Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Ślad węglowy, który po sobie zostawiamy

Ślad węglowy można zmierzyć

Ślad węglowy, który po sobie zostawiamy

Ślad węglowy, który po sobie zostawiamy

Można już zmierzyć swój ślad węglowy, czyli ilość dwutlenku węgla, którą wytwarza każdy z nas. Ślad węglowy pomoże Wam zmierzyć specjalny kalkulator na naszej stronie

Ślad węglowy każdy z nas może zmierzyć za pomocą specjalnych kalkulatorów. Dowiemy się, ile CO2 rocznie emitujemy do atmosfery i która nasza aktywność dnia codziennego za tym się kryje. Otrzymamy też informację, jak możemy zmienić ten stan rzeczy. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanego w zeszłym roku wynika, że prawie 80 proc. Polaków mieszkających na terenach miejskich oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Ograniczenie emisji CO2 jest jednym z najtrudniejszych zadań w skali globalnej. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, większość mieszkańców Unii Europejskiej oddycha skażonym powietrzem. Każdy kraj na świecie i każdy jego obywatel powoduje emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. W ten sposób pozostawia swój ślad węglowy w środowisku.

Lista trucicieli

Kto zostawia po sobie największe „czarne” plamy na mapie świata, czyli ślad węglowy? Prym wiodą Stany Zjednoczone i Chiny. Tuż za nimi do największego zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się Indie, Japonia, Rosja i Niemcy. W tym niechlubnym rankingu Polska mieści się, niestety, wysoko, zajmujemy bowiem 21. miejsce, tuż za Turcją, Ukrainą i Republiką Południowej Afryki.

Ekowybór

– Nigdy nie zastanawiałam się, skąd pochodzą ubrania, które kupuję – mówi Tatiana Kowalczyk, studentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. – Dopiero po katastrofie w fabryce w Bangladeszu dotarło do mnie, że moje wybory nie są obojętne dla zupełnie obcych mi ludzi w odległych krajach. Zaczęłam bardziej interesować się tym tematem i odkryłam pojęcie śladu węglowego, czyli ilości CO2, do której wyprodukowania się przyczyniłam, kupując np. koszulkę z Chin. Przecież to ubranie przeleciało setki kilometrów samolotem, który spala ogromne ilości paliwa, a spaliny zanieczyszczają powietrze. W fabryce, w której wyprodukowano ubranie, wykorzystywano barwniki, których skład chemiczny również może być szkodliwy dla środowiska. Maszyny pracujące w fabryce działały zapewne na prąd pochodzący z elektrowni opalanej węglem. Nie wspominam nawet o absolutnie niehumanitarnych warunkach pracy panujących w tych fabrykach.

Jak ograniczyć nasz ślad węglowy?

Faktem jest, że ilość emisji CO2 wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1971–2008 i efekty tych zmian są odczuwalne dla mieszkańców całej planety. Co można zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy? Po pierwsze, przyjrzeć się sektorowi energetycznemu i wprowadzać nowoczesne i możliwie najbardziej przyjazne środowisku metody wytwarzania energii elektrycznej oraz energii cieplnej.

Po drugie, niwelować emisję z transportu i gospodarstw domowych, czyli tzw. niską emisję. W tej dziedzinie dobre efekty uzyskać można, promując głównie oszczędności i korzystanie z nowszych, efektywniejszych urządzeń.

Po trzecie, powinniśmy instalować urządzenia ograniczające emisję zanieczyszczeń – filtry, systemy odsiarczania czy odpylania, a także promować nie tylko węgiel, ale także takie paliwa, jak gaz ziemny czy energia ze źródeł odnawialnych.

Prawdopodobnie wkrótce każdy produkt, usługa czy instalacja będą musiały posiadać oznaczenia pozwalające konsumentom wybrać te rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku. Niektóre firmy wprowadzają już takie informacje z własnej inicjatywy.

Niezależnie jednak od tych działań zawsze czytajmy metki na naszych ubraniach, oznaczenia energooszczędności na sprzęcie AGD czy RTV i postarajmy się każdego dnia dokonywać wyborów, które mogą zmniejszyć ślad, jaki zostawiamy po sobie, a z którym mierzyć się przyjdzie kolejnym pokoleniom.

 

fot. bschwehn/freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Ważna misja zdrowa emisja

Ważna Misja Zdrowa Emisja w Pytaniu na śniadanie

23 czerwca 2015 23:46

W najbliższy czwartek, 25.06.2015 r., będziemy opowiadać o niskiej emisji na antenie TVP2, w porannym programie „Pytanie na śniadanie”. Oglądajcie nas koniecznie!
Czy ustawa antysmogowa przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce? fot. Pixabay.com/CC0

Ustawa antysmogowa przyjęta!

18 listopada 2015 19:59

Na początku sierpnia Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową, która określa między innymi, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznacza standardy techniczne dla kotłów. To ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.