Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Trudna walka ze szkodliwymi emisjami

Zanieczyszczenia powietrza to problem, z którym niełatwo walczyć

Trudna walka ze szkodliwymi emisjami

Trudna walka ze szkodliwymi emisjami

Polska może się „poszczycić” niechlubną wysoką pozycją w rankingach najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. W dużych miastach wdychamy spaliny samochodowe, małe miejscowości borykają się z problemem, jakim jest niska emisja. Czy da się walczyć z zanieczyszczeniami powietrza? Może to ułatwić nowelizacja Prawa ochrony Środowiska.

Zanieczyszczenia powietrza, w tym niska emisja, mają bardzo negatywny wpływ na ludzi, zwierzęta i roślinność. Schorzenia i dolegliwości związane z zanieczyszczeniami atmosfery to m.in. choroby układu oddechowego, nowotwory, zaburzenia centralnego układu nerwowego, choroby oczu, alergie, choroby serca, bezsenność czy złe samopoczucie. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że na świecie rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ponad 3,5 mln osób. Według tego samego źródła w samej Polsce ofiary śmiertelne szkodliwych emisji do atmosfery wynoszą rocznie ok. 45 tys. osób.

Głównym szkodnikiem w atmosferze jest wysokie stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) związane z sektorem komunalnym, a więc emisje pochodzące z lokalnych kotłowni i domowych kominów. Niestety, grzechem Polaków jest wrzucanie do pieców węgla złej jakości i śmieci. Niska emisja jest zatem głównym powodem złego stanu powietrza w Polsce, w wielu miastach stężenie pyłu PM10 wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Zanieczyszczenia powietrza stają się przez to coraz poważniejszym problemem.

Wiele polskich miast podejmuje działania, które mają na celu zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, jednak często są to działania niewystarczające. Lokalnym władzom w walce z niską emisją chcą pomóc posłowie, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo Ochrony Środowisko wyposażający samorządowców w narzędzia do działania. Dzięki nowelizacji władze lokalne zadecydują, jakimi paliwami stałymi mieszkańcy będą mogli palić w przydomowych kotłowniach. Dzięki nowym przepisom samorządowcy mogliby także określić minimalne standardy techniczne dla pieców i kotłowni. Nowelizacja pomoże np. zakazać wykorzystywania do ogrzewania węgla na określonym obszarze czy w określonych okresie w roku.

Uchwalenie nowelizacji zapobiegałoby kwestionowaniu przez sądy samorządowych uchwał, tak jak miało to miejsce w województwie małopolskim. Władze Krakowa i województwa, walcząc o prawo do czystszego powietrza, wprowadziły zakaz ogrzewania mieszkań i domów paliwami stałymi. Dopuszczone zostały jedynie: gaz ziemny i olej opałowy oraz napędowy do stosowania w celu ogrzewania lokali lub budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej na terenie całego Krakowa. Zakaz ten objął większych zakładów przemysłowych. Uchwałę sejmiku województwa małopolskiego zakwestionował jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Małopolska jest przykładem na to, że zanieczyszczenia powietrza to problem, z którym władze lokalne chcą walczyć. Ale jednocześnie to przykład na to, że brak im narzędzi, które mogłyby istotnie wpłynąć na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i poprawę jakości powietrza. Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska może to zmienić, oby tylko samorządy w całym kraju dostrzegły problem i odważyły się podjąć działania, które – choć dla niektórych kontrowersyjne – będą niezbędne, byśmy oddychali zdrowym powietrzem.

 

 

 

 

fot. Dennis Skley/CC BY-ND 2.0

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

151456632_7557e8ae85_o

Niska emisja z węgla – czyli w Krakowie po staremu

20 listopada 2015 11:59

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że krakowska uchwała zakazująca palenia węglem w piecach nie może wejść w życie. Wielu krakowian znów zaczęło mocno wątpić w możliwość poprawy jakości powietrza w mieście. Nie wszystko jednak stracone.

Niska emisja z węgla, czyli w Krakowie po staremu

4 stycznia 2016 16:52

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że krakowska uchwała zakazująca palenia węglem w piecach nie może wejść w życie. Wielu krakowian znów zaczęło mocno wątpić w możliwość poprawy jakości powietrza w mieście. Nie wszystko jednak stracone. Mieszkańcy Krakowa są szczególnie narażeni na smog i niską emisją – oddychają oni zanieczyszczonym powietrzem średnio 150 dni w roku – przez

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.