Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Smog, czyli do czego prowadzi niska emisja

Smog zagrożeniem dla zdrowia

Smog, czyli do czego prowadzi niska emisja

Smog, czyli do czego prowadzi niska emisja

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Smog nieodłącznie wiąże się z niską emisją, czyli emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych palenisk i pieców grzewczych, a także lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie odbywa się w wysoce nieefektywny sposób. Niska emisja powoduje powstawanie smogu. Sprzyjają temu warunki atmosferyczne: duża wilgotność powietrza i brak wiatru.

Smog to zmora wielu miast w Polsce i na świecie. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: typu londyńskiego i typu Los Angeles. Ten pierwszy, kwaśny, zdarza się zimą, przy ujemnych temperaturach. W jego skład wchodzą: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla i pyły. Smog tego typu może powodować u ludzi duszności, zaburzenie pracy układu krążenia czy podrażnienie skóry. Smog typu Los Angeles, fotochemiczny, może występować w Polsce w okresie od lipca do października, i powodować ograniczenie widoczności nawet do ponad kilometra! W jego składzie wyróżnia się m.in.: tlenek węgla, tlenki azotu i pyły przemysłowe.

O tym, jak niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia jest smog, niech świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w połowie ubiegłego stulecia. W przeciągu zaledwie kilku dni (5-9 grudnia 1952 roku) smog – powstały z pochodzących z domowych i fabrycznych kominów gazów oraz spalin samochodowych – doprowadził do śmierci ok. 4 tys. mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc. Powstanie smogu było spowodowane wzmożonym spalaniem węgla o niskiej jakości.

Na hasło „smog”, wielu z nas od razu przypomina sobie zdjęcia z zawieszoną nisko brudnawą mgłą w dużych miastach. Faktycznie, smog bardzo ogranicza widoczność, jednak groźniejsze są dla nas jego konsekwencje zdrowotne. Smog jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt, całego środowiska. Powoduje różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, jak niewydolność płuc, astma, choroby oskrzeli, krzywica – ponieważ smog powoduje zmniejszoną produkcję witaminy D, której niedobór prowadzi do zmian w układzie kostnym, wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, podrażnienia oczu, a nawet rak płuc. Na szkodliwe działanie smogu narażone są przede wszystkim dzieci, osoby starsze oraz dotknięte powikłaniami sercowymi czy alergiami. Niestety ludzki organizm nie ma lekko w nierównej walce ze smogiem.

Ze smogiem od dawna walczą Japończycy, których na ulicach można często spotkać w lekarskich maseczkach na twarzy, mających ochronić ich przed szkodliwością wdychanego powietrza. Takie praktyki coraz częściej spotyka się także w Moskwie, a nawet w Czechach.

Ale czy można walczyć ze smogiem? By ograniczać zanieczyszczenia powietrza, należy dążyć do zmniejszenia zużycia konwencjonalnych paliw i rozwijać nowoczesne, zielone technologie, takie odnawialne źródła energii i samochody elektryczne. Drobne zmiany w codziennych nawykach, poruszanie się ekologicznymi środkami transportu, dbanie o efektywność energetyczną, wyjdą nam wszystkim na dobre.

fot. Steven Buss/CC BY-SA 2.0

Niska emisja, wysoki poziom zagrożenia

Niska emisja – Twój wróg

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

4331676192_cb7d07e803_z

Niska emisja i smog – czyli powietrze nie zawsze zdrowe

11 września 2014 21:26

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.
8213009516_9f6218ec91_z

Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie

12 lutego 2015 08:26

Problem, jakim są zanieczyszczenia powietrza, w tym niska emisja, zwykle kojarzy się nam z trudnym klimatem i biedą – bo przecież zimno i brak środków finansowych to główne powody, dla których w piecach palone są niskiej jakości węgiel czy śmieci. Skąd zatem smog w stolicy światowego przemysły filmowego Los Angeles? Albo w bogatym Londynie? Powietrze

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.