Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji

Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji

Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji

Znaczny udział w powstawaniu niskiej emisji, zwłaszcza w dużych miastach, mają samochody. Duże tempo życia i naturalna w końcu potrzeba komfortu i wygody sprawia, że wielu z nas wybiera podróż własnym autem, a nie bardziej przyjazną dla środowiska komunikacją publiczną. Na szczęście postęp technologiczny przychodzi nam na pomoc – niemal każda firma motoryzacyjna ma już w swojej ofercie samochody elektryczne.

Samochody elektryczne to pojazdy przyjazne dla środowiska. Nie emitują spalin, dlatego nie przyczyniają się do zwiększania zanieczyszczeń powietrza. Auta takie nie są wyposażone w tradycyjne spalinowe silniki, ale akumulatory magazynujące energię elektryczną, która jest przekazywana do elektrycznego silnika. Akumulatory są ładowane z zewnętrznego źródła zasilania – mogą to być specjalne stacje ładowania lub zwykłe gniazdko elektryczne.

Europejski rynek samochodów elektrycznych dynamicznie rośnie. W marcu tego roku w Europie zarejestrowano ok. 18 tys. samochodów tego typu. Liczba ta – 18 tys. zarejestrowanych osobowych pojazdów elektrycznych w jednym miesiącu – to europejski rekord. Poprzedni rekord odnotowano w grudniu 2013 roku, kiedy to zarejestrowano 14197 samochodów elektrycznych.

Dla porównania, w samej Polsce w tym samym okresie, a więc w marcu 2015 roku, zarejestrowano w przybliżeniu 34 tys. nowych samochodów osobowych. Niestety spalinowych.

Samochody elektryczne w Polsce to wciąż widok bardzo rzadki. W pierwszym półroczu 2014 roku w Polsce zarejestrowano zaledwie 35 aut elektrycznych!

Dlaczego te ekologiczne i nowoczesne pojazdy są u nas tak mało popularne? Przede wszystkim problemem dla wielu osób jest cena. Samochody elektryczne są droższe średnio o kilkadziesiąt tysięcy od samochodów spalinowych ze średniej półki cenowej.

Wiele osób jest przekonanych, że nawet jeśli zdecydujemy się na ten spory wydatek, to daleko takim autem nie zajedziemy. Prawdą jest, że niedawno samochody elektryczne nie mogły pochwalić się imponującymi osiągami i dużym zasięgiem – jeszcze dwa lata temu średni zasięg takich pojazdów na jednym ładowaniu wynosił 150 km – ale sytuacja ta dynamicznie się zmienia. Obecnie są już modele, które zwiększyły swój zasięg nawet do 500 km!

To, co może być uciążliwe dla posiadacza ekologicznego auta elektrycznego, to nie najlepsza infrastruktura. W Polsce jest mało stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Wprawdzie jest możliwość naładowania samochodu ze zwykłego gniazdka, trwa to jednak zdecydowanie dłużej. Dlatego w naszym kraju samochody elektryczne to wciąż rozwiązanie najlepsze dla osób używających auta jako pojazdu miejskiego.

Znawcy tematu uważają jednak, że dla większości potencjalnych nabywców takich samochodów najważniejsze są ulgi i przywileje. W wielu krajach przy kupnie pojazdu elektrycznego nabywca jest zwolniony z podatku VAT, ponadto nie trzeba uiszczać podatku drogowego czy opłat za parkowanie w miastach. W Polsce tak dobrze jeszcze nie jest, ale na szczęście również u nas władze coraz częściej dostrzegają zalety aut elektrycznych, dzięki czemu nadchodzą zmiany (m.in. projekt wprowadzenia ekostref, ekobusy w miastach).

Planowane wprowadzenie w polskich miastach tzw. ekostref, czyli obszarów z zakazem wjazdu dla pojazdów bardziej zanieczyszczających środowisko, budzi u kierowców wiele kontrowersji. Właściciele ekologicznych aut mogą jednak spać spokojnie. Samochody elektryczne do ekostref wjadą, a w wielu miejscach nie zapłacą za parkowanie.

Samochody elektryczne to pojazdy bezemisyjne, przyjazne dla środowiska, niezanieczyszczające powietrza. Do tego koszty eksploatacyjne są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnych aut spalinowych. Przejechanie samochodem elektrycznym 100 km kosztuje ok. 6 zł. To właśnie oszczędności na paliwie, bezemisyjność i wciąż zwiększający się zasięg sprawiają, że według ekspertów rynków motoryzacyjnych samochody elektryczne to przyszłość transportu. Nie tylko miejskiego.

fot. David Megginson/CC BY-SA 2.0

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Edytuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

1289757_19050006

Ekostrefy, czyli zakaz wjazdu w imię czystego powietrza

28 czerwca 2015 20:58

Czy w imię walki o zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza jesteśmy gotowi na wyrzeczenia? Większość z nas zapewne odpowie, że tak. Gorzej, gdy przyjdzie nam te zapewnienia zrealizować… Przykładem może być planowane wprowadzenie w polskich miastach ekostref. Nie wszystkim ten pomysł się podoba.
1236732_69533912

Zielony transport, czyli jak podróżować ekologicznie

31 sierpnia 2014 19:50

Zanieczyszczenia powietrza są coraz większym problemem polskich miast. Każdy z nas może zrobić coś, by je ograniczyć, na przykład przesiąść się z samochodu do autobusu albo – jeszcze lepiej – na rower. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czterech kółek, producenci samochodów mają w swojej ofercie auta elektryczne i hybrydowe. Transport może być

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.