Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Święta z recyklingu

Recykling może być bardzo twórczy

Święta z recyklingu

Święta z recyklingu

Zachwyt na widok ręcznie wykonanych drobiazgów otrzymanych pod choinkę, to dobry początek rozmowy o kreatywności i potrzebie tworzenia. Recykling sprawi, że święta mogą być przygotowane ekologicznie.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ogarnia nas gorączka zakupów. Nie zastanawiamy się wtedy, ile kilometrów przebył produkt, aby trafić do sklepu, kto go wyprodukował i gdzie, albo czy pracownicy fabryki dostali godne wynagrodzenie…

Taka bezrefleksyjna konsumpcja szkodzi środowisku. Napędza przemysł, który je niszczy, bo zużywa ogromne ilości energii i wody oraz tworzy ogrom najrozmaitszych zanieczyszczeń (m.in. podczas produkcji nawozów i środków ochrony roślin; metan powstający w wyniku hodowli bydła; przepełnione wysypiska; gazy cieplarniane emitowane przez transport i będące jednym z głównych winowajców niskiej emisji). Przeciwdziałać temu może ograniczenie konsumpcji i recykling.

Z danych Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że co roku Polacy marnują 9 mln ton żywności o równowartości około 50 mld złotych. Nikt nie liczy już wyrzucanych ubrań, zabawek i masy drobiazgów, które co roku lądują na wysypiskach, często zapominamy również, że recykling doskonały sposób na zadbanie o środowisko.

Recykling – drugie życie rzeczy

Jednak plastikowym i papierowym opakowaniom też możemy dać drugie życie i wykorzystać je do zrobienia świątecznych ozdób, prezentów albo nakrycia stołu. Rozwiązaniem jest recykling. Z butelek po napojach można wykonać nastrojowe lampki, z kartonów po mleku srebrne gwiazdki na choinkę, z błyszczących opakowań po produktach spożywczych zbudować szopkę. Papier i ozdobne torebki do pakowania prezentów w bardzo estetyczny sposób możemy przygotować ze starych plakatów. Wystarczy zrobić pierwszy krok, żeby samemu zaskoczyć siebie własną pomysłowością! W ten sposób możemy nie tylko obniżyć wydatki na gadżety i rozwijać swoją kreatywność, ale też wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego (suma emisji gazów cieplarnianych), bo mniej towarów będzie transportowanych do sklepów. A jeśli zdolności manualnych ani czasu na prace ręczne nie mamy, możemy przekazać plastikowe i papierowe opakowania profesjonalnym organizacjom. Zbieraniem odpadów na cele artystyczne zajmują się m.in. twórcy społecznej inicjatywy „Oddam Odpady”, którzy recykling zachwalają jako sposób na rozwiniecie twórczości. Można o ich akcji przeczytać w internecie na stronie www. oddamodpady.pl. Pomysłodawcy tej akcji zebrali też ponad 1,5 tys. zdjęć, na których prezentują dzieła z recyklingu. Można je zobaczyć na portalu www.pinterest. com na profilu „Oddam Odpady”. Najciekawsze z nich zostaną pokazane w następnym numerze „Mody na Zdrowie”.

Recykling sposobem na biżuterię, czyli kolczyki z talerzy

Magdalena Ziółkowska jest jednym z artystów, którzy chętnie przygarną niepotrzebne przedmioty i zmienią je w coś pięknego i intrygującego zarazem, bo recykling może być bardzo twórczy. Artystka tworzy biżuterię z… talerzy. – Mój pomysł na biżuterię narodził się kilka lat temu, w trakcie studiów na wydziale rzeźby warszawskiej ASP – opowiada. – Funkcjonowała tam pracownia biżuterii. Moja pierwsza praca recyklingowa wykonana była z kafelka. Na fragmenty talerzy natknęła się później, podczas robót działkowych. I tak powstała pierwsza para kolczyków, która spodobała się na uczelni i znajomym.

– Robiłam ich coraz więcej, wzbogacając o nowe wzory i elementy. Moja biżuteria zdobywała kolejnych nabywców. Uczestniczę w wydarzeniach modowych i związanych z designem, nawiązałam współpracę z galeriami – dodaje. Jedna z jej prac została włączona do kolekcji Muzeum Etnograficznego w Warszawie. – I tak oto hobby przekształciło się w bardzo lubianą przeze mnie pracę – stwierdza artystka.

Szukając inspiracji

Prawie w każdym domu można znaleźć mnóstwo szpargałów: kolorowych papierów, skrawków materiałów, koralików, wstążek, kolorowej włóczki. Wyrzucić szkoda, ale jak przekształcić te wszystkie drobiazgi w coś konkretnego i ładnego zarazem? Najlepszym źródłem pomysłów jest własna wyobraźnia lub internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasła „hand made” lub „ręcznie wykonane prezenty”, a na ekranie komputera pojawią się tysiące pomysłów na lalki ze szmatek, zdobione pudełka, szaliki i skarpety ze starego swetra, biżuterię, bombki czy zakładki do książek. Warto też zajrzeć na stronę www.reused.pl. Promuje ona ekologiczny design, popularyzuje prace artystów zajmujących się sztuką z recklingu i podpowiada, w jaki sposób realizować zasadę ponownego wykorzystania rzeczy w codziennym życiu. – Nie każdy wie, że w sztuce istnieje kierunek „trash art” – mówi Joanna Kadyszewska, założycielka portalu. – To alternatywna forma recyklingu, która sprawia, że sztuka powstająca ze śmieci staje się skłaniającą do refleksji formą ekspresji dla artystów.

Mając tę garść inspiracji, pozostaje chyba tylko rozpocząć przygotowania do ekoświąt.

 

fot. hisks/freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

917290_87054790

Co jest eko? Recykling na co dzień

2 grudnia 2014 21:13

Czy recykling musi być trudny? Jak uniknąć błędów przy segregacji odpadów? Co zrobić z rzeczami niepotrzebnymi? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej nam będzie dbać o nasze środowisko.
add9ce930dc21c5f0f16ad125ffc81b7

W Pytaniu na Śniadanie znów o niskiej emisji!

23 października 2015 12:53

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny Partnerzy naszego projektu Ważna Misja Zdrowa Emisja będą poruszać temat niskiej emisji w dwójkowym Pytaniu na Śniadanie.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.