Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Ustawa antysmogowa przyjęta!

Prawo a walka o czystsze powietrze

Ustawa antysmogowa przyjęta!

Ustawa antysmogowa przyjęta!

Na początku sierpnia Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową, która określa między innymi, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznacza standardy techniczne dla kotłów. To ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce.

Na początku sierpnia Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową, która określa między innymi, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznacza standardy techniczne dla kotłów. To ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce.

Zła jakość powietrza w Polsce ma niestety wpływ na zdrowie nas wszystkich. Niska emisja z gospodarstw domowych, czyli główny sprawca zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10, jest obecna niemal w każdym zakątku naszego kraju. Do powstawania tego typu zanieczyszczeń przyczyniamy się my sami, wrzucając do domowych pieców węgiel bardzo złej jakości, a czasem nawet śmieci. Dym z takich palenisk zawiera mnóstwo szkodliwych substancji, które bezpośrednio przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Osoby oddychające złej jakości powietrzem są narażone m.in. na alergie, choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska, czyli tzw. ustawa antysmogowa, sprawi, że samorządy, a konkretnie sejmiki wojewódzkie, za sprawą uchwał będą mogły wpływać na to, czym będziemy palić w domowych piecach i z jakich urządzeń do spalania będziemy korzystać. Stosowanie lepszej jakości paliwa i kotłów o odpowiednich parametrach sprawi, że emisje zanieczyszczeń do powietrza istotnie się zmniejszą.

Mimo że tzw. ustawa antysmogowa ma na celu poprawę jakości powietrza, a tym samym także ochronę zdrowia wszystkich Polaków, trzeba zauważyć, że przepisy te wzbudzają wiele kontrowersji. Przeciwnicy mówią wprost, że ustawa uderza w najbiedniejszych mieszkańców naszego kraju, których zwyczajnie nie stać na kupno lepszej jakości paliwa, a tym bardziej na wymianę kotła.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
>> Gdzie w Polsce lepiej nie oddychać pełną piersią?
>> Wszystko co warto wiedzieć o smogu

Istnieje jednak możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który planuje uruchomić „program KAWKA” – „Poprawa jakości powietrza Część 2) – Likwidacja niskiej emisji, wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”. Środki z dotacji trafią bezpośrednio do samorządów, ale ostatecznym odbiorcą dofinansowania mogą być m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy. Dofinansowanie z „programu KAWKA” to nawet 90 % kosztów kwalifikowanych inwestycji.

W poprzednich edycjach „KAWKI” na poprawę jakości powietrza wydano blisko 637 mln zł. Dzięki temu zlikwidowano ponad 34 tysiące pieców węglowych w 62 miastach. W ich miejsce powstają przyłącza do miejskich sieci ciepłowniczych oraz kotły gazowe, pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

Przyjęta przez Sejm ustawa antysmogowa to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce. Dla nas to również istotny sygnał, że politycy problem, jakim jest niska emisja, dostrzegają i szukają sposobów, by ten problem rozwiązać.

fot. Pixabay.com/CC0
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Przechwytywanie

Jak przeciwdziałać niskiej emisji – Pytanie na śniadanie

4 listopada 2015 09:56

Pod koniec października nasi goście po raz kolejny wzięli udział w dwójkowym porannym programie Pytanie na śniadanie, w którym opowiadali, jak przeciwdziałać niskiej emisji.
stop niskiej emisji fot. sxc.hu

Kongres: STOP NISKIEJ EMISJI

10 marca 2015 20:42

24 marca w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres „Stop niskiej emisji”, który jest organizowany w ramach projektu „Przyjazne Miasta na Start – Stop zmianom klimatu”

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.