Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Jak rozwija się zieloną energetykę na świecie?

Energetyka odnawialna - kierunek, w którym zmierza świat

Jak rozwija się zieloną energetykę na świecie?

Jak rozwija się zieloną energetykę na świecie?

Energetyka odnawialna to sektor, który na całym świecie bardzo dynamicznie się rozwija. W wielu krajach energia wytwarzana przez instalacje oparte na źródłach odnawialnych stanowi duży procent w całkowitym zużyciu energii. W Polsce OZE stanowią zaledwie ok. 11 proc. całkowitego zużycia energii. Do 2020 roku udział ten ma się zwiększyć do 15 proc. W realizacji tego celu ma pomóc ustawa o odnawialnych źródłach energii, nad której przyjęciem pracują obecnie posłowie.

Zgodnie z projektem ustawy energetyka odnawialna i jej system wsparcia będą opierać się na systemie aukcyjnym. Będą one organizowane oddzielnie dla instalacji poniżej i powyżej 1 MW. Aukcje będą wygrywać ci inwestorzy, którzy zaproponują najniższą stawkę za wyprodukowanie energii.

Energetyka odnawialna ma się rozwijać dzięki ustawie

Istotnym elementem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest także promocja energetyki prosumenckiej (czyli jednoczesnego produkowania i konsumowania energii). Wytwarzający energię w taki sposób będą mieli możliwość odsprzedania nadwyżki energii zakładowi energetycznemu, dzięki czemu będą nie tylko oszczędzać, produkując energię na własny użytek, ale także zarabiać.

Aukcje OZE zastąpią stosowany obecnie system zielonych certyfikatów polegający na zobowiązaniu poszczególnych podmiotów do kupienia certyfikatów stanowiących gwarancję pochodzenia energii. Dzięki temu producenci OZE mają zagwarantowane źródło dochodu. A przedsiębiorcy, zobowiązani do kupowania określonego udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w razie nieposiadania odpowiedniej ilości certyfikatów, mogą zapłacić karę nakładaną przez Urząd Regulacji Energetyki. W systemie tym energia jest sprzedawana po cenie ustalanej przez rynek, dlatego sprzedawcy energii z OZE muszą konkurować z producentami energii konwencjonalnej. W Europie system zielonych certyfikatów stosuje niewiele państw – m.in. Belgia, Rumunia i obecnie Polska.

Aukcje OZE i zielone certyfikaty to niejedne systemy wsparcia, dzięki którym rozwija się energetyka odnawialna. Na świecie wykorzystywanych jest kilka mechanizmów wsparcia, najpopularniejszy jest system taryf gwarantowanych.

Mechanizm taryf gwarantowanych (feed-in tariffs) opiera się na zagwarantowaniu przez regulatora stałej ceny za energię elektryczną produkowaną z OZE. Cena ta zależy od kilku czynników (m.in. rodzaju wykorzystywanej technologii). Producent energii ma pewność, że operator kupi od niego energię elektryczną za stałą cenę. System taryf gwarantowanych jest stosowany w większości państw Unii Europejskiej, USA i niektórych krajach afrykańskich oraz azjatyckich.

Energetyka odnawialna dofinansowana

Inwestycje w OZE są wspierane także w inny sposób, przede wszystkim przez dofinansowanie inwestycyjne, czego przykładem są dotacje unijne czy programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Energetyka odnawialna, której konieczność rozwoju jest w wielu państwach coraz bardziej oczywista, to sposób na uniknięcie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez elektrownie wykorzystujące konwencjonalne paliwa kopalne. Dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu rozwiązania te są coraz tańsze i dostępne także w skali mikro – do produkcji energii na własny użytek.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

11077627593_ff9a2813df_z

Energetyka prosumencka – dobry uczynek dla środowiska i naszych kieszeni

5 lutego 2015 13:36

Jeśli rachunki za prąd przyprawiają Cię o ból głowy, a informacje o zbliżających się podwyżkach cen energii powodują, że coraz rzadziej sięgasz po gazety, możesz rozważyć możliwość zostania… prosumentem. Prosument, czyli producent i konsument jednocześnie, to osoba, która, wykorzystując mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii, produkuje na własne potrzeby energię elektryczną, a jej nadwyżki odsprzedaje do sieci.
add9ce930dc21c5f0f16ad125ffc81b7

W Pytaniu na Śniadanie znów o niskiej emisji!

23 października 2015 12:53

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny Partnerzy naszego projektu Ważna Misja Zdrowa Emisja będą poruszać temat niskiej emisji w dwójkowym Pytaniu na Śniadanie.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.