Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Skąd wziąć pieniądze na zielony dom

Dofinansowanie na ekologię

Skąd wziąć pieniądze na zielony dom

Skąd wziąć pieniądze na zielony dom

Wielu z nas uważa projekty domów energooszczędnych czy pasywnych za interesujące, ale większość z nas uważa, że budowa takiego domu jest droższa od tradycyjnego. Skąd wziąć na to fundusze? Można postarać się o dofinansowanie.

W ramach programu „Poprawa efektywności energetycznej. Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można złożyć wniosek o dofinansowanie budowy domu energooszczędnego. Program ten wdrażany jest od 2013 roku i potrwa do roku 2018. Nabór wniosków o dofinansowanie jest prowadzony w trybie ciągłym. Można je składać w bankach współpracujących z NFOŚiGW. Budynki realizowane w ramach programu muszą spełniać ściśle określone wymagania techniczne. Osoby ubiegające się o dofinansowanie są zobowiązane między innymi do przedstawienia dokumentacji przebiegu obliczeń zapotrzebowania na ciepło, mostków cieplnych, instalacji, urządzeń grzewczych, elementów grzejnych, napędów i silników elektrycznych, pomp, kolektorów słonecznych etc.

Celem programu realizowanego przez NFOŚiGW jest uniknięcie emisji ok. 50 tys. ton CO2 rocznie, wybudowanie ok. 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności, przyczynienie się do rozwoju rynku technologii energooszczędnych w Polsce i zgromadzenie kompetencji, które będą potrzebne do budowy jeszcze bardziej ekologicznych i oszczędnych budynków w niedalekiej przyszłości.

O dofinansowanie mogą się starać osoby budujące domy jednorodzinne lub kupujące od deweloperów domy jednorodzinne i mieszkania w domach wielorodzinnych. Wysokość dopłaty uzależniona jest od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wynosi ok. 20-40 tys. zł dla budynków jednorodzinnych i ok. 10-15 tys. zł dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

NFOŚiGW obliczył szacunkowy roczny koszt ogrzewania dla takich domów i mieszkań. W zależności od standardu budynku wynosić on będzie ok. 900-2600 zł rocznie dla domu i 300-800 zł dla mieszkania. Dla porównania: dom tradycyjny (105kWh/m2/rok) generuje koszty ogrzewania wynoszące ok. 6200 zł rocznie, a mieszkania 1900 zł.

Do napisania artykułu wykorzystane zostały informacje zawarte w materiałach udostępnionych przez p. Guntera Schlagowskiego, założyciela i prezesa Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

1102056_86576808

Jak budować ekodomy

6 października 2014 16:36

Jeśli nasz dom ma być przyjazny dla środowiska, warto poznać dostępne rozwiązania. Przedstawiamy podstawowe różnice między domem energooszczędnym, pasywnym i plus energetycznym
1389529_55667091

Własny energooszczędny dom

28 listopada 2014 08:58

Jak się mieszka w budynku energooszczędnym? Czy naprawdę jest taniej niż w tradycyjnym? Te pytania zadaliśmy naszej czytelniczce Agnieszce Rup-Wasilewskiej, właścicielce energooszczędnego domu, znajdującego się pod Warszawą, przy budowie, którego zwrócono uwagę na problem niskiej emisji.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.