej emisji

Wasze sposoby na przeciwdziałanie niskiej emisji

Wasze sposoby na przeciwdziałanie niskiej emisji

Dobiegł końca organizowany przez magazyn „Moda na Zdrowie” konkurs fotograficzny „Emitenci pozytywnej energii”. Dzięki zdjęciom nadesłanym przez Czytelników dowiedzieliśmy się, jakie są najpopularniejsze sposoby na codzienne przeciwdziałanie niskiej emisji.

W ramach konkursu „Emitenci pozytywnej energii” dotarło do nas mnóstwo zdjęć, czasem trudno nam było nadążyć z ich publikacją. Ze względu na duże zainteresowanie termin zakończenia konkursu przedłużono aż o miesiąc. Dzięki temu temat konkursu, a więc przeciwdziałanie niskiej emisji, zaangażował do działania znacznie więcej osób!

Możemy śmiało stwierdzić, że naszym konkursowiczom temat obcy nie jest. A zdecydowanie ulubioną formą przeciwdziałania niskiej emisji jest podróżowanie rowerem. Właśnie rower okazał się najpopularniejszym tematem zdjęć nadesłanych do konkursu. I słusznie, bo spaliny samochodowe są jedną z głównych przyczyn powstawania niskiej emisji. Na szczęście coraz więcej osób docenia jazdę na rowerze, która umożliwia podróżowanie bez emisji zanieczyszczeń do powietrza, a do tego – co równie ważne – poprawia naszą kondycję. Rower to świetny wybór nie tylko na weekendową przejażdżkę po lesie, ale także na co dzień, by dotrzeć do pracy lub przewieźć w koszyku drobne zakupy.

Drugim, niemal równie popularnym co rowery tematem, była segregacja śmieci i recykling, czyli odzyskiwanie surowców wtórnych i ich ponowne przetwarzanie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki przetwarzaniu wtórnemu surowców ograniczamy wykorzystanie surowców pierwotnych, a więc przyczyniamy się do ochrony naturalnych zasobów Ziemi, a do tego ograniczamy zanieczyszczenia powietrza. Czytelnicy niejednokrotnie zaskakiwali nas swoją pomysłowością, pokazując na swoich fotografiach np. recyklingową biżuterię czy zabawki – dając tym samym drugie życie zużytym już rzeczom.

Konsumpcjonizm, a raczej jego ograniczanie – to również temat, który systematycznie przewijał się w nadsyłanych pracach. Dzięki nim widać wyraźnie, że Polacy uczą się dłużej korzystać z rzeczy, które nadają się jeszcze do użytku, nawet jeśli na rynku można dostać nowsze modele. Wiele osób stawia na własne uprawy warzyw i owoców w ogródku, a jeśli już musi je kupować, to wybiera produkty z rynku lokalnego, co ma istotne znaczenie przy ograniczaniu niskiej emisji w transporcie.

Aby zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza, coraz więcej osób decyduje się także na instalację odnawialnych źródeł energii. Na konkursowych fotografiach widać również, że dużym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Takie instalacje pozwalają pozyskać ciepłą wodę czy energię elektryczną bez emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Przeciwdziałanie niskiej emisji to także temat, którym uczestnicy konkursu próbują od pierwszych lat zainteresować dzieci. Na wielu zdjęciach widać uśmiechnięte buzie najmłodszych „emitentów pozytywnej energii”, którzy z zapałem pomagają rodzicom dbać o środowisko. To chyba nasz ulubiony temat na nadesłanych zdjęciach, bo pozwala mieć nadzieję, że kolejne pokolenia będą świadomie korzystać z zasobów naturalnych i dbać o czyste powietrze na co dzień.

Temat konkursu fotograficznego, jakim było przeciwdziałanie niskiej emisji, mógł na pierwszy rzut oka wydawać się trudny do uchwycenia w obiektywie. Na szczęście kreatywność osób, które wzięły w nim udział nie zawiodła. Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi więcej osób zainteresowało się problemem zanieczyszczeń powietrza i wzięło sobie do serca troskę o środowisko. Wszystkim uczestnikom konkursu „Emitenci pozytywnej energii” dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

fot. Magdalena Witosławska / jedno ze zwycięskich zdjęć nadesłanych do konkursu

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

photographer-1315338

Przeciwdziałanie niskiej emisji w kadrze – weź udział w konkursie

1 czerwca 2015 23:40

Czyste powietrze to bezcenny dar dla naszego zdrowia. Niestety w dzisiejszych czasach powietrze, którym oddychamy, coraz częściej nam szkodzi. Niska emisja otacza nas w miastach i na wsi – często dzieje się tak z powodu niskiej społecznej świadomości. Pokaż nam, że przeciwdziałanie niskiej emisji jest Ci bliskie!
122117878_80f48093fe_b

Przedłużamy konkurs „Emitenci pozytywnej energii”

31 lipca 2015 11:50

Do końca sierpnia przedłużamy nasz konkurs fotograficzny „Emitenci pozytywnej energii” – czekamy na Wasze zdjęcia!

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.